evcilclub

Zebra Finch Hangi Sıcaklıkta Bakılmalı

Zebra Finch Hangi Sıcaklıkta Bakılmalı

Zebra Finch, diğer adıyla Hint Bülbülü, ülkemizde son yıllarda giderek yaygınlaşan bir kafes kuşudur. Zebra Finch’lerin kafesleri için evlerde ayrılan köşeler genelde ideal oda sıcaklığındadır ve bu sıcaklık kuşlar için gayet uygundur. Ancak mevsim değişikliğinde, özellikle yaz ve kış aylarında kafeslerin bulunduğu ortamın sıcaklığına dikkat etmek gerekebilir. Evcilclub ziyaretçileri için Zebra Finch hangi sıcaklıkta bakılmalı konusunu araştırdık.

Zebra Finch Hangi Sıcaklıkta Bakılmalı

Zebra Finch’ler diğer kafes kuşlarına göre sıcaklık değişimine karşı oldukça dirençlidir. Bu minik kuşların ideal bakım sıcaklığı oldukça esnektir. En ideal bakım sıcaklığı 22-28 ºC’dir. Ev ortamında beslenen kuşlar, ortalama olarak bu sıcaklıklarda yaşadıkları için, rahatlıkla üreyebilir ve yavru büyütebilirler.

Ülkemizde Hint Bülbülü olarak bilinen küçük kafes kuşları Zebra Finch’ler, Avustralya kökenli kuşlar olmasına rağmen çok düşük sıcaklıklara direnebilirler.
Alt sıcaklık limitleri 4-5 ºC’ye kadar düşebilir. Ancak üreyebilmeleri için 10 ºC’nin üzerinde sıcaklık gereklidir. Bu kuşların kafesleri mümkün olduğunca 10 ºC’den daha yüksek sıcaklığa sahip yerlerde tutulmalıdır.

Zebra Finch üst sıcaklık limiti ise 33 ºC’dir. 33 ºC’den daha yüksek sıcaklıklarda, kuşlarda iştahsızlık, halsizlik ve beraberinde çeşitli enfeksiyonlar görülebilir. Bu seviye bir sıcaklık aşırı sıcak olarak kabul edilebileceğinden, kuşlarınızı bu seviyede sıcaklıklardan koruyunuz.

Kaynak: zebrafinchsociety.co.uk
Derleme ve Çeviri: Evcilclub

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ