evcilclub

Vatoz Balıkları

Vatoz Balıkları

Vatoz balıkları akvaryumların camına ve zemindeki kayalara ağızları ile tutunarak, adeta yapışarak yaşarlar. Bu nedenle cama yapışan balıklar olarak tanınırlar. Onlar akvaryumların hademe balıklarıdır. Tıpkı çöpçü balıkları gibi akvaryumdaki artıklarla beslenirler. Zemindeki kayalardaki veya akvaryum camındaki yosunları ve çeşitli mikro organizmaları emerek beslenirler.

Vatoz Balıkları

Vatoz balıklarının asıl adı “Hypostomus”dur. Ancak ülkemizde ve tüm dünyada “Vatoz” veya “Cüce Vatoz” olarak anılır. Tıpkı çöpçü balıkları gibi, Kedi Balığı yada diğer adı ile Yayın Balığı’nın bir alt türüdür. Boyu 50 cm’ye kadar büyüyebilir. Bulunduğu ortamda iyi kamufle olur. Gizlenmek için yüzgeçlerini genelde bedenine yapıştırır. Ancak bir tehdit algıladığında sırt yüzgecini açarak kendisini olduğundan daha büyük gösterir. Vatoz balıklarının diğer kedi balığı türlerinde olduğu gibi birçok çeşidi vardır. Ancak ülkemizde en yaygın beslenenleri ve akvaryumlarda en sık görüleni, benekli vatoz balıklarıdır. Genellikle gri yada koyu kahverengi bedeni üzerinde siyah beneklidir. Nadiren ise albino vatoz balıkları görülür.

Vatoz BalığıBakım ve Beslenme

Vatoz balıkları hepçil canlılardır. Hem bitkilerle hemde et ile beslenebilirler. Akvaryumlarda beslenmeleri için dip yemler kullanılmalıdır. Akvaryum zemininde buldukları yem kırıntılarını yiyebilirler.

Vatoz balıkları sağlıklı bir şekilde yetiştirilirse 50 cm’ye kadar büyüyebilir. Bu nedenle küçük boy akvaryumlar için ideal bir balık türü değildir. Büyük akvaryumlarda ise, boyu 20 cm’den daha büyük olan vatoz balıkları akvaryumdaki 3-5 cm boyundaki balıklar için ciddi bir tehlike olabilir. Büyük vatoz balıkları, akvaryumdaki minik balıkları canlı yem olarak görebilirler.

 

Cama Yapışan Vatoz Balığı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.