evcilclub

Pug Özellikleri

Pug Özellikleri

Pug, tüm dünyada en yaygın beslenen Ev Köpeği türüdür. Buruşuk yüzleri, büyük gözleri ve şaşkın bakışları ile çirkin köpekler olarak tanınırlar. Bu küçük köpekler, minyatür bedenlerinde koca birer canlı barındırırlar. Birçok kendine has özelliği ile köpek sever olsun olmasın herkesin ilgisini kendi üzerlerine çekmeyi başarırlar. Adeta mizah duyguları gelişmişcesine insanları güldürmeyi ve mutlu etmeyi başarırlar.

Pug Özellikleri

Pug

Genel Görünümü

Pug, kısa bacaklı ve kısa burunlu, buruşuk yüz yapısına sahip minik bir köpek ırkıdır. Kuyrukları kısa ve sırtına doğru kıvrıktır. Tüyleri kısa ve yumuşaktır. Özellikle yaz aylarında çok tüy dökerler. Renkleri açık kahverengi, gri, yada siyah olabilir. Burunları ve gözleri genelde siyahtır.

Karakteri

Pug hem sakin ve tembel, hemde çok yaramaz bir ev köpeğidir. Her iki özelliğe de sahip bir karakteri vardır. İstediğinde zaman veya mekan ayırt etmeden horultulu şekilde uyuyabilir. Oyun oynamak istediğinde ise yine aynı şekilde zaman ve mekan tanımadan her nesne ile oynayabilir. Sahibine çok düşkündür ve ona yakın olmayı sever. Şaşkınca hareketler ve saçma davranışlar ile sahibini mutlu etmekten hoşlanır.

Bakımı

Pug bakımı hakkında en önemli konu, tıpkı Bulldog‘lar gibi kısa burunlu olduklarından dolayı, burunlarından soludukları havayı yeterince soğutamazlar. Bu nedenle aşırı sıcak ve nemli havalar bu köpekleri çok fazla etkiler. Dolayısıyla Pug kesinlikle dışarıda bakılmamalıdır. Onlar için en uygun yaşam alanı evdir. Ayrıca bu yaramaz köpekler küçük kafalarını heryere soktukları için, büyük gözlerini yaralama ihtimalleri çok yüksektir. Pug’lar ev eşyaları için yıkıcı ve kırıcı olabilirler. Ev eşyalarını tanımalı ve onlarla oynamaması gerektiği konusunda eğitilmelidir. Kısa tüyleri olmasına rağmen, çok tüy dökerler. Tüy dökmesini azaltmak için günlük fırçalama ve ayda bir banyo gereklidir. Kısa burunlarının dezavantajlarınan biri de uyurken horlamalarıdır. Yemeğe aşırı düşkündür. Dikkatli ve düzenli beslenmezse obez olma eğilimi vardır.

Tarihi

Pug kökeni Çin olan eski bir köpek ırkıdır. Tarihi MS 200’lün yıllara kadar dayanır. Tarihte Çin İmparatorluğu’nda askerler tarafından korunan değerli bir köpek ırkı olduğu bilinmektedir. 1500’lü yıllardan sonra Avrupa’ya yayılmaya başlayan bu ırk 1700 ve 1800’lü yıllarda ise Amerika’da popüler hale geldi. Resmi ırk olarak tanındığı ilk kulüp ise 1885 yılında, AKC oldu.

Genel Özellikleri

BOYU: 28-32 cm
AĞIRLIĞI: 6-8 kg
RENGİ: Açık kahverengi, gri, siyah. Burun ve gözleri siyah.
TÜY YAPISI: Kısa ve yumuşak.
EĞİTİMİ: Temel itaat eğitimi kolay verilir. Ancak bunun dışında fazla yeteneği yoktur.
HASTALIK YATKINLIĞI: Göz kuruluğu Pug’larda sık görülür.
YAŞAM ÖMRÜ: 12-15 yıl

Kaynaklar:
Karakter analizi için:
dogtime.com
Ölçü değerleri için:
fci.be
Bakım önerileri, Çeviri ve Derleme:
Evcilclub

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ