evcilclub

Sultan Papağanı İdeal Bakım Sıcaklığı

Sultan Papağanı İdeal Bakım Sıcaklığı

Sultan Papağanı ülkemizde en yaygın beslenen papağan türüdür. Sultan Papağanları’nın kafesleri için evlerde ayrılan köşeler genelde ideal oda sıcaklığındadır ve bu sıcaklık kuşlar için gayet uygundur. Ancak mevsim değişikliğinde, özellikle yaz ve kış aylarında kafeslerin bulunduğu ortamın sıcaklığına dikkat etmek gerekebilir. Evcilclub ziyaretçileri için Sultan Papağanı ideal bakım sıcaklığı konusunu araştırdık.

Sultan Papağanı İdeal Bakım Sıcaklığı

Ülkemizde en yaygın beslenen papağan türü olan Sultan Papağanları’nın ideal bakım sıcaklığı 21-23 ºC’dir. Bu sıcaklıklarda rahatlıkla beslenebilir ve üretilebilirler.

Doğal ortamı çöller olan bu papağan türleri, vahşi hayatta -1 ºC’den 38 ºC’ye kadar sıcaklık değişimlerine maruz kalır ve dayanabilirler. Ancak kafes kuşlarının birçok doğal yeteneğini kaybetmesiyle beraber vücut dirençleri ve bağışıklık sistemleride değişime uğrar. Beslenme çeşitliliğinden, uyku düzenlerine kadar birçok faktör kuşların bağışıklık sistemini etkilemektedir. Bu nedenle kafes kuşlarından doğal ortamındaki vahşi akrabalarının direnci beklenemez. Onların kafesleri her zaman oda sıcaklığında barındırılmalıdır.

Sultan Papağanı için en uygun bakım sıcaklığı, standart oda sıcaklığıdır. Bu şartlar altında bakılmalı ve kuşların bağışıklık sistemi ve vücut direnci zorlanmamalıdır.

Kaynaklar: sympatico.ca, birdchannel.com
Çeviri ve derleme: Evcilclub

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. kübra uce dedi ki:

  erkek bır sultan papaganım var ıkı-uc gundur ne yem yıyor ne su ıcıyor nede ötüyor.sürekli uyku halınde ve tüyleri sürekli kabarık.aldıgımız yer ıkı antıbıyotık verdı suyuna damlatın dedı fakat su ıcmıyor ne yapmalıyım bana yol gosterebılır mısınız ?kusuma kotu bırsey olmasından korkuyorum

  1. evcilclub dedi ki:

   Suyu mutlaka içecektir merak etmeyin. Fakat ilaçlı suyu mümkünse 10 saatten fazla sulukta tutmayın. Günde en az iki kez suyunu değiştirin. Ayrıca kafesini sabit sıcaklıkta ve hava akımına maruz kalmayacağı bir yerde tutun.

 2. Fatih Duruk dedi ki:

  Gerçekten moralim çok bozuk… 2 yıldır baktığım bir sultanım var… Kendisini erkek biliyordum dişi çıktı… Yaklaşık 20 ay öncede bunun yanına whiteface bir sultan papağanı daha aldım… Erkek sandığım dişi yavruladı, 5 yumurtası var. Kuluçkaya yatıyor ama çiftleştiler mi bilmiyorum… Dişi olduğunu anladığım sultanımı kafesten çıkarınca içeride kalan WhiteFace Sultan papağı bağırıyor, ıslık çalıyor, sesli sesler çıkarıyor ama kafese geri koyunca da dişiyi dövüyor… Dişi 10 gün yavrulukta yumurtalara yattı. WhiteFace olan da son birkaç gündür yuvanın içine giriyor ara ara vakit geçiriyor… Dişi de yavrulukta oluyor… Bunlar eş oldu mu olmadı mı vallahi anlamadım? Moralim çok bozuk… Yardımcı olun lütfen…

BİR YORUM YAZ