evcilclub

Neon Balıkları

Neon Balıkları

Neon Balıkları en popüler akvaryum balığı türlerinden biridir. Tetra balıkları türünden gelir. Sağlam yapıları nedeniyle, akvaryum hobisine yeni başlayanların tercihleri arasındadır. Akvaryumlarda grup halinde yaşarlar ve neon renkleri ile akvaryumlara görsel bir güzellik katarlar.

Neon Balıkları

Tetra balıkları ailesinden gelen Neon Balıkları, doğal hayatta Amerika kıtasındaki tatlı sularda yaşar. Yumuşak pH değerine sahip ve sıcak sularda yaşarlar. Özellikle acemi akvaristlerin tercih ettiği neon balıkları dünya çapında muazzam bir üretim potansiyeline sahiptir. Yalnızca Amerika’da her yıl 1.5 milyondan fazla neon balığı ihraç edilmektedir.

Neon Balığı

Neon Balığı

Genel Görünümü

Neon balıkları tatlı su akvaryumlarında çok sık tercih edilen parlak ışıklı şerit çizgileri bulunan minik bir akvaryum balığı türüdür. Gözlerinin arkasından başlayarak sırt yüzgecinin arkasına kadar uzanan, parlak ışıklı mavi bir şerit çizgi bulunur. Bu şeridin alt tarafında ise, karın bölgesinden başlayarak kuyruğuna kadar uzanan, parlak ışıklı kırmızı şerit bulunur. Kuyruk yüzgeçleri küçük ve şeffaftır.

Neon balıkları dinlenme zamanlarında parlak ışıklarını kapatabilirler. Geceleri akvaryum ısıklarını kapattığınızda, bir süre sonra balıkların parlak ışıklarının giderek azaldığını fark edebilirsiniz. Işıkları tekrar açtığınızda akvaryum hareketlenmeye başladığında balıkların parlak ışıkları da yavaş yavaş belirginleşmeye başlar. Eğer balıkların parlaklıkları azalıyor ve zamanla tekrar parlamıyorsa, balıklarda bir hastalık olabilir, dikkat etmelisiniz.

Neon balıkları, kardinal tetra balıkları ile sıkça karıştırılabilirler. Boyut ve renk olarak her ikisi de birbirine çok benzer. İki türü birbirinden ayıran en belirgin özellik, neon balıklarının kırmızı çizgileri kuyruk ve karın bölgesi arasındadır. Ancak kardinal tetra balıklarında bu şerit kuyruk ve gözler arasındadır. Yani daha uzun bir kırmızı şeride sahiptir.

Kardinal Tetra Balığı

Kardinal Tetra Balığı

Hangi Balık Türleri ile Beslenebilir

Neon balıkları kendi boyutlarındaki, agresif olmayan, diğer tüm tatlı su balıkları ile beslenebilir. Aynı şekilde tüm tetra balık türleri ile de beslenebilir. Çöpçü balığı ve vatoz balığı gibi her akvaryumda bulunabilen temizlikçi balıklar ile de sorunsuz beslenebilir. Ancak diğer tetra türleri arasında neon balıklarının daha hassas yapıda olacakları unutulmamalıdır. Genel olarak neon balığı grupları huzurlu ve diğer balık türleri ile iyi geçinen balıklardır. Etçil balıklar, büyük balıklar ve agresif yapıdaki balıklar dışında tüm balık türleri ile iyi geçinirler. Genel olarak kalabalık gruplar halinde beslenirler. Her akvaryum için en az 5 neon balığı olması, bu balıkların daha huzurlu olmasını sağlar. Akvaryumda yalnız kalan bir noen balığı çok strese girer ve günün büyük bölümünü gizlenerek geçirir.

Uygun Akvaryum Koşulları

Neon balıkları bitkili akvaryumlardan hoşlanırlar. Akvaryum içerisine gölgelik alanlar yapabilecek büyük bitkiler uygun olacaktır. Ayrıca gizlenmekten de hoşlanan bu tür için arasıra gizlenebilecekleri yapraklı bitkiler iyi olacaktır. Akvaryum ışıklandırmasını, neon balıklarının parlak ışıklarını ön plana çıkarmak için loş tutmak iyi olacaktır.

Bakımı

Neon balıkları doğal ortamlarında suları sık değişen, yumuşak asit oranına sahip ve sıcak akarsuları tercih ederler. Bu nedenle bu balıkların akvaryumları da bu şartlara uygun düzenlenmelidir. Ortalama olarak 20-26 ºC sıcaklıkta bakılabilirler. Genel olarak tavsiye edilen pH oranı 5.0 ‘dir. Hızlı değişen akvaryum koşulları bu küçük balık türlerine ciddi zararlar vereceğinden akvaryumlarda yapılacak değişiklikler yavaşça ve zamanla yapılmalıdır. Uygun koşullarda bakılan Neon balıkları akvaryumlarda 10 yıl kadar yaşayabilir.

Beslenme

Vahşi neon balıkları etçil canlılardır. Ancak akvaryumlarda beslenen türleri hem etçil hem otçul yani hepçil olarak yetişir. Onlar için evcil marketlerde satılan farklı çeşitlerde hazır yemler vardır. Genel olarak, lepistes ve melek balıklarında olduğu gibi pul yemler ile beslenirler. Ancak kökeninde etçil olan bu balık türü için arasıra, su piresi gibi canlı yemler verilmesi oldukça faydalı olacaktır.

Hastalıkları

Neon balıkları hastalıklara karşı oldukça hassas yapıya sahiptir. Genel olarak enfeksiyon hastalıklarına kolay yakalanırlar. En sık görülen hastalıkları, Pleistophora hyphessobryconis adlı bir sporozoon enfeksiyonudur. Bu hastalık balıklarda sinsice ilerleyip zamanla ölüme neden olur. İlk belirtileri, renklerde donukluk ve hareketsizliktir. Zamanla balık vücudunda kist oluşturan bu hastalık balığın şeklini de değiştirebilir. İleri seviyelerde balığın omurgasını etkileyerek, eğri bir görünüme neden olur.

Bu parazait ve enfeksiyonlar genelde canlı yemler ve yeni alınan balıklar aracılığı ile akvaryuma bulaşır. Korunma yollarının en başında, bilinen ve güvenilir yerlerden yem ve balık tedarik etmek gelir. Eğer akvaryumda hasta balık tespit ederseniz, tedavisi olmayan bu enfeksiyonun diğer balıklara bulaşmasını önlemek için acilen hasta balığı akvaryumdan çıkarmalısınız.

Cinsiyet Ayrımı

Neon balıklarının cinsiyet ayrımı kolaydır. Erkek balıkların mavi şerit çizgileri düz yapıdadır. Dişilerin ise mavi şerit çizgileri biraz daha kavisli ve eğiktir. Ayrıca dişi balıklar sık sık yumurta ürettikleri için, onları zaman zaman karınları şişmiş halde görebilirisiniz.

Neon BalıklarıÜretimi

Neon balıkları çok hızlı şekilde üreyebilen balıklardır. Ancak akvaryumlarda, üremeleri için gereken ortamı oluşturmak zor olabilir. Her iki haftada bir yumurta üretebilen dişi neon balıklarının canlı yumurta üretebilmeleri için çiftleşmeleri gerekir. Ancak bu yumurtaları gizleyebilecekleri alanlar olmalıdır. Dişi neon balıklarının yumurtlamaya hazır oldukları çok kolay şekilde anlaşılabilir. Zira bu dönemde karın bölgeleri şişer.

Üretim için en ideal ortam, diğer balıklardan ayrı bir akvaryumdur. Eğer neon balığı üretmek istiyorsanız. Damızlık balıkları diğer balık türlerinden ayrı bir akvaryuma alarak hazırlamalısınız. Bunun için, sağlıklı ve sağlam vücut yapısına sahip bir dişi ve bir erkek balığı seçebilirisiniz. Üretim için kullanacağınız akvaryumun sıcaklığı 24 ºC civarı olmalı, zemininde 4-5 cm’lik kayalar ve ince akvaryum bitkileri olmalıdır. Üreme döneminde balıkları bolca canlı yem ile beslemek yavrular ve yumurtaların daha sağlıklı olması için gereken proteini karşılayacaktır.

Dişi balıklar her yumurtlamada yaklaşık 130 civarı yumurta üretebilirler. Ancak akvaryum ortamında bu yumurtaların tamamından yavru alabilmek mümkün değildir. 40-50 civarı yavru büyütebilmek oldukça başarılı bir üreme olarak görülebilir. Neon balıkları etçil olduğundan yumurtadan yeni çıkmış yavruları büyük bir iştah ile yiyebilirler. Bu nedenle yumurtlamanın gerçekleştiğinden emin olduktan sonra anne ve baba balık akvaryumdan çıkarılmalıdır.

Yavrular yaklaşık 22-30 saat içerisinde yumurtadan çıkarlar. İlk 3-4 gün akvaryum içerisinde yüzmeyecekleri için yavruları görebilmek zor olabilir. Ancak sonraki dönemde akvaryum içerisinde minik yavruları görmek mümkün olabilir. Yavrular yumurtadan çıktıktan sonra 1-2 haftalık olana kadar haşlanmış yumurta sarısı parçaları ile beslenebilirler. 2 haftalık olduktan sonra yavaş yavaş yem yemeye alıştırılabilirler. Yaklaşık 1 aylık olduklarında ise renkleri ve vücut yapıları artık yetişkin balıklara benzemeye başlar ve artık büyük balıklar arasına katılabilirler.

Kaynak: aquaticcommunity.com
Derleme ve çeviri: Evcilclub

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. baha99 dedi ki:

  bundan 20 tane alıp fanusta besleyebilirmiyim?
  yanınada 2 tane telekop cepon balığı. gözleri çok güzel.

  1. evcilclub dedi ki:

   Besleyebilirsiniz. Aşağı yukarı aynı akvaryum koşullarında yaşadıkları için herhangi bir sorun olmaz.

  2. balik dedi ki:

   Fanusta balik beslenmez ölür

 2. Erast dedi ki:

  Bi yavru kaç ayda damızlık olur

  1. evcilclub dedi ki:

   Muhtemelen 1-1,5 aylık olduklarında üretime hazır hale gelirler.

 3. baliklat dedi ki:

  Motorsuz yerde yaşar mı ve ürer mi kavanozdaa
  NEON BALIĞI

 4. baliklat dedi ki:

  Neon balığı kavanozdaa yaşarmmı ve ürermi

 5. Sacmalama ayten dedi ki:

  Fanus ve kavanozda balik olmaz hicbir balik gelisemez yasar ama erken olur ve buyumez

BİR YORUM YAZ