evcilclub

Pointer

Pointer

Pointer, ülkemizde Puanter olarakta bilinir. Tüm dünyada Av Köpeği denildiğinde ilk akla gelen köpek türüdür. Avcılıkta kullanılacak tüm vasıflara sahip olan Pointer, iz sürme, hedef gösterme, av getirme, avı oyalama gibi birçok konuda avcıya yardımcı olabilir. İş azmi çok kuvvetli olan bu köpekler, avcılık dışında da kendilerine verilen tüm görevlerin üstesinden gelebilirler. Pointer’lerin kökeni Avrupa’dır ve ilk olarak İspanya’da yetiştirildiği düşünülür.

Pointer Özellikleri

 

Genel Görünümü

Pointer, her zaman tetikte olduğunu hissettiren bir genel görünüme sahiptir. Dik duruşlu ve dikkatlidir. Duruşu ve yürüyüşü, her an yerinden fırlayacakmış gibidir. Büyük bir gövde yapısına sahiptir. Tüyleri kısa ve sert yapıdadır. Genelde beyaz üzerine baskın parçalı ve soluk benekli, yada bunun tam tersi, koyu renk üzerine beyaz parçalı veya beneklidir. Koyu olmak koşulu ile tüm renkleri üzerinde barındırabilir. Kulakları büyük ve başının iki yanında sarkıktır. Ön bacakları arka bacaklarına göre biraz daha uzundur. Kuyruğu ince ve düzdür. Vücut hareketlerine göre kuyruğunun konumu değişir. Genelde ok görünümündedir.

Karakteri

Pointer enerji dolu, her zaman aktif bir köpektir. Aynı zamanda çok zekidir ve tam bir eğitim tutkunudur. Disiplini sever ve her türlü eğitime merak duyar. Sahibine ve ailesine aşırı düşkündür. Normalde uysal ve tüm insanlara karşı nazik olan Pointer, ailesine düşkünlüğü nedeniyle çok iyi derecede bekçilik yapabilir. Cesur karakterli Pointer, gerektiği durumlarda çok sert olabilir.

PointerBakımı

Pointer çok enerjik ve hareketli bir köpek türüdür. Her gün ortalama 1 saat egzersiz ihtiyacı vardır. Enerjisini yeterli seviyede boşaltamadığında farklı, agresif davranışlar sergileyebilir. İnsanlarla vakit geçirmekten hoşlanır, ancak Pointer her zaman doğa tutkunu bir köpektir. Bu nedenle ev içerisinde bakıma pek uygun değildir. Onlar her zaman açık alanda olmak isterler. Çocuklara karşı çok nazik ve sevecen olan Pointer, enerjik yapısı nedeniyle istemeden de olsa küçük çocuklara zarar verebilir. Bu nedenle küçük çocuklar ile temasında dikkatli olmak gerekir. Tüm av köpekleri gibi Pointer’de diğer evciller ile uyumlu değildir. Evde beslenen küçük kuşlar veya kediler, onun için her zaman istenmeyen canlılar olacaktır. Tüyleri için özel bir bakıma ihtiyacı yoktur. Ayda bikaç kez yapılacak fırçalama işlemi yeterli olacaktır.

Tarihi

Pointer kökeni İspanya olduğu düşünülen bir ırktır. Ancak kısa zamanda tüm Avrupa’ya yayılmıştır. Tarih boyunca av köpeği olarak kullanılmış ve halen günümüzde en popüler av köpeği olma özelliğini korumuştur. Pointer resmi olarak ilk kez, 1879 yılında AKC tarafından tanınmıştır.

Özet

(Ölçü değerleri erkek köpekler içindir.)

BOYU: 63-69 cm
AĞIRLIĞI: 35-55 kg
RENGİ: Genelde beyaz üzerine baskın parçalı ve soluk benekli, yada bunun tam tersi, koyu üzerine beyaz parçalı veya beneklidir. Koyu olmak koşulu ile tüm renkleri üzerinde barındırabilir.
TÜY YAPISI: Kısa, sert ve kalın.
EĞİTİMİ: Eğitime çok heveslidir, enerjisine hakim olunduğunda, kolay eğitilir.
HASTALIK YATKINLIĞI: Katarakt.
YAŞAM ÖMRÜ: 12-15 yıl

Kaynaklar:
Karakter analizi:
dogtime.com
Ölçü değerleri, tarih:
fci.be
akc.org
Derleme, çeviri, bakım önerileri:
Evcilclub

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ