evcilclub

Yavru köpeklerin süt dişleri

Yavru köpeklerin süt dişleri

Yavru köpeklerin süt dişleri nasıl anlaşılır? Süt dişleri kaç tanedir? Ne zaman dökülür? Yetişkin, daimi dişler kaç adettir? Yavru köpeklerin diş bakımı.

Yavru köpeklerin süt dişleri

Yavru köpeklerin süt dişleri, yetişkin dişlerine göre küçük olmasına rağmen, daha keskin ve sivridir. Bu nedenle yavru köpeklerin minik ısırıkları bile insanları yaralayabilir ve canını acıtır. Köpeklerin 42 adet daimi, yetişkin dişi vardır. Süt dişleri ise 28 adettir.

Yavru köpeklerde daimi dişler, köpeğin ırkına ve genetik özelliklerine göre 14. haftada çıkmaya başlar ve en geç 32. haftada tamamlanmış olur. Dişlerin yenilenme sürecinde, tıpkı insanlarda olduğu gibi, süt dişleri düşer ve yerlerine daimi dişler çıkmaya başlar. Nadir olarak da süt dişi henüz dökülmeden, hemen yanından daimi dişler çıkabilir. Yavru köpekler genellikle dökülen dişlerini yutarlar.

resim; http://www.vcahospitals.com/

resim; http://www.vcahospitals.com/

Süt dişlerinin bakımı

Bu dönemde yavru köpeklerin, yeni dişlerinin çıkacak olduğu damaklar henüz patlamadan önce çok fazla kaşınır. Bu nedenle yavrular buldukları her şeyi kemirmek, ısırmak isterler. (Yavru köpeklerde ısırma sorunu) Bu dönemde ev içerisinde bakılan yavru köpeklerden, ayakkabı, terlik gibi küçük ev eşyaları saklanmalıdır. Yaramaz yavrular için, özel olarak üretilmiş kemirme oyuncakları bu dönemde çok faydalı olacaktır.

Köpekler için dişler en önemli fiziksel araçlardır. Bu nedenle diş bakımı da çok önemlidir. Köpekler için de en uygun diş bakımı fırçalamaktır. Veteriner hekimler, köpeklerde tartar oluşumunun 1,5 yaşından sonra başladığını ve bu dönemden sonra fırçalamanın gerekli olduğunu söylerler. Ancak yetişkin bir köpeği diş fırçalamaya alıştırmak hiç kolay değildir. Süt dişlerinin yerine daimi dişlerin çıktığı bu dönemde, damaklar çok fazla kaşındığı için, yavru köpekler dişlerinin fırçalanmasından hoşlanabilirler. Köpekleri diş fırçalamaya alıştırmak için, bu dönem çok uygundur.

resim kaynağı: http://kilncreekanimalcare.com/

resim kaynağı: http://kilncreekanimalcare.com/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ