evcilclub

Normal Mavi Muhabbet Kuşu

Normal Mavi Muhabbet Kuşu

Normal Mavi Muhabbet kuşları muhabbet kuşlarında bulunan iki ana renk yapısından biridir. Tıpkı “Normal Yeşil” muhabbet kuşları gibi vahşi muhabbet kuşlarının da rengidir. İlk vahşi Normal Mavi muhabbet kuşu Amerika’da görülmüştür. 1940’lı yıllarda Avustralya’dan toplanan bir muhabbet kuşu kolonisi, Avustralya’nın kurak bölgeleri ile aynı iklim ve doğal yapıya sahip olan Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletindeki milli parklara bırakıldılar. Burada sürekli gözlenen muhabbet kuşları bu yeni ortama uyum sağlayıp çoğalmaya devam ettiler. Doğal ortamlarında sadece “Normal Yeşil” olan vahşi muhabbet kuşları bu yeni ortamlarında zamanla mavi renklerde görüldüler. İnsanoğlu için ayırt edilemeyecek iklim ve doğa koşulları muhabbet kuşlarında büyük bir değişim oluşmasına neden oldu. Bu durum aynı zamanda muhabbet kuşlarının yaşadıkları ortama göre evrim geçirerek renk değiştirdiklerinin kanıtı oldu.

Normal Mavi Muhabbet Kuşu Tanımı

Düz desen üzerinde mavi ve beyaz temelli bir renk türüdür. Gök mavisi denebilecek canlı fakat parlak olmayan bir renk yapısıdır.

Genel Görünümü

Normal mavi muhabbet kuşlarının, gövdesi bel ve sırtı omuzlarına kadar açık mavidir. Yüzleri beyaz renklidir. Cereler (erkeklerde) lacivert olur. Gagalarının alt kısmında sağ ve solda eşit sayıda siyah benekler bulunur. Bu benekler temel olarak 3’er adet simetrik şekilde ve toplam 6 tanedir. Ancak bazı büyük kafalı muhabbet kuşlarında bu benekler de büyümüş ve eşitliğini kaybetmiştir. Her iki yanağında da menekşe rengi parlak çizgi bulunur. Alınları da yüzleri gibi beyaz olur. Başlarında, alının arka tarafından başlayarak sırtına kadar uzanan siyah çizgiler başlar. Bu siyah çizgiler beyaz üzerine yerleşmiştir. Kanatlarının üst kısmı, beyaz renk üzerine siyah desenlerden oluşur. Alt kısmı ise siyahtır ve açıldığında her iki kanatta da beyaz şerit halinde kalın birer çizgi vardır. Uzun kanat tüyleri siyah, uçları menekşe rengi olabilir. Kuyruk kısa boyda, siyah renkli, en üstte görünen uzun kuyruk tüyleri menekşe rengi olur. Bu renk türündeki kuşların ayakları koyu renkli olur.

Genel Renk Özellikleri

 • Normal mavi muhabbet kuşu rengi “Mavi Seri” olarak adlandırılır.
 • Mavi seri, iki temel muhabbet kuşu renk serisinden biridir.
 • Mavi seri muhabbet kuşlarının hepsinin renk yapısı, Normal mavi muhabbet kuşu renginin parçalanmış, silikleşmiş, renksizleşmiş yada koyulaşmış halidir.
 • Normal mavi muhabbet kuşlarında “Düz Desen” yapısı vardır.
 • Düz desen yapısı diğer tüm desenlerin temelidir.
 • Tüm muhabbet kuşu desenleri, düz desen üzerinde oluşan farklılıklarla ayırt edilir.
 • Erkek olanlarında cere rengi koyu mavi olur.
 • Kuyrukları kısa yapıdadır. En üstteki uzun kuyruk tüyleri menekşe rengidir.
 • Yanak lekeleri menekşe rengidir.
 • Normal mavi muhabbet kuşları, çekinik renk geni taşırlar.
 • Normal Mavi yada Gök Mavisi temel renk olarak kabul edildiği için, her renk ve desendeki muhabbet kuşlarının ebeveynlerinden  çekinik gen alan yavrularında görülebilir.
 • Aynı şekilde Normal Mavi temel renk olduğu için, bu renk türünden her renk ve desende yavru olabilir.

evcilclub

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Umut dedi ki:

  Merhaba benim kuşum 8 aylık, normal mavi muhabbet kuşu gibi görünüyo ama gri melezi sanki gövdesinden popo kısmına kadar mavi parlak deyil,kuyruğunun ucunda boyuna kadar gri yan taraflarında ise mavi benekler var ama aynı sayıda deyiller cinsi dişi türü ne olabilir ve mantar hastasıydı geçti.
  2.Kuşumuz 8 aylık olmasına rağmen bize alışamadı bize geldiğinde 2 aylıktı bir kuşumuz daha vardı 15 yaşındaydı 2 önce öldü onu kıskandığı için ürkek kaçma korkma insan eline gelmeme olabilirmi?
  3.15 yaşında olan kuşum neden ölmüş olabilir ve karnı yere çok düşüktü karnını taşıyamıyodu yediği besinleri çıkarıyodu özellikle yemi yiyip çıkarıyordu
  Şİmdiden saolun 🙂

BİR YORUM YAZ