evcilclub

Zebra Finch (Zebra İspinozları)

Zebra Finch (Zebra İspinozları)

Ülkemizde “Hint Bülbülü” olarak bilinen, küçük kuş türlerine herkesin göz aşinalığı vardır. Bu tür aslında bir bülbül değil, “Finch” ülkemizde bilinen adıyla “İspinoz” dur. İspinozlara, çok bilinen türler “Kanarya” ve “Saka” da dahildir. Hatta büyük şehirlerde en çok görünen yabani kuş türü “Serçe” de bir ispinoz türüdür. Kısacası Hint Bülbülü olarak bildiğimiz kuş türü aslında “Zebra Finch” yani “Zebra İspinozu” dur.

Zebra İspinozları beslenmesi çok kolay olan bir kuş türüdür. Kanarya ve Saka ‘lar gibi çok narin değillerdir. Her ortama uyum sağlayabilirler. Ana yiyecekleri darı çeşitleridir. Bu yüzden muhabbet kuşu yemleri ile beslenebilirler.
Bu tür için hazırlanmış özel yemler de vardır. Erkek olanların gagaları koyu kırmızı ve kafaları büyüktür. Dişiler küçük bir kafaya ve turuncu gagaya sahiptir. Bu kuşların rengi gri, göğüslerinden siyah çizgi ve kanatlarının altında beyaz benekli kahverengi bir desen bulunur. Ancak diğer tüm evciller gibi doğal hayatlarından alınıp evcilleştirildikten sonra çeşitli renk mutasyonlarına uğramışlardır. Artık birçok renk ve desende Zebra İspinozu bulunabilir.

zebra finch renkleri

Zebra Finch Renk Varyasyonları

Zebra Finch üretimi çok kolay olan bir kuş türüdür. Onlar için çok büyük boyutlarda bir kafes edinmenize gerek yoktur. Diğer evcil kuşlara göre küçük olabilecek bir kafeste çok rahat yaşayabilir, rahat hareket edebilir ve kanat egzersizlerini yapabilirler. Alıştıkları kafes ortamında üremeleri çok kolay olur. Çok üretken bir türdür. Kolay yuva kurar ve yılda 3 ‘ten fazla kuluçka yapabilir.

Zebra Finch Folluğu Nasıl Olmalı

Zebra Finch için en ideal folluk, altı, üstü ve yanları kapalı, dişi ve erkek kuşun içerisine beraber girebilecekleri boyutta tercihen doğal ahşap yada hasır malzemeden olan folluk çeşitleridir. Evcil marketlerde çok çeşitli Finch follukları bulabilirsiniz. Folluk ile beraber kafes içerisine kuşların yuva içerisine örgü yapabilmeleri için yuva ipleri yerleştirmelisiniz. Bazı Finch sahipleri yuva içine iplerden önce küçük kağıt parçaları da yerleştirirler. Finch ‘lerde yuvaya ipleri erkek kuş taşır. Yuva içini dişi ve erkek beraber örerler ve kuluçka dönemi dışında da yuva içerisinde beraber uyurlar.

“evcilclub”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ