evcilclub

Saint Bernard Köpekleri / St. Bernard

Saint Bernard Köpekleri / St. Bernard

Kökeni İsviçre ve Alpler olan bu büyük köpek ırkı, tarihte ilk olarak koruma köpeği olarak kullanılmıştır. Daha sonra kurtarma köpeği olarak hizmet vermeye başlayan Saint Bernard’lar günümüzde hala kurtarma köpeği ve aile köpeği olarak popüler bir ırktır. Afacan Köpek Beethowen gibi filmler nedeniyle 90’lı yıllarda çok popüler hale gelen bu köpekler, evcil hayvan mağazalarında çokça yer alarak bilinçsiz ailelerin ellerine geçti. Çoğu zaman hediye olarak alınan köpekler ilgisizlik ve yetersiz bakım ile çok zor dumlar yaşadılar. Büyük bedenleri nedeniyle bakımı zor olan bu köpekler kısa zamanda çok sorun olmaya başladılar. Avrupa ve Amerika’da o yıllarda çok fazla terkedilmiş St. Bernard cinsi sokak köpekleri görüldü.

Saint Bernard Köpekleri

Tarihi

Saint Bernard 11. yüzyılda rahipler tarafından gezginler ve hacılar için st. bernard şehrinde kurulan bir darülacezede koruma köpeği olarak yetiştirildiler. 17. yüzyılın ortalarında, bakımevinde bulunan yazılı belgelerle, bu köpeklerin varlığı ispatlanmıştır. Karda ve siste kaybolan insanlar için tarihten bu yana kurtarma köpeği olarak çalışmışlardır. Tarihte “Barry” olarak bilinen bu kurtarma köpeği 19. yüzyılda Avrupa’da efsane haline geldi. İsviçre’nin Bernard bölgesindeki büyük köpek çiftliklerinde özel olarak bakılan birkaç nesil St Bernard, tanımlanmış bir ırk haline getirilerek bu güne kadar ulaşmıştır.

İlk olarak 1867 yılında Bern yakınlarındaki Holigen dan Schumacher St Bernard köpekler için soy belgeleri yayınlamaya başladı. 1884 Şubat ayında “SHSB” İsviçre Damızlık Köpek Kitabı yayınlanmaya başladı. St Bernard’larla ilgili ilk kulüp 15 Mart 1884’te Deep Green Kulüp olarak Basel’de kuruldu. Bu çalışmalar sayesinde 2 Haziran 1887 tarihinde St Bernard Uluslararası kategoride resmen, İsviçre’li bir ırk olarak kayıt edilmiştir. O zamandan beri St Bernard İsviçre milli köpeğidir.

Genel Görünümü

Saint Bernard ilk bakışta kendini diğer köpek ırklarından ayıran özelliklere sahiptir. Dev cüsseli yapısı ile en büyük köpek ırklarından biridir. İki çeşit Saint Bernard vardır. Biri kısa, çift kat tüylü, diğeri uzun tüylü. Her ikiside etkileyici derecede büyük ve dik duruşludur. Kafası önden bakıldığında yuvarlak görünür. Burnu kare yapıda, burun delikleri açık ve siyahtır. Tüyleri, kısa tüylü olanlarda düz, pürüzsüz ve kuyrukları daha uzun tüylüdür. Uzun tüylü olanlarda, yüz ve kulaklarda kısa tüy bulunur. Kalça kısımı biraz daha dalgalıdır. Kuyruğu gür ve uzun tüylerle kaplıdır. Beyaz üzerinde parçalı olarak koyu kızıl ve kahverengi renklidir. Sarı renk kabul edilmez.

Karakteri

Saint Bernard doğası gereği her zaman tetikte ve dikkatli olmasına rağmen , sakin ve ağır mizaçlı bir köpektir. Büyüklüğüne rağmen harika bir aile ve ev köpeği olur. Çok sessiz ve sakindir. Günlük egzersizlerinde çok uzun yürüyüşlere ihtiyaç duymazlar. Bahçeli evlerde, istediklerinde bahçeye çıkabilmeleri onlar için yeterli olur. Ancak serbest bırakılan St Bernard’lar eve geldiklerinde kontrol edilmelidir. Titizliğe pek önem vermeyen bu köpekler eve geldiklerinde toz, çamur ve birçok pisliği taşıyabilirler. Soğuk ve karda oynamayı çok severler ancak sıcak havalarda çok halsiz olurlar. Sıcak onları çok çabuk etkiler. Sessiz ve sakin yapıda olmalarına rağmen, apartman daireleri için pek uygun değildir. Sıcak iklimlerde yılda iki kez tüy dökebilirler. St Bernard zor öğrenen bir köpektir. Zihinsel olgunluğa ulaşması birkaç yıl sürebilir. Bu nedenle yavru karakterini atması uzun zaman alabilir. Diğer evcil hayvanlar ve çocuklar ile iyi anlaşır. Ancak dikkat edilmelidir, St Bernard istemeden de olsa büyük cüssesi ile çocuklara zarar verebilir. Önemli bir neden olmadan havlamazlar.

Genel Özellikleri

Büyük köpek ırklarının ağırlık ve boy ölçülerinde üst sınır yoktur. Bu nedenle alt sınır dereceleri ile değerlendirilir.

(Ölçü değerleri erkek köpekler içindir.)

  • boyu: 71-90 cm
  • ağırlığı: 90-140 kg
  • rengi: Beyaz renk üzerinde parçalı koyu kızıl veya kahverengi. Özellikle yüz bölgesinde olmak üzere yer yer siyah kısımlar olabilir. Sarı lekeler kabul edilmez.
  • tüy yapısı: İki farklı tüy yapısı vardır. Kısa ve çift kat tüylü, uzun ve yumuşak tüylü.
  • eğitimi: Zor.
  • hastalık yatkınlığı: Kalça çıkığı ve sıcak alerjisi.
  • yaşam ömrü: 8-10 yıl.
Kaynaklar: FCI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ