evcilclub

Rozella Papağanı

Rozella Papağanı

Rozella Papağanı hakkında detaylı bilgiler. Ev ortamında bakımı, beslenmesi, cinsiyet ayrımı ve konuşma yeteneği. Beyaz yanaklı ve mavi yanaklı rozella türleri.

Rozella Papağanı Özellikleri

Vahşi doğada Avustralya’nın güneydoğu bölgelerinde yaşayan Rozella Papağanı orta boy bir papağan türüdür. Boyları 26 ile 37 cm arasındadır. Ormanlık bölgelerde yaşarlar ve yuvalarını orman içindeki ağaçlara yaparlar. Vahşi hayatta orman meyveleri ve çiçek tomurcukları ile beslenirler. Ayrıca suyu çok seven bir papağan türü olduğu için, genellikle yaşam alanlarının yakınlarında, küçük akarsular bulunur. Doğal hayatta ve uygun bakım şartları altında 20-25 yıl yaşayabilirler.

Türleri

Birçok farklı Rozella türü ve alt türü bulunur. Tüm türler, “Mavi Yanaklı Rozella” ve “Beyaz Yanaklı Rozella” olarak iki gruba ayrılır. Ülkemizde genellikle Beyaz Yanaklı Rozella türü olan “Sarı Örtülü Rozella” (Gold Rosella) ve Mavi Yanaklı Rozella türü olan, “Crimson Rosella” yetiştirilir.

Mavi Yanaklı Rozella Türleri;

  • Adelaide Rosella
  • Crimson Rosella
  • Yeşil Rozella
  • Sarı Rozella

Ülkemizde en yaygın beslenen mavi yanaklı rozella türü olan; Crimson Rosella’nın yanak lekeleri, kanatlarının yan kısmı ve kuyruk tüyleri mavidir. Kanat üstü lekeleri ise siyahtır. Bunun dışında tüm gövdesi kırmızı renklidir.

Crimson Rozella Papağanı

Beyaz Yanaklı Rozella Türleri;

  • Sarı Örtülü Rozella
  • Soluk Başlı Rozella
  • Kırmızı Rozella
  • Batı Rozella

Ülkemizde en yaygın beslenen beyaz yanaklı rozella türü olan; Sarı Örtülü Rozella için alttaki resimde bir örnek görebilirsiniz. Beyaz yanak lekeleri, sarı gövde yapısı vardır. Baş ve boyun kısmı kırmızı, kanatlarının yan kısmı ise mavidir.

Sarı Örtülü Rozella Papağanı

Kafes Ortamında Bakımı

Rozella papağanı genel olarak hırçın bir karaktere sahip olsa da, bol ilgi gösterilerek evcilleştirilebilir ve sosyalleştirilebilir. İdeal bir kafes boyu yoktur, yaşayacağı kafes boyutu ne kadar büyük olursa o kadar iyi olacaktır. Kafes büyüklüğü, kuşun kanat açıklığından daha küçük olmamalıdır. Ayrıca mümkün olduğunca kafes dışarısına çıkarmak, hem sosyalleşmesi hemde kanatlarını açabilmesi açısından faydalı olacaktır. Rozella suyu çok seven bir papağan türüdür. Bu nedenle özellikle sıcak havalarda sık sık yıkanması için, kafes içerisine bir tabak veya tas içinde su konmalıdır.

Beslenmesi

Rozella papağanı için standart bir diyet programı uygulamak doğru değildir. Vahşi hayatta çok çeşitli beslenme şekilleri olduğu için, evcil Rozella’ların da bol çeşitli beslenmesi doğru olur. Hazır papağan yemlerinin yanı sıra, taze meyve ve sebzeleri sık sık yedirebilirsiniz. Evcil ve sosyal bir Rozella papağanı siz yemek yerken, yemek masasının bir köşesine veya omuzunuza gelerek yemeklerinizi paylaşmak isteyebilir.

Konuşma Yeteneği

Rozella papağanı konuşma yeteneği iyi olan bir papağan türü değildir. Özellikle sabah saatlerinde yükses ses ile ötebilirler. Islık ve benzeri sesleri taklit edebilirler. Çok ısrarlı bir eğitim ile ancak birkaç kelime konuşturulabilir.

Cinsiyet Ayrımı

Rozella papağanı cinsiyet ayrımı kafa yapılarından ve yanak lekelerinden yapılabilir. Erkek kuşların kafa yapıları dişilere oranla daha büyüktür. Ayrıca erkeklerin yanak lekeleri daha parlak ve canlı, dişilerin ise daha mat ve grimsi renklerdedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ