evcilclub

Türkiye’deki papağan nüfusu araştırılıyor

Türkiye’deki papağan nüfusu araştırılıyor

İstanbul başta olmak üzere tüm büyükşehirlerde görülen yabani yeşil papağanlar hakkında bir araştırma ekibi kuruldu. Türkiye’deki papağan nüfusu araştırılıyor.

Türkiye’deki papağan nüfusu araştırılıyor

Haber başlığı biraz şaşırtıcı olabilir ama bu bir gerçek. Türkiye’de yaşayan yabani papağan nüfusu araştırılıyor. İlk olarak İstanbul’da görülen ve yıllar geçtikçe İzmir, Ankara ve Antalya gibi büyük şehirlerde de görülmeye başlanan papağanların, yaklaşık nüfusunun tespit edilmesi amacıyla 19 Mayıs Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi’nden öğretim görevlileri ve bir araştırma görevlisi çalışma başlattı.

Büyükşehirlerde sayıları giderek artan, özellikle İstanbul’da artan nüfuslarıyla beraber artık neredeyse halk ile iç içe yaşamaya başlayan yeşil renkli papağanların sayımı hakkındaki çalışmalar, Türkiye’de Papağan Sayımları isimli bir internet sitesi üzerinden paylaşılıyor.

İlk olarak İstanbul’dan yayıldıkları düşünülüyor

En yoğun nüfusu İstanbul’da görülen yeşil renkli yabani papağanlar iki tür olarak karşımıza çıkıyor. Bu türler Pakistan Papağanı ve İskender Papağanı. Her iki türün de yeşil renkli ve benzer yapıda olması sebebiyle aralarındaki fark ancak yakından ayırt edilebiliyor. İki papağan türü hakkında da detaylı bilgiyi Evcilclub‘de bulabilirsiniz.

Türkiye’de 25 farklı şehirde görüldüğü bildirilen yabani papağanların asıl ana vatanı Kuzey Afrika ve Güney Asya. Türkiye’ye ise nasıl geldikleri kesin olarak bilinmese de, İstanbul’dan yayıldıkları ihtimali çok güçlü.

1997 yılında Atatürk Havalimanı Gümrüğü’nde bekletilen kafeslerden yaklaşık 200 papağanın kaçtığı o dönemin haberlerinde yer almıştı. Ayrıca o dönemde İstanbul’un parklarında sıklıkla yeşil papağan görüntüleri elde edilmişti. İstanbul’un ormanlarında yiyecek ve barınacak alan bulabilen, soğuk havaya karşı da dirençli olan bu iki papağan türü o yıldan bu zamana üreyerek nüfusunu giderek artırmış gibi görünüyor.

Görülen papağanların bildirilmesi isteniyor

Türkiye’de papağan sayımı hakkında çalışma başlatan araştırma ekibi, vatandaşlardan yabani papağanları gördüklerinde bildirmelerini istiyor. Nüfus sayımını vatandaşların desteği ile gerçekleştirmeyi amaçlayan ekibin bu güne kadar elde ettiği veriler ise internet sitesi üzerinden paylaşılıyor.

2016 yılında Ocak – Haziran ayları arasında tespit edilen yabani papağan popülasyonunda %83’lük kısmı Pakistan Papağanı (Yeşil Papağan), %17’lik kısmı ise İskender Papağanı oluşturdu.

Türkiye'deki papağan nüfusu araştırılıyor

 

Doğanın dengesine verebilecekleri zarar henüz bilinmiyor

Normal şartlar altında Türkiye’deki doğal yaşamda papağanlar yok. Tüm yabani hayvanların bir denge ve uyum içinde yaşadıkları düşünüldüğünde bu canlıların doğanın dengesine nasıl bir zarar verecekleri henüz bilinmiyor.

Beslenme alışkanlıkları ve barınma alanları gibi özellikleri düşünüldüğünde rekabete girecekleri canlılar tahmin edilebiliyor. Beslenme alışkanlıkları ağaçlardaki tohumlar ve meyveler olduğu düşünüldüğünde aynı yiyecekleri tüketen karga türleri ve saksağanlar ile büyük rekabete girecekleri kesin. Zira yabani papağanların yaşadıkları bölgelerde karga ve saksağan görülmemesi bu ihtimali güçlendiriyor.

Barınma alanları ise ormanlar ve büyük ağaçlardaki oyuklar. Bu alanları da Türkiye’deki ormanlarda genellikle sincaplar kullanıyor. Yabani yeşil papağanlar, büyük gagaları ve güçlü çeneleri ile bu yuvalardan sincapları kolaylıkla dışarı atabilecek durumdalar.

Ülkemizde sayıları giderek artan bu papağanlar ile yakında şehirlerde iç içe yaşamaya alışacak mıyız, yoksa bu yaramaz canlıların doğaya verdikleri zararlardan şikayet mi edeceğiz bilinmez. Ancak papağan nüfusunun araştırılması için yapılan bu çalışmaya destek olmak isterseniz, yaşadığınız çevredeki yabani papağanları görüntüleyip; Türkiye Papağan Sayımları isimli internet sitesi aracılığı ile araştırma ekibine ulaştırabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. dilek dedi ki:

  İstanbul yeşilköyde cok var bu yesıl papağan dan

  1. Evcilclub dedi ki:

   Evet yazıda da belirtilen “Atatürk Havalimanı’nda kapağı açılan kafeslerden kaçan papağanlar.” olasılığını bu da güçlendiriyor. İlk olarak Yeşilköy civarında görülmeye başladılar. Şuan İstanbul’da en yoğun olarak Yeşilköy, Yıldız Parkı ve Arnavutköy ormanlarında yaşıyorlar.

 2. Hüseyin ŞAHAN dedi ki:

  ben yeşilköyde çalışıyorun ve hemen hemen hergün yeşil renkli uzun kuyruklu papaganlardan en az 4 /5 tane görüyorum

 3. bahar dedi ki:

  Şehremini-İstanbul, bir sürü güzel yeşil papağan karşımdaki arazide ağaçların tepesinde, önce şok olmuştum..

 4. Koparal dedi ki:

  İstanbul Zeytinburnu’nda Belgrad kapı denilen durağın orada surlara yuva yapmış yaklaşık 40-50 yeşil papağan var. Günün her saatinde bu bölgede ağaçların tepesindeler.

BİR YORUM YAZ