evcilclub

Orta Asya Çoban Köpeği

Orta Asya Çoban Köpeği

Orta Asya Çoban Köpeği ırk özellikleri. Alabay köpekleri hakkında. Boyu, ağırlığı, yaşam ömrü, rengi, karakteri, bakımı, hastalıkları, tarihi ve tüm detayları.

Orta Asya Çoban Köpeği

Orta Asya Çoban Köpeği adından da anlaşılacağı üzere kökeni Asya olan bir çoban köpeğidir. Çin, Afganistan, Ural Gölü güneyi ve Hazar Denizi çevrelerinde göçebe Moğol kabileleri tarafından tarih boyunca sığır çobanlığında kullanılmıştır. Günümüzde ise halen Orta Asya’nın Türk ülkeleri, Kazakistan, Türkmenistan, Kırgızistan, Özbekistan ve çevrelerinde yaygın olarak beslenmektedir.

Orta Asya Çoban Köpeği

Genel Görünümü

Orta Asya Çoban Köpeği (Alabay) tam olgunluğa 3 yaşında ulaşır. Genel vücut görünümü dikdörtgene yakındır. Düz bir kafa yapısı ve alını vardır. Burnu genelde siyahtır, ancak renkli de olabilir. Üst dudakları sıkı, alt dudakları ise kalındır. Dudaklarında siyah pigmentasyon tercih edilir. Oval görünümlü ve orta büyüklükteki gözleri koyu renk tercih edilir. Gözler ne renk olursa olsun, göz kapakları siyah olmalıdır. Kulakları orta büyüklükte, üçgen ve uçları sarkıktır. Vahşi yırtıcılar ile mücadelede yara almaması için geleneksel olarak kulakları kırpılır. Ancak bu uygulama birçok ülkede yasaktır. (Köpeklerde Kuyruk ve kulak Kesimi) Göğsü, geniş ve belirgin şekilde kaslıdır. Kuyrukları geleneksel olarak kesilir, ancak kuyruğun doğal şekli sırtına doğru kıvrık ve kalındır.

Cildi oldukça esnek ve yumuşaktır. Bu yapısı onun, yırtıcı hayvanlar ile mücadelesinde kolay yaralanmasını önler. Tüyleri göğüs, boyun ve sırtında 7-10 cm’ye kadar uzayabilir, diğer bölgelerde orta uzunluktadır. Rengi, göğüs ve ayakları genellikle beyaz olmak üzere her renk ve desende olabilir.

Karakteri

Orta Asya Çoban Köpeği (Alabay) en cesur köpek ırklarından biri olmasına rağmen oldukça sakindir. Herhangi bir tehdit algılamadığı sürece tepkisizdir. Ailesine ve yakın çevresine çok bağlıdır. Çocuklar ile iyi anlaşır ve çocuklara yakın korumalık yapar. Alabay, herhanbi bir tehdit algıladığında ise çok sert ve kontrol edilemez olabilir. Bu nedenle özellikle şehir hayatında yaşayacak ise erken yaşta sosyalleşmesi gerekir.

Bakımı

Tüm çoban köpeklerinde olduğu gibi Orta Asya Çoban Köpeği (Alabay)’da apartmanda beslenmeye uygun değildir. Geniş bahçeler ve gezinti alanlarına ihtiyacı vardır. Geceleri açık alanda bol bol havlayabilir. Bu nedenle şehir içerisinde, komşulara rahatsızlık verebilir. Sürü hayatına uyumlu olan ırk, yalnız kalmaktan pek hoşlanmaz. Bu nedenle en ideal bakım şekli, geniş bahçelerde çift veya çiftler halinde olanıdır.
Sakin mizacı ile hantal ve tembel görünebilir ancak Alabay, oldukça kuvvetli bedeninin sağlığı açısından, bol egzersize ihtiyaç duyar. Uzun yürüyüşler ve hatta tırmanışlara ihtiyacı vardır.

Kalın tüyleri fırçalamayı gerektirmez. Ancak her yıl ilk baharda yoğun şekilde tüy dökerler. Bu dönemde fırçalamak, dökülen tüylerden arınması için faydalı olur.

Orta Asya Çoban Köpeği

Tarihi

Orta Asya Çoban Köpeği tarihi en eski köpek ırklarından biridir. Birçok mitolojik hikayede onları görmek mümkündür. Kesin olarak bilinmese de 4 bin yıllık tarihi olduğu düşünülür. Tarihte sığır çobanlığı ve sürüleri yırtıcı hayvanlardan korumak amacıyla bekçi köpeği olarak kullanılan ırkın ilk resmi çalışmaları 1930’larda SSCB (Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği) tarafından başlatılmıştır.

Özet

(Ölçü değerleri yetişkin erkek köpekler içindir.)

BOYU: 70 cm ve yukarısı
AĞIRLIĞI: 50 kg ve yukarısı
RENGİ: Göğüs ve ayakları genellikle beyaz olmakla birlikte tüm renklerde olabilir.
TÜY YAPISI: Düz, sert ve orta uzunlukta.
EĞİTİMİ: Çalışmaya heveslidir ve kolay eğitilebilir.
HASTALIK YATKINLIĞI: Genetik olarak kalça ve dirsek çıkığı olabilir. Bu ırkın yavruları çok iri olduğundan, kalça sorunları yaşayan dişiler çok zor doğum yaparlar.
YAŞAM ÖMRÜ: 12-14 yıl

Eğer bir Orta Asya Çoban Köpeği beslemek istiyorsanız. 50 kg’dan ağır, 70 cm’den uzun, korkusuz ve dayanıklı bir dostunuz olacaktır. Ancak geniş alan ihtiyacı, bol egzersiz gereksinimi ve sürü hayatı alışkanlığı size şehir içerisinde zorluk çıkarabilir.

Resim Kaynakları: Quickiwiki , Pinterest

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ