evcilclub

Tibet Mastifi / Köpek Irkları

Tibet Mastifi / Köpek Irkları

Tibet Mastifi dünyanın en büyük ve en güçlü köpeklerinden biri olmasının yanında aynı zamanda dünyanın en pahalı köpek ırklarından biridir. Oldukça korumacı bir yapıya sahip olan Tibet Mastifleri çok eski bir ırk kökenine sahiptir. Tarihleri milattan öncesine kadar dayanır. Bu ırk bir dağ köpeği olarak yetiştirilmiştir. Çoban köpeği olarak bilinse de tıpkı Kangallar gibi çobanlık değil sürülere bekçilik yaparlar. Tibet Mastiffleri hakkında, detaylı araştırmalar ve resmi kaynaklardan edinilen bilgilerle en detaylı ırk özelliklerini bu yazıda bulacaksınız.

Tibet Mastifi

Tibet Mastifi bir Bekçi Köpeği türüdür. Çok güçlü ve iri bir yapıya sahiptir. Ortalama 14 ile 18 yıl yaşayan bu köpek ırkı çok yavaş olgunlaşır. Genel olarak dişiler erkeklerden daha hızlı olgunlaşırlar. Erkek Tibet Mastifleri 4 ile 7 yaşına kadar büyümeye devam ederler. En büyük köpek ırklarından biridir. Aynı zamanda dünyanın en pahalı köpek ırklarındandır. 2.4 milyon dolarlık satış fiyatıyla rekor kıran köpek, bir Tibet Mastifi ırkıdır. Normal şartlarda ilkbaharda olmak üzere senede bir kez kalın ve uzun tüylerini döker ve yeniler. Her türlü iklim koşuluna dayanıklı olsalarda onlar için en ideal iklim soğuk iklimdir. Kış aylarını sever.

Tibet Mastifi Tarihi

Tibet Mastifi

Tibet Mastifi

Tibet Mastifi en eski köpek ırklarından biridir. Kökeni milattan öncesine kadar dayanır. Milattan Önce 384-322 yılları arasında yaşayan ünlü filozof Aristoteles’in eserlerinde adı geçmiştir. Kökeni Tibet olan bu ırk, geçmişte göçebe hayatı yaşayan ailelerin hayvanlarına bekçilik yapmıştır. Göçebe ailelerin hayvanlarını yabani yırtıcılardan korumak için yetiştirdikleri güçlü ve büyük bir köpek türüdür. Tarihte Himalaya ve Tibet manastırlarının geleneksel koruyucusu olmuştur. Ünlü kaşif Marco Polo bu ırktan, “Doğal bir güce sahip, fiziksel ve zihinsel olarak etkileyici bir köpek. Kendine has bir kürkü var, eşsiz ve son derece değerli bir ırk.” olarak bahsetmiştir. Ayrıca tarihin ünlü yazar ve araştırmacıları, Martin ve Youatt, Megnin, Beckmann, Siber, Strebel ve Bylandt gibi isimlerin hayran olduğu bilinen bir ırktır. Tibet Mastifi kapalı Tibet kültürü ile yetiştirilerek özellik kazanmış bir köpek ırkıdır. Ataları büyük dağ köpekleri ve Mastiff’ler olarak bilinir. Avrupa’da bilinen ilk Tibet Mastifi, 1880’li yıllarda Lord Hardinge tarafından Kraliçe Victoria’ya gönderilen bir erkek oldu. Daha sonra Galler Prensi VII Edward İngiltere’ye iki köpek daha getirtti. Kayıtlı olarak ilk Tibet Mastifi yavrusu ise 1898 yılında Berlin Hayvanat Bahçesinde doğdu. Resmi ırk olarak FCI tarafından 24.03.2004’te Dağ Köpekleri türüne kayıt edildi.

Genel Görünümü

Tibet Mastifi her zaman güçlü, ağır ve sağlam kemiklidir. Ağırbaşlı ve ciddi görüntüsü ile etkileyici bir izlenim yaratır. Görkemli gücünü sağlamlık ve dayanıklılık ile birleştirir. Tüm iklim koşullarındaGEnç Tibet Mastifi çalışabilir. Yavruları her yaşta farklı bir görünüm kazanır. En olgun yapısına dişilerde 2-3 yıl, erkeklerde ise en az 4 yılda ulaşır. Bu özelliği nedeniyle olgun Tibet Mastifleri çok iri görünürken 2-3 yaşlarındaki genç köpekler melez zannedilir.
Burun yapısı kısa olmalıdır. Sırt uzunluğu omuz yüksekliğinden biraz daha fazla olmalı. Her yaşta geniş, ağır ve güçlü kafa yapısı vardır. Yetişkin olanlarının gözlerinde yukarıdan aşağı ve ağız köşelerinde kırışıklık görülür. Geniş burun delikleri dikkat çekicidir. Kare çene yapısına sahiptir. Gözleri orta boyda ve hafif çekik görünebilir. Kulakları sert ve orta boyda, kısa tüylü olur. Gerdanı çok büyük değil ancak yeleli görünür. Kuyrukları uzun tüylü ve kıvrıktır. Erkeklerde göğüs ve boyun kısmında çok uzun olan tüyleri sert, kalın ve uzundur. En az haftada bir taranmalıdır. Asla yumuşak, kıvırcık yada dalgalı tüyleri olmaz. Her renkte olabilir. Saldırdıkları zaman yüksek sıçrayışlar yapması ile tanınır.

Tibet Mastifi Saldırdığı zaman uzun sıçrayışlar yapması ile bilinir.

Tibet Mastifi Saldırdığı zaman uzun sıçrayışlar yapması ile bilinir.

Karakteri

Tibet Mastifi, itaatkar yapıda olmayan bir köpektir. Bağımsız karakterli ve koruyucudur. Ailesine ve bölgesine çok sadık ve saygılı davranır. Doğal koruma içgüdüsü nedeniyle diğer insanlara karşı tepkili olabilir. Bahçede bakılacak bir Tibet Mastifi mutlaka bağlı yada etrafı çevrili bir alanda olmalıdır. BuYavru Tibet Mastifi köpekler saldırdıkları zaman, ısırmak yada yaralamak gibi fiziksel bir zarar vermemiş olsalar bile, yarattıkları korku nedeniyle ciddi şekilde psikolojik zarar verebilirler. Hiçkimse, kendisine bir Tibet Mastifi’nin saldırmasını istemez. Tibet Mastifi her zaman eğitimi ve bakımı çok zor bir köpek olarak görülmüştür. Bu köpek ırkı binlerce yıldır en üst düzey koruma görevleri için yetiştirilmiş olduğu için, ondan itaatkar olması beklenemez. Eğitimi oldukça zordur. Güçlü yapısı nedeniyle kontrol altına almak çok zor olacağı için en önemli ve temel eğitimi, tasma eğitimi olmalıdır. Şehir hayatında beslenebilmesi için bir Tibet Mastifi’nin doğal koruma içgüdülerinin baskılanması gerekir. Bunun için ilk iki yılında oldukça fazla sosyalleşmesi, çevresi ve yabancı insanlara alıştırılması gerekir. Yavruyken sahiplenilmiş bir Tibet Mastifi yetişkinliğe ulaşana kadar yeterince sosyal ve kalabalık ortamlarda yetişmiş ise, şehir hayatında sorunsuz bakılabilir.

Tüm köpekler yaşam alanlarını kendilerine ait bir bölge olarak görürler. Tibet Mastifleri kendi En Büyük Köpeklerbölgelerini çok geniş alanlar olarak belirler. Bu nedenle doğal olarak uzun gezinti içgüdüleri vardır. Serbest bıraktığınızda çok uzun süre gezebilir, hatta gözden kaybolabilirler. Bu nedenle geniş arazilerde beslenen Tibet Mastifi için, alanı çevreleyen bir duvar veya korkuluk olmalıdır.

Ailesi içindeki çocuklarla ve yavruyken tanıştığı diğer evcil hayvanlarla iyi anlaşır. Ancak diğer ailelerin çocuklarına ve yabancı hayvanlara karşı agresif olabilir. Birden fazla Tibet Mastifi beslemek isteyenler, köpeklerini yavru iken almalıdır. İki yetişkin Tibet Mastifi birbiri ile iyi anlaşamaz.

Genel Özellikleri

(Tibet Mastifi sürekli büyüyen ve irileşen bir köpek ırkı olduğu için, esnek ölçü değerleri ile değerlendirilir. Aşağıdaki ölçü değerleri “2 yaşından sonra ve Erkek” köpekler içindir.)

  • boyu: 66 cm ve yukarısı.
  • ağırlığı: 45 kg ve yukarısı.
  • rengi: Her renkte Tibet Mastifi olabilir. Ancak beyaz tüylü köpeklerde bile beyaz burun ve beyaz ten rengi kabul edilmez.
  • tüy yapısı: Kuyrukta çok uzun olmak üzere sert, çift katlı ve uzun. Erkeklerde göğüs ve boyun tüyleri çok uzun, yeleli.
  • eğitimi: çok zor.
  • hastalık yatkınlığı: Cilt hastalıkları. Tüy ve deride döküntü.
  • yaşam ömrü: 14-18 yıl.

Kaynaklar:

FCI, Tibetan Mastiff Info

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Nazlı dedi ki:

    Tibet mastifi istiyorumm ama bir aslandan çokta farklı görünmüyorlar 🙂

BİR YORUM YAZ