evcilclub

Rottweiler / Köpek Irkları

Rottweiler / Köpek Irkları

Rottweiler ırkı son yıllarda hem ülkemizde hemde dünyada en yaygın beslenen köpek ırklarından biridir. Kaslı yapısı, sert görünümü, iri çenesi ve kafa yapısıyla bu köpek çok sert bir görünüm verse de, çok iyi bir aile köpeği olabilir. Çocukları seven köpek ırklarından biri olan Rottweiler aynı zamanda sahibine ve ailesine son derece düşkündür.

Rottweiler

Rottweiler ırkı köpekler saldırgan yapılarıyla kötü bir ün kazanmışlardır. Ne zaman ne yapacağı pek kestirilemeyen bir köpek türü olmasına rağmen, doğru eğitim ve ilgi ile çok iyi bir aile köpeği olabilir. Sahibi ve ailesini çok fazla sahiplendiği için, yetişkin bir Rottweiler eğer sosyalleşmemiş ise koruma içgüdüsünden dolayı yabancılara ve diğer hayvanlara karşı saldırgan olur. Bu tür köpeklerde temel itaat eğitimi ve sosyalleşme çok önemlidir. Zira diğer türlü, sahibi tarafından saldırgan olmasını gerektirecek bir bakım uygulanmamış olsa bile, içgüdüsel olarak saldırgan bir yapısı olur.

Rottweiler Tarihi ve Kökeni

En eski köpek ırklarından biri olan Rottweiler’ın tarihi milattan öncesine kadar uzanır. Tarihi Roma İmparatorluğu tarafından sürü koruma ve çoban köpeği olarak beslendiği tahmin edilir. İlk üretiminin milattan sonra 74 yılında Alp Dağları’nın eteğinde bulunan Rottweiler şehrinde yapılmıştır. Daha sonraki yüzyıllar boyunca Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde üretimi devam eden Rottweiler’lar 1800’lü yıllarda giderek azalmış ve neredeyse soyu tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır. Ancak 20. yüzyılda yeniden popüler hale gelen bu ırk günümüze kadar gelerek halen popüler bir konumda kalmayı başarmıştır.

1910 yılında Alman polisi Alman Çoban Köpeği ve Doberman ile birlikte Rottweiler ırkını da polis köpeği olarak kabul etti. O tarihten bu güne kadar bu köpekler bir çok alanda iş köpeği olarak kullanılmaya devam ettiler. En çok koruma ve bekçi köpekliği yapan Rottweiler ırkı bazı ülkelerde çoban köpeği olarak bile kullanılmaktadır.

Rottweiler’ların çoğu ülkede kuyruklarının kesilmesine rağmen 6 Nisan 2000 tarihinde FCI tarafından ırk standardı kuyruklu olarak kayıt edilmiştir.

Kuyruk kesme işlemi ülkemizde de yasak olan bir uygulamadır.

Rottweiler Karakteristik Özellikleri

Rottweiler genel olarak sakin ve iyi huylu bir yapıya sahiptir. Saldırgan ve tehlikeli yapısı ancak bir tehdit olduğunda ortaya çıkar. Eğitimi kolay ve eğitime hevesli bir köpek ırkıdır. Çalışmayı ve enerji harcamayı sever. Çok enerjik bir yapıya sahip olduğu için bol egzersiz yaptırılmalıdır. Aksi halde yaramaz olabilir. Rottweiler’lar ev içerisinde, kapalı ortamda veya uzun süre bağlı olarak kalamazlar. Böyle durumlarda huzursuz olur ve farklı davranışlar sergileyebilir.

Genel Özellikleri

Ölçü değerleri “Erkek” köpekler içindir.

  • boy: 61-68 cm
  • ağırlık: 43-59 kg
  • rengi: Koyu siyah. Göğüs ve karnında, bacaklarının iç kısımlarında, yüzünde ve gözlerinin üzerinde koyu sarı veya pas rengi lekeler bulunur. Göğüs kısmında çok geniş olmayan beyaz çizgi olabilir.
  • tüy yapısı: Sert, parlak ve orta uzunlukta. Taranma ihtiyaçları yoktur.
  • eğitimi: çok kolay
  • hastalık yatkınlığı: Kalça çıkığı.
  • yaşam ömrü: 11-13 yıl

Ölçü değerleri ve tarih hakkında kaynak: FCI

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ