evcilclub

Yetişkin Kedilerde Beslenme

Yetişkin Kedilerde Beslenme

Yetişkin kedilerde beslenme konusunda bilinmesi gereken önemli detaylar. Kuru mama mı? Konserve mama mı? Kaç öğün mama verilmeli? Ev yemekleri verilebilir mi?

Yetişkin Kedilerde Beslenme

Tüm evcil kediler 12 aylık olduklarında artık yetişkin kediler için uygulanan beslenme programına geçmelidir. Kediler rutini seven ve alışkanlıklardan hoşlanan canlılardır. Bu nedenle doğru bir beslenme programına biran önce başlanmalı ve rutin hale getirilmelidir.

Yetişkin bir kedinin sağlıklı ve kaliteli beslenmesi için düzenli ve dengeli olarak alması gereken bazı temel gıda maddeleri vardır. Protein, hayvansal yağ, bitkisel yağ, mineral, karbonhidrat, vitaminler ve su, bu temel gıda maddeleridir. Hazır olarak satılan kaliteli bir kedi maması, bu gıda maddelerini dengeli olarak barındırır. Birçok farklı kedi maması arasından kedinize en uygun olanını bulmak için kedinizin damak tadına güvenebilirsiniz.

Ayrıca uygun beslenme programını ve mama seçimini, kedinizi kontrol ettirdiğiniz veterinere de danışabilirsiniz. Çünkü hazır mamalarda bulunan besin değerleri, normal yetişkin kediler için ideal değerlerdir. Ancak kedinin sağlığı açısından özel bir durumu varsa, mama içeriğindeki temel gıda maddelerinden bazılarını daha az veya daha çok tüketmesi gerekebilir. Basit bir örnekle, yetişkin erkek kediler genellikle dişilere göre daha hareketsiz ve inaktif bir yaşam sürerler. Bu nedenle kolaylıkla kilo alabilirler. Bu durumda veterinerler yağ oranı daha düşük, hafif mamalar kullanmanızı önerebilir.

Kuru mama mı? Konserve mama mı?

Eğer seçim kedilere bırakılsa çok büyük bir çoğunlukla kediler konserve mamayı tercih ederler. Köpeklerin aksine, kediler kuru mamadan pek hoşlanmazlar. Onlar için kuru mama yemek değil, atıştırmalık bir çerez gibi görünür. Ancak bu durum kedinize kuru mama vermenin yanlış olduğunu göstermez. En ideal beslenme şekli, hem kuru, hemde konserve mama ile yapılan beslenme programıdır. Her iki çeşit mamayı da düzenli aralıklarla vermelisiniz.

Kuru mama ile beslenirken bol su içmeliler

Kuru mamalarda su oranı çok düşük olduğundan, kuru mama ile beslenen kediler bol su tüketmeliler. Kuru mama ile beslendiklerinde, çelik veya porselen bir su kabında her zaman temiz su bulunmalıdır. Su kabının çelik veya porselen olması suyun daha uzun süre taze kalmasını sağladığından, enfeksiyon barındırma ihtimalini düşürecektir.

Konserve mamalar oda sıcaklığında olmalı

Konserve mamalar oda sıcaklığında ve nemden uzak şekilde muhafaza edilmeliler. Eğer ortam sıcaklığından veya nemden şüphe ediliyorsa ve konserveler buzdolabında saklanıyorsa, mama kediye servis edilmeden önce ısıtılmalıdır. Isıtma işlemi sadece çok soğuk olmaması için yapılmalı, kediye ne çok sıcak nede çok soğuk mama verilmelidir.

Kaç öğün mama verilmeli?

Yetişkin kedilerde azar azar ve sık sık yeme alışkanlığı vardır. Bu nedenle mama kabını tek seferde bitirmeyen kedilerin iştahsız olduğu düşünülmemelidir. İdeal servis miktarı (herhangi bir sağlık sorununda veteriner diyet önermediyse) mama ambalajlarında belirtilir. Kedinizin kilosuna orantılı şekilde günlük tüketeceği mama miktarını kaç öğünde yiyeceğine kediniz kendisi karar vermeli. Günlük tüketecekleri mama miktarı, kabına tek seferde dökülerek servis edilebilir. Muhtemelen kedi bunu tek seferde yemeyecek bir kaç seferde tüketecektir. Yazının başında da belirtildiği gibi, kediler beslenme alışkanlıklarına bağlı kaldıkları için, genellikle her gün aynı öğün sayısında ve yaklaşık olarak aynı saatlerde mama yerler. Buna göre zaman içerisinde kedinin beslenme rutini öğrenilir ve ona göre günlük tüketim miktarı bölünerek servis edilebilir.

Kuru mamalar tüm gün mama kabında bekleyebilirler. Ancak konserve mamalarda eğer kedi mama kabını bitirmez ise, kalan mama güneş ışığı, nem ve fazla sıcaktan korunmalıdır.

Bilinmesi gereken önemli detaylar

Yetişkin kedilerin beslenmeleri hakkında, kedi sahiplerinin bilmesi gereken bazı önemli detaylar vardır.

Süt asla suyun yerini tutmaz

90’lı yılların çizgi filmlerinden olsa gerek, toplumumuzda uzun süredir devam eden yanlış bir kanı vardır. Kedilerin sütü çok sevdikleri düşünülür. Oysa ki yetişkin kediler için süt faydalı değildir. Ayrıca yetişkin bir kedinin düzenli olarak tüketmesi gereken bir su miktarı vardır. Böbrek sağlıkları açısından bu miktarı yalnızca temiz su ile doldurmaları gerekir. Süt asla temiz suyun yerini tutmaz.

Kediler et yemeden yaşayamazlar

Doğru bir beslenme programı uygulandığında köpekler vejetaryan bir diyet ile sağlıklı yaşayabilirken kediler yaşayamazlar. Kediler etçil hayvanlardır ve sağlıklarını koruyabilmeleri için mutlaka et tüketmelidirler. Hazır mamalar kedilerin et ihtiyacını karşılar. Ancak hazır mama yerine ev yemekleri ile beslenen kedilerin sık sık et tüketmeleri gerektiği unutulmamalıdır.

Atıştırmalıklar aşırıya kaçmamalı

Kediler farklı tatları severler. Bu nedenle sadece mamaları ile yetinmeyip diğer yiyecek türlerini de tatmak isteyebilirler. Farklı atıştırmalıklar kedileri mutlu edeceği ve doyurucu olmayacağı için, sık sık verilebilir. Ancak böyle durumlarda atıştırmalıkların doyumluk değil, tadımlık olması gerektiği unutulmamalı. Aksi halde ihtiyacından fazla beslenen kediler kolaylıkla kilo alabilirler. Bakınız: Kedilerde Obezite Ayrıca kedilerin farklı tatları denemeyi sevmesi, onları sizin yemek masanıza yaklaştırabilir. Buna en başından engel olmalı ve kedinin yemek masasında yeri olmadığı öğretilmelidir.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ