evcilclub

Muhabbet Kuşunun Yaşı Nasıl Anlaşılır

Muhabbet Kuşunun Yaşı Nasıl Anlaşılır

Muhabbet kuşları çeşitli renklerde, boylarda ve yapılarda olabilirler. Bu nedenle bu kuşlar hakkında en çok merak edilen konulardan biridir kuşun yaşı. Bu kuşlar yumurtadan çıktıktan 7 gün sonra beden renkleri anlaşılmaya başlar. Kuşların yaşları konusunda renkleri ve tüy yapısı doğru bilgiyi vermez, yanıltıcı olabilir. Kuşun yaşı hakkında en doğru bilgiyi birkaç yöntemden oluşan bir kombinasyon sayesinde alabilirsiniz. Bu kombinasyonu nasıl değerlendireceğinizi anlatalım.

Muhabbet Kuşunun Yaşı Nasıl Anlaşılır

yavru-muhabbet-kuslari2

Kuşların Yüzü

Bazı yetiştiriciler kuşların ayaklarına bakar. Koyu renkli ve pullu ayaklı kuşların yaşlarının daha fazla olduğu düşünülür. Ancak bu yanıltıcı olur. Çünkü bazı kuşların henüz yavruyken bile ayakları pullanıp, kararabilir. Yavru kuşları ayırt etmek için en bilinen özellik kuşun yüz yapısıdır. Muhabbet kuşlarının boyun ve başlarında siyah çizgiler bulunur. Bu çizgiler ilk 3 ayda, üstteki resimde olduğu gibi, kuşların yüzünü tamamen kaplar. 3 aydan sonra kuşun yüzü açılmaya, yeşil kuşlarda sarı yüz oluşmaya, mavi kuşlarda beyaz yüz oluşmaya başlar. Ancak bu da yanıltıcı bir yöntem olabilir çünkü bu bahsettiğimiz sadece sırtı koyu renkli kuşlar için geçerli olabilir. Hatta bazı yavruların yüz ve alını doğuştan açık olabilir.

genc-muhabbet-kusu1

Cere ve Gözlerin Kontrolü

Yavrular için diğer bir yöntem ise cere rengidir. Kuşların cinsiyetini belirten cere kısmı yavru kuşlarda tam oluşmamıştır. Kuşlar 4-5 aylık olana kadar erkeklerin ceresi mor dişilerin ise beyaz olur. Cere hakkında detaylı bilgi almak için “Muhabbet Kuşlarında Cinsiyet Ayrımı” konumuzu inceleyebilirsiniz. Bilinen son bir yöntemde kuşların gözleridir. Sadece albino olarak doğan muhabbet kuşlarının gözleri kırmızı olur. Albinolar dışında muhabbet kuşlarının gözleri siyahtır ve çevrelerinde beyaz bir iris halkası vardır.  Bu beyaz halka kuş büyüdükçe onunla beraber büyür. Yavru kuşlarda bu halkayı görmek çok zordur ancak 6-7 yaşından sonra gözün yarısına yakın bir kısmını beyaz halka kaplamış olur. Ancak bu yöntemde tek başına doğru bilgi vermez çünkü 10 yaşına geldiğinde hala daha iris halkası küçük bir çizgi olarak kalan kuşlar da olabilir.

Üstteki resimde genç bir muhabbet kuşunun siyah çizgilerden arınmış yüzünü, tam koyulaşmamış ceresini ve iris halkası büyümemiş gözlerini görebilirsiniz.

Alttaki resimde ise yaşlı bir muhabbet kuşunu görüyorsunuz. Ceresi, kafa yapısı, tüy yapısı ve ayak yapısı yavru yada genç bir kuş olmadığını gösteriyor. Gözlerindeki iris halkası oldukça belirginleşmiş ve büyümüş. Tüm bunları bir arada taşıyan muhabbet kuşunun yaşlı olduğundan emin olabilirsiniz.

yasli-muhabbet-kusu1Hiçbir evcil hayvanın yaşını tam olarak doğru tahmin edemeyiz. Muhabbet kuşlarında da durum böyledir. Ancak yavru mu, ergen mi, yetişkin mi, yaşlı mı, ayırt edebiliriz. Tüm bu bilgileri değerlendirerek bir kombinasyon oluşturduğumuzda kuşun hangi dönemde olduğunu kolaylıkla tespit edebiliriz. Asla tek bir özellikle yetinmeyin. Tüm bilgileri değerlendirip öyle karar verin.

“evcilclub”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 161 YORUM
 1. hilal dedi ki:

  Merhaba benim 2 tane muhabbet kuşum var biri erkek biri kız ama çok tuhat bi şey var dişi kuşum erkek kuşumu takip ediyo o naparsa aynı şeyi yapıyo ama erkek kuşumda erkek olsa dişi kuşun umrunda dehil dişi kuşuma vuruyo ama dişi kuş vurmuyo onu seviyo mesela erkek kuşum yem yiyo dişi kuşumda yiyo erkek kuşum gaga taşıyla oynuyo dişi de ve daha tuhafı duvarın boyasını yiyiyorlar.

  1. evcilclub dedi ki:

   Merhaba, muhabbet kuşları, buldukları her nesneyi gagalamaya meraklıdır. Bunu hem oyun olarak yapabilir, hemde gagalarını törpülemek için yapabilirler. Bu doğal bir davranıştır. Erkek kuşun dişi kuşa vurması ise, henüz eş olmadıklarını gösterir. Dişi kuşun sürekli erkeği takip etmesi ve erkeğin ona vurması, ilk olarak akla, dişi kuşun yavru olabileceğini getiriyor. Diğer bir ihtimal de kuşlarınızın ikisi de yavru ve henüz eş değiller. Her şekilde, büyük bir sorununuz yok. Zamanla kuşlarınız birbirine alışacaktır.

  2. lale. gül dedi ki:

   Benim dişi kuşum grip hastalığı azına salatalık kabuğu veriyom yemek yiyo kendine geliyo

  3. barkın dedi ki:

   Merhabalar benim 2 tane muhabbet kuşum var ama dişi olan erkek olanı öldürdü bunun nasıl bir açıklaması olabilir acaba cevap verirseniz sevinirim teşekkürler 🙂

   1. evcilclub dedi ki:

    Açıklama: Dişi kuş katil 🙂
    Şaka bir yana, nadiren de olsa muhabbet kuşlarında (özellikle dişilerde) bu tür olaylar görülebiliyor. Salma kafeslerde grup halinde beslenen muhabbet kuşlarında dişilerin birbirini öldürdüğü, eşinin yavrular ile fazla ilgilenmesini kıskanan dişi kuşların yavrularını öldürdüğü sık görülür. Dişinin erkek kuşu öldürmesi ise, erkeği istememesi ve erkeğin onu zorlaması sonucu olabilir.

  4. Emre dedi ki:

   Merhaba Benim 2 Tane Muhabet Kuşum Var Birbirleriyle Öpüşüyolar Ama Yuvalıga Girmiyolar Nedeni Nedir

 2. sıla dedi ki:

  ben kuşumu 29 ekimde aldım . aldığımda 4-5 aylıktı şimdi kuşum yaşlı mı oluyo ve kuşumu çifleştiriyimi

  1. evcilclub dedi ki:

   Hayır kuşunuz yaşlı değil. Yanına eş almak istiyorsanız alabilirsiniz. Çiftleşmeleri için ise onlara zaman verin.

  2. emin singin dedi ki:

   evet çifleştir dişi 6 aylık ikençiftse yumurtlar yani çifleştir

 3. fatmanur dedi ki:

  kuşlarım 4gündür yanyanalar ama dişi kuş hiç tepki vermiyo

  1. evcilclub dedi ki:

   4 gün kısa bir süre. Zamana bırakın anlaşacaklardır.

 4. faruk dedi ki:

  yeni muhabbet kuşu aldım 3 gün oldu ama hiç hareketi etmiyo ne zaman baksam aynı yerde bazen yem yemek için gidiyor , hiç ötmedi bide dün saldım tam uçamıyo etrafa çarpıyo acaba bu normal mi ?

  1. bugra dedi ki:

   Arkadasım bu kuşlar alındıktan 20gün sonra çıkarılmalı

 5. deniz dedi ki:

  Merbaha ben im kusum cekoslavak albino.alalı bir hafta oldu . Yuvadan daha yrni çıkmış. Ne zaman yanina bi dişi kuş almaliyim? Ne zaman ürer ve dişi kaç aylik olmalı

  1. evcilclub dedi ki:

   İstediğiniz zaman yanına bir eş alabilirsiniz. Üreme konusunda ise http://evcilclub.com/muhabbet-kusu-uretimi/ konusunda sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

 6. deniz gülcan dedi ki:

  yanına daha bir buçuk aylıkken bir kuş alacaktım. dişi kuş yetişkindi. petshoptaki adam bana bu dişi hemen üremek ister dedi. onu öldürür dedi. ama ben dişi kuş sesi açınca kuşum ötüyor.ne yapmam lazım lütfen cevaplayın

  1. evcilclub dedi ki:

   Ne yapmak isterseniz onu yapabilirsiniz. Eğer eş alacaksanız, yavru kuşunuza yavru eş alın. Tek beslemek isterseniz tek besleyin. Dişi kuş sesi diye bir ayrım yoktur. Erkek kuş sesi açsanızda karşılık verir 🙂

 7. Merve altın dedi ki:

  Merhaba benim kuşum 2 aylık hiç yerinde durmuyodu çok hareketliydi ama 3 gündür durgun elime almak istiyorum kaçıyo hiç yerinden kıpırdamıyo gözleri sürekli kapanıyo sizce ne olabilir

 8. Eren dedi ki:

  Benim albino cinsinde Dişi beyaz bir kuşum var tek yaşıyor yaşını anlayamadım bir yardımm

 9. alpay dedi ki:

  muhapet kuşum var 2 tane eş tutular yuvaya giriyolar ama bir türlü yavru olmadı neden

 10. bulut dedi ki:

  Benim kusumun fotosunu atsam yaşlı olduğunu anlarmisiniz

 11. lale dedi ki:

  merhaba benim 2 tane kuşum var onların uzun ömürlü olmaları için ne yapmalıyım

 12. Pınar dedi ki:

  Benim 2 tane kuşum var biri dışı diğeri erkek yanlarına yaklaştığı zamn 2 i birden yuvaya kaçıyor neden

  1. evcilclub dedi ki:

   Kuşlar sizden ürküyor. Zamanla yavaş yavaş size alışacaklardır. Ancak yuvaya kaçmayı alışkanlık haline getirirlerse, bu huylarından vazgeçmeleri çok zor olur.

 13. apo dedi ki:

  Benim kuşum yaşlımı değilmi bilmiyorum ama çok merak ediyorum fotarafını size gönderebilir miyim buraya kopyala yapıştır yapamadım da telefon dan girdim bu siteye

 14. apo dedi ki:

  Muhabbet kuşları sokağa çıktı –12 ci kuş

  1. evcilclub dedi ki:

   Hayır o resimdeki kuş yaşlı değil.

 15. assd dedi ki:

  Bendeki disi kus erkege gore biraz cüsseli ama erkekle aynı yaştalar disi erkegi yanina yaklastirmiyor .eşleşirmi yavruluk koysam işe yarar mı ?

 16. Zehra dedi ki:

  Ya benim ekimin 8-9. Günlerinde 2 kuş almıştım biri 1 hafta sonra yani kız olan öldü. Sonra bu zamana kadar yaşadı bugün yeni kuş aldık kız erkek kuşum kızla öpüşmeye ćalışıyoir ama kız buna izin vermiyor erkek kuşum öpmeye çalıśırkkenn kız kuşum gagalıyor yardım edebilirmisiniz??

 17. Nurullah dedi ki:

  Oncelikle merhaba dun muhabbet kusu aldim aldigim adam 4 veya 5 aylik bi kus dedi ama ben sitedeki yazilari okugunca daha yasli bi kus olduguna kanaat getirdim kafasnda cizgi yok denecek kadar az lutfen yardmci olurmusnuz teselkurler

  1. evcilclub dedi ki:

   Yavruların yüzlerindeki çizgiler 3. aydan sonra kaybolur. 6 aylık bir kuşun kafasında çizgi olmaması normaldir. Ama emin olmak için gözlerine ve ayaklarına da bakabilirsiniz.

   1. Nurullah dedi ki:

    Foto atabilirmiyim bi baksaniz

   2. evcilclub dedi ki:

    Sayfanın en üst ve en altında bulunan İLETİŞİM bölümünden fotoğraf gönderebilirsiniz. İletişim formuna mail adresinizi de yazarsanız, fotoğraf hakkında görüşümüzü mail yoluyla size bildiririz.

   3. Melisa dedi ki:

    Ben resim gönderdim ama gitmedi

   4. evcilclub dedi ki:

    Resminiz yayımlandı Melisa hanım. http://evcilclub.com/canim-kusum-can/canim-kusum-can-2/

   5. Melisa dedi ki:

    Bide benim kuşumun ayağı normal kuş ayağından küçük ve 1 parmağında tırnak yok biseyi varmıdır kşumun

 18. RAMAZAN dedi ki:

  Selamın aleyküm, ben bi çift kuş aldım, ben kuşları yuvasi ve kafesi ile birlikte olduğu gibi aldım, dişi kuşumun kafasi tamamen sari ve gözü sip siyah, erkek kuşumun kafası çizgili ve göz retinasi beyaz (insan gözü gibi) bu kuslar çiftleşebilitlerni yoksa daha yavrumu

 19. Nurbanu dedi ki:

  Merhaba.Yaklaşık 1 yıl önce erkek kuşumun yanına bir eş aldım.Birbirlerini ilk gördüklerinde anlaşmışlardı hatta petshoptaki çalışan bu kuşlar hemen çiftleşir demişti ama çiftleşmeyi bırakın yan yana bile zor duruyorlar.Dişi kuş sürekli diğerini gagalıyor.Arada kavga eder gibi öpüşüyorlar sadece.Sorun ne olabilir,nasıl anlaşmalarını sağlayabilirim ?

 20. Umut dedi ki:

  merhaba ben yeni bir erkek kuş aldım. Ama kuşun göz iris halkalrı hafiften bellli oluyo bide sürekli gagasını gıcırdatıyor bunun sebebi nedir?

 21. Fatmanur dedi ki:

  Kusumun sol kanadi hep parmagima geldigi zaman titriyor sonra biraz durdukca elimde geciyor birde normal yerde gezinirken sol kanadini asagiya saliyo kendisi kafesine girdigi zamanda sol kanadini asagiya saliyo

  1. Yunus dedi ki:

   Ondan bisey olmaz at gitsin

 22. Fatmanur dedi ki:

  Kusum kanadini asagiya dogru saliyo aciyomu kanadi acaba birde parmagima geldigi zaman sol kanadi titriyo sonra zaman gectikten sonra titremesi kesilio birde kusum disi konusurmu yaninda arkadasi yok

 23. Fatmanur dedi ki:

  Benim kusum birde parmagima gelmeden once isiriyo kendini sevdirtmiyo ama gel dedigim zaman parmagima geliyo neden isiriyo acaba birde sudan korkuo

 24. Yunus dedi ki:

  3yillik kuşum yasli demi alismiyolar hmde ciftlesmiyolar ndn

 25. Selin dedi ki:

  Benim kusum gündüzleri halkasindan geçiyor ve çeşitli hareketler yapıyor ama 8.30 9.00 gibi uyumaya başlıyor ve sabah ta hemen kendine gelemiyor sizce kaç yaşındadır bu yaştan dolayı mi kaynaklaniyor yoksa bu kuş larda olur mu???

  1. evcilclub dedi ki:

   Bahsettiğiniz belirtilerin yaşla bir ilgisi yoktur.

 26. zehra dedi ki:

  Merhaba kusum ikede bir gözünü kapatiyo hastami

 27. emre dedi ki:

  merhaba kolay gelsin, 5-6 aylık hollanda cekoslovak kırması tek erkek besliyorum akşam bişey farketedim sabah kalktığımda vıng,vung sesler çıkarıp burnunu açmak ister gibi tıslıyo ama baya yoğun ve sanki yemler ağzına geliyo gibi boyun hareketi yapıyor hemen vitamin takviyesi yaptım ama grip desen görünürde bi akıntıda yok yem falan yiyor sayılır bu nedir ne yapmalıyım sağolun varolun

 28. veli dedi ki:

  Merhaba, daha önce 2 tane kuş aldım. 3 ay kadar durduktan sonra yuvalık aldım. Dişi yuvaya sürekli girip çıkmaya başladı. Erkek ise önüne kadar geliyor kafasını uzatıyor ama dişi onu içeri almıyordu. Bazen erkek kuş dişinin ağzına kusuyordu. bazen de kavga ediyorlardı. Bir gün eve geldim erkek kuş ölmüş. (gözleri oyulmuş, bacak diplerinde kan vardı ve suratı dağılmıştı) dişi kuş ise çıt çıkarmıyordu. o sinirle dişi yi doğaya saldım. sinirim geçince de baya bi pişman oldum. şimdi ise kuş beslemeyi istiyorum ama doğru bir şekilde. Bunun için ayrıntılı bilgi alabileceğim bir kaynağınız var mı acaba? Tavsiyeleriniz nelerdir?

  1. evcilclub dedi ki:

   Sitemizin muhabbet kuşları bölümünde birçok konuda detaylı bilgi bulabilirsiniz. Ayrıca merak ettiğiniz farklı konular için ise yorumlarınız ile sorularınızı yöneltebilirsiniz.

 29. Foto dedi ki:

  Foto atsam bakar misiniz kusu balkonda buldum da

 30. sevde dedi ki:

  Merhaba benim kuşum un ceresi pembe ama bazı mavilikler var cinsiyeti ne sizce ve sanırım 3 4 aylık

  1. evcilclub dedi ki:

   http://evcilclub.com/muhabbet-kuslarinda-cinsiyet-ayrimi/
   Bu sayfadaki konuyu incelerseniz, detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 31. jale dedi ki:

  merhaba benim 2 tane muhabbet kusum var ciftlesiyorlar ama 5-6 ay oldu yuvaya girmiyorlar hatta erkek kus yuvadan korkuyo neden acaba cevab verirseniz sevinirim

 32. Anonim dedi ki:

  Benim kuslarim yumurtlamiyo 3 aylik kaç atlikken yumurtlar

 33. Nur dedi ki:

  MerabaErkek kkuşum 4 yasinda. Yanına bi dışı aldim ama kaç yaşında bilmiyorum. Bide bu yeni aldığım gözlerini kapatiyo sürekli ve kuyruğu yolunmus gibi. Hastamidir?

 34. Nur dedi ki:

  Resim atayım ben ama nasıl atılıyor. Lütfen yardım edin.

 35. zehra61 dedi ki:

  Dün uçarken çarptı düştü sağ bacağının üstüne duramıyor parmaklarını hiç oynatamiyor ne yapmam lazim

 36. Pelin dedi ki:

  Eğitimli fakat henüz konuşmayan 2 yasına yakin bir muhabbet kuşu ve yavru muhabbet. Kusu arasında kaldım hangisini almamı önerirsiniz. 3 yaşındaki kızıma sorumluluk için birlikte beslemek için istiyorum

  1. evcilclub dedi ki:

   Eğer daha önce muhabbet kuşu besleme deneyiminiz olduysa, yavru bir muhabbet kuşu alıp, kendiniz eğitip konuşturabilirsiniz. Ancak deneyiminiz yok ise, yetişkin ve eğitimli olanı sahiplenmenizi öneririm.

 37. Ali dedi ki:

  Abi benim 1 çift kuşum var 5 yada 6 aylıklar dişi erkeğin altına girmek istiyor sonra üstüne çıkmak istiyor erkek bazen ilgileniyo bazen ilgilenmiyo dişi erkeği hiç rahat bırakmıyo acaba neden

 38. Etka dedi ki:

  Merhaba benim 1 tane kuşum var gagasının rengi açık turuncu ana rengi beyaz gözlerinin yanında siyah çizgi var sırtı mavi cinsiyeti

 39. Melis dedi ki:

  Benim kuşumu alalı 3 buçuk ay oldu fakat hala ne zaman sırtını okşamaya çalışsam isiriyor fakat elimi kafese sokup onune koydugumda elime hopluyor peki neden isiriyor

 40. Emrah yılmaz dedi ki:

  Gardaş benim 2 adet muhabbet kuşum var erkek büyük dışı daha yavru gibi gözünde beyaz iz daha çıkmadı sizce birbirlerini es alırlar mi hocam bi yardimci olun….

  1. evcilclub dedi ki:

   Dişi henüz yavru ise eş olmayabilirler, ancak bu sorun olmaz. Kısa zamanda dişi 4-5 aylık olduğunda eş olabilirler.

 41. Anonim dedi ki:

  Merhaba ben bundan 3 ay önce bir arkadaşım bana muhabbet kuşu verdi.fakat kuşun kanatları ve kuyruğu yiğeni tarafından 2 sene önce yolunmuş ve birdaha ne kanadi ne kuyruğu uzamış.kuşun yaşı tahminime göre 4 veya 5 gibi.Size sorum bu saatten sonra bişeyler yapılsa kanadi cıkarmı? Uçmak istiyo ama düşüyo sürekli.Bende çok üzülüyorum.

 42. dilara dedi ki:

  merhaba, benim erkek kuşum 5,5 6 yaşlarında.. öncelikle oğlumun çifleşme yaşı geçmiş midir? bu yaştan sonra kızışmaz diyen oldu da.. :/ yanına 1 yaşını geçik bir dişi kuş aldım iki ay önce.. dişi kuş biraz ürkekti ama alıştı hemen hemen.. hemen yuvalıığı da koymak istemedim.. birbirleriyle iyi anlaşıyorlar arada didişip öpüşselerde.. çiftleşmeye hazır olduklarını nasıl anlayabilirim? yada kızıştırmak ve çiftleşme adına ne yapabilirim?yemliklerine bal koydum yiyorlar.. bal miktarını nasıl ayarlamalıyım? cevap verirseniz sevinirim.. kuşlarımdan yavru almayı çok istiyorum..

 43. Dilan dedi ki:

  Biz kuşumuza bir tane eş aldık 1 gün önce ama kuş hiç konuşmuyor robot gibi hareket etmeden duruyor ve genellikle uyuyor gibi yaşlı olup olmadığından endişeleniyoruz ayrıca birbirlerinede hiç alışmadı yanına bile gitmiyor bzm kuşun yaşlı olup olmadığını nasil anlıycaz napmalıyız ?

 44. erva dedi ki:

  Merhaba ben kusumu alali 2ay oldu ve surekli ona konusma ogretmeye calisiyom cok otuyo ama bir turlu dediklerimi tekrarlamiyo lutfen yardim edin

 45. Hülya dedi ki:

  Merhaba ben 6 gün kadar önce bir muhabbet kuşu aldım tüyleri bile tam değil ancak uçabiliyor. Geldiği günün akşamına ötmeye kafesinde haylazlıklara başladı. Benimle iletişimi çok iyi beraber şarkı dinliyoruz bazen saatlerce onunla konuşuyorum bana öterek yada bıcırdayarak karşılık veriyor ancak onu elime almamdan yani ona yaklaşmamdan aşırı korkuyor parmağıma aldığımda onu güvende hissedeceği yerlere koyuyorum direk kafesine koyarsam da sanki beni kafese tıkacak korkusuyla hiç alışmaz diye sizce doğru yolda mıyım

 46. Anonim dedi ki:

  Benim muhabbet kuşum daha yavru zor yürüyo hep kafeate fln durgun arada hareketlenio kuşun olduğu odada sultan papağanı var iki tane hep ötüyolar bi aorun olmaz dimi muhabbet kuşu etkilenirmi?

 47. engin dedi ki:

  Kuşların çiftleşmesi için ne yapabilirim

 48. Mehlika dedi ki:

  Biz erkek bi muhabbet kusu aldik daha iki gundur evde sesi cikmiyo dun hareket etmiyodu aksama dogru basladi surekli konustum bıdık ile dinledi ama cevap yok netten kus sesi acinca cevap fln verdi. Oksayinca korkmuyo biraz sabirli olunca ele bile gelio ve surekli etrafina bakiyo. Aksam disari cikartalim dedik geldi omuzumda oturdu elimizden yem yedi sonra kendiliginden kafesine gitti bu iyi bisey mi? Bide kendiliginden hic otmuyo nezaman baslar ki aceba? Tesekkur ederim şimdi den

  1. evcilclub dedi ki:

   Ona biraz zaman verin.

 49. merve armut dedi ki:

  Kuşları alalı 2 sene oldu hayla kavga ediyorlar buna bi çare

 50. sümeyye dedi ki:

  1 ay önce muhabbet kuşu aldık bize 2 aylık dediler ama sizin yaptıgınız yorumlara bakılırsa 2 aylıktan fazla yaşı ondan dolayıda bize bi türlü alışamadı size fotorafını gönderiyorum bakıp bize yaşını söyleyebilir misiniz ? şimdiden teşekkürler

  1. evcilclub dedi ki:

   Sümeyye hanım, Mail ile gönderdiğiniz resimleri açamadık. Resim Gönder sayfasını kullanarak resimlerinizi daha kolay gönderebilirsiniz.

 51. fadime dedi ki:

  erkek muhabbet kuşum bir buçuk yaşındayken yanına dişi kuş getirdik oda 2 yaşındaydı aradan 2 yıl geçti hala yumurta yok ne yapa bilirim?

 52. fadime dedi ki:

  cevap verir misiniz lütfen?

 53. cagru dedi ki:

  Benim kuslarjm dışı 1 erkek 9 aylık ciflesiolar yumurtalık taktim.sizce hanj diolar ya erkek 1 dışı 1.5 yaşında olursa daha sağlıklı olur die dişinin ömrünü kisaltirmis.simdi ben napabilirim

  1. evcilclub dedi ki:

   Erkek 1, dişi 1.5 yaşında olursa daha sağlıklı olur diye birşey yoktur. Dişinin ömrünü erkek kuş kısaltmaz merak etmeyin.

 54. cagru dedi ki:

  Fadime; ya dişi yada erkek kısır olabilir.

 55. fazilet dedi ki:

  Benim iki tane muhebbet kusum var ikiside erkek ama beyaz olan hep kafesin asaqisinda kaliyior yem yemege cikiyor sadece acaba neden dallarda fazla kalamior asaqiya dusuyor destek almadan dalda duramior

 56. emir dedi ki:

  Benim bir erkek bir de dişi kuşum var. Erkek kuşun dışkısı çok cıvık bu yüzden arka tüylerine yapışıyor. o da arka tüylerini yola yola arkasını kıpkırmızı etti. Bir sorun olur mu ve arka tüyleri yeniden uzar mı? bir de özellikle dişi kuşum ona iyi davranmama ve sürekli bulunduğu ortamı sıcak ve temiz tutmama rağmen bana saldırıyor. Onları kendime alıştırmak için ne yapmalıyım? Teşekkür edim

 57. mehmet dedi ki:

  benim muhabbet kuşum tek renk(sarımsı-beyaz) yaşını nasıl anlarım

 58. mehmet dedi ki:

  lutfen cevapp

 59. Semih dedi ki:

  3 aylık erkek muhabbet kuşum var çok akıllı ama bir o kadarda ürkek yem yerken bile korkuyor yanına eş almayı düşünüyorum canı sklmaması için alacağim dişi kaç aylık olmalı bir kaç ay büyük dişi alsam sorun olurmu

 60. gokce dedi ki:

  Erkek kusum 7aylık dısı ıse ıkı bucuk ciflesmelerı mumkunmu sızce bıde yuvayı hemenmı takmalıyı yoksa cıflesm3 gerceklesıncemı

 61. Furkan dedi ki:

  Dişi kuşunuz daha yavru.. bildiğim kadarıyla 8-9 aylık olunca erginliğe ulaşıyor. Bence bi 6 ay kadar bekleyin.

 62. Furkan dedi ki:

  Bu arada benimde bir sorum olucak bugün bir üreticiden 2 aylik 2 erkek yavru aldım ikiside kardeş 🙂 acaba konuşturabilirmiyim? yoksa konuşması için mutlaka tekmi olması lazım? Bundan 6 yıl önce yine 2 erkek yavru almıştım bitanesi sanki konuşur gibi oldu aaldıktan 1 ay sonra ama maalesef kafesin kapisini aaçık unutmuşuz balkonda uçup gitmişt.

  1. evcilclub dedi ki:

   2 erkek kuş beraber bakıldığında konuşmaz diye birşey yok. Ancak onu konuşturmak çok zor olur.

 63. Efe dedi ki:

  biz muhabbet kuşumuzu 31.01.2016 tarihinde aldık ve tek başına mavi renkli sarı gagalı burnu mor renkte ve hemen ilk günden işaret parmağıma çıkıyor ama bir süre sonra aynaya gidiyor ayna onu beni unutturur mu

  cevap bekliyorum…

 64. Kübra dedi ki:

  Merhaba iyi günler benim 10 aylık erkek kuşum var son bir haftada hastalandı kustu ilaç aldım fakat hala durgun ve sessiz.Bizden de ilk aldığımız günden beri ürkek davranıyo.Hastalığından sonra annem yanına dişi kuş almış fakat dişi kuşun büyük olduğunu düşünüyorum ve sürekli erkek kuşu gagasıyla saldırıyor sizce ne yapmalıyım?

 65. Cemil - kuşmun adı dedi ki:

  Merhaba benim erkek muhabbet kuşum var büyük ihtimalle yavru olmalı aldım 1 hafta oldu bugün çıkardım alçakta uçuyor birde kaç ayda konuşabilir

 66. Serra Naz dedi ki:

  Merhaba benim kuşumun kafası bembeyaz fakat boynu mavi tüylerle kaplı cinsiyetini yada yaşını anlayamadım yardım edermisiniz şimdiden teşekkürler

  1. evcilclub dedi ki:

   Net olarak yaşını öğrenmek çok zor olur ama, “Resim Gönder” sayfası ile kuşunuzun bir resmini gönderirseniz, yaklaşık olarak bir tahmin yapabiliriz. Resim gönder sayfası için; http://evcilclub.com/resim-gonder/

 67. NESRİN GUNAY dedi ki:

  Benim iki kusum var ama hangisi kizmi erkekmi hic bilmiyorum ne yapabilirim

 68. Öznur dedi ki:

  Merhaba, bir aydır evimizde olan 6 aylık bir muhabbet kuşumuz var. Alıştıramadım bir türlü. Kafesten çıkıp evi tanımaya başlamıştı ve kafesine geri dönüp üstünde duruyordu, ayna koydum kafesine çıkmamaya başladı. Elimi kafesten içeri yavaşça sokuyorum kaçmıyor ama yaklaştırınca ürküyor. Hafiften sesler çıkarmaya başladı çok fazla ötmesede. Nasıl alıştırabilirim ya da alışırır mı yetişkin bir kuş çünkü ???

  1. evcilclub dedi ki:

   Öncelikle kafeste ayna bulundurmanın bazı zararları olabilir. Bknz; http://evcilclub.com/muhabbet-kuslari-icin-zararli-oyuncaklar/

   Size alışması için ise altta linkini verdiğim sayfadaki tavsiyeleri inceleyebilirsiniz.
   http://evcilclub.com/muhabbet-kuslarini-ele-alistirma/

 69. Betül Büşra dedi ki:

  Merhaba. Yaklasik 1,5-2 aylık bir kuşum var. (Saticinin soyledigine gore) Uç gun önce aldım. 2 gundur kafesi kemiriyor. Dışarı çıkmaya calisiyor. İlk gün çok elimde oynamıştım o yüzden mi acaba. Birde sürekli silkeleniyor. Bit olabileceğini dusunup bugün sprey aldım kafesi güzelce yikadim temizledim. Kafesede kusumada ilaçtan sıktım fakat hala silkelenmeye devam ediyor ve kafesten çıkmaya calisiyor. Kagesin icinde kanat ciraya basladi. Elime almaya korkar oldum. Ne yapabilirim? Bana da yardımcı olur musunuz? Şimdiden teşekkürler.

  1. evcilclub dedi ki:

   Bahsettiklerinize göre kuşunuz tüy değiştiriyor olabilir. Altta linkini verdiğim sayfayı incelemenizi öneririm.
   http://evcilclub.com/kuslarda-saglikli-tuy-degisimi-tuye-girme/

 70. Irmakk dedi ki:

  Merhaba bugün kuş aldık yavru bi muhabbet kuşu satıcı 4 aylık dedi fakat internette yavru kuşlarla ilgili bilgileri okuduğumda iyice kafam karıştı kusumun gozleri simsiyah hiçbir grilik yada beyazlik yok ama bunun dışında ki bütün özellikleri yetişkin kuşlara ait gibi yani alnı dümdüz sarı hiccizgi yok yanaklarından ki benekler net ve yuvarlak ayak ve gaga sında hafif koyuluklar var siyah mör gibi ama çok hafif kafam iyice karıştı kuşum yavrum değilmi yardimci olursanız çok sevinirim teşekürler

  1. evcilclub dedi ki:

   Kuşun bir resmini “Resim Gönder” sayfamızdan bize gönderirseniz yaklaşık olarak bir tahmin yapabiliriz.

   1. Irmakk dedi ki:

    Öncelikle yardimci olmaya çalıştığınız için coktesekkurler kusumun resmini gönderdim tekrardan teşekkür ederim

   2. evcilclub dedi ki:

    Rica ederiz. Resim bize ulaştı. Cevabı buradan verelim, merak etmeyin kuşunuz genç bir erkek. Tahminen 4 aydan daha büyük olabilir ama henüz 1 yaşında yok.

 71. Yücel dedi ki:

  Merhababen ekim 2015bir kus aldim kusun kanatlari buyumuyo buyuyen kanat tuyleri dokuluyor acaba kusum hastami genc yavru bir kus

  1. evcilclub dedi ki:

   Merhaba. Kanat ve kuyruklardaki uzun tüyleri mi dökülüyor?

   1. Yücel dedi ki:

    Evet fazla buyumeden dokuluyor yada kus ken di aliyor…

   2. evcilclub dedi ki:

    Muhabbet kuşlarında görülebilen “BFD” isimli bir tüy hastalığı var. Bu hastalık hakkında sitemizde bir araştırma yazısı yazacağız. Ölümcül olmayan, ancak kuşların kanat ve kuyruk tüylerinin uzamasına engel olan tuhaf bir hastalık.

 72. Burak dedi ki:

  Merhaba,benim 2 tane dişi muhabbet kuşum var.Sürekli kavga içindeler bu yüzden ayrı kafeslerde besliyorum.
  Kavga etmelerine rağmen birbirlerini göremeyince sürekli ötüyorlar ve birbirlerini arıyorlar ve ben bu kuşları kendime alıştıramıyorum.Ne yapmalıyım ?

  1. evcilclub dedi ki:

   Merhaba. Kuşlar birbirlerinden ayrı iken karşılıklı seslenmeleri normaldir. Karşı taraftan gelen ses bir serçenin sesi de olsa aynı tepkiyi verirler. İki dişi muhabbet kuşunu aynı kafeste beslemek pek doğru değil, şiddetli kavga edebilirler. Kendinize alıştırma konusu da yetişkin dişi kuşlar için çok zordur. http://evcilclub.com/muhabbet-kuslarini-ele-alistirma/ konumuzu inceleyebilirsiniz.

 73. İnci dedi ki:

  Merhaba, benim bir aylık muhabbet kuşum var. Bir kaç gün oldu alalı. Makatında kakasının kaldığını farkettim bugün, bir kaç taneydi hem de. Hasta mı acaba, ne yapmalıyım? Şimdiden yardımınız için teşekkürler.

  1. evcilclub dedi ki:

   Yavru muhabbet kuşları sık sık ishal olabilirler. Ancak bu önemli bir sorun değildir. Bağışıklık sistemleri güçlenene kadar hafif sindirim sorunları yaşayabilirler. İshal konusunda merak ettikleriniz olursa http://evcilclub.com/muhabbet-kuslarinda-ishal/ konusuna göz atabilirsiniz.

 74. eyyub sahin dedi ki:

  benim muabbet kusum var 5-6 aylık çiftleşebilir mi erkekle erkek 6-7 aylık

 75. eyyub sahin dedi ki:

  yuvayı dün taktim dünden beri çok azda olsa kavga ediyolar sizce bu doğal mi

 76. eyyub sahin dedi ki:

  dişi 5-6 aylık erkek 6-7 aylık

 77. eyyub sahin dedi ki:

  ALLAH BELASINI VERSİN BÖYLE SİTENİN 1 HAFTA GEÇTİ HALA CEVAP YOK YORUMLARA BAKIYOMDA AYNI GÜN SORULAR CEVAP ALIYO BENİM Kİ OHOOOOOOOOOOOOOOOOOOO

  1. evcilclub dedi ki:

   Yorumlarda genellikle sitede cevabı olmayan sorulara cevap vermeye çalışıyoruz. Sizin sorunuzun cevabı sitede birçok yerde mevcut.

 78. samet dedi ki:

  Hocam 1 yasindan bikac ay buyuk erkek bi kusumuz var yavruyken annesi uzerinde fazlq durmus ve bi bacagi felc ama normal bir kus gibi herseyi yapabiliyo gayet canli bi kus yanina kendinden yasca biraz buyuk bi disi kus getirdik sizce es tutabilirlermi ilk bakista opusuyolar gibi duruyo ama didisme gibide algilanabilir disi gagmaliyo erkek kusun ayaginin sorunlu olmasi es olabbilmelerine engel olurmu

  1. evcilclub dedi ki:

   Erkek kuşun sakat olması, eş olmaları için problem değil. Ancak kuluçka yapıp yavru yapmaları çok zor olur.

 79. offffff dedi ki:

  2 tane muhabbet kusum var 1i disi 1i erkek erkegin disiden boyu kisa yinede ciflesirmi lutfen soyleyin

 80. Asdfg dedi ki:

  Benim bir tane muhabbet kusum var 6 aydir bizle ama kafesini açtığımız da sürekli ya perdeye ya da kapinin üstüne cikiyo bize alismasi icin ne yapmalıyım.

  1. evcilclub dedi ki:

   Bu sayfadaki konu size yardımcı olur; http://evcilclub.com/muhabbet-kuslarini-ele-alistirma/

 81. özcan dedi ki:

  Petshop tan çift olarak satın aldığım kuslarimin sitenizden edindiğim bilgilere göre dışı olani 5-6 aylık erkek olanı ise tahmini 1-1.5 yaşında birbirlerini kasıyor ve birbirlerine yem kusuyorlar yine sitenizden edindiğim bilgiye gore dışı kuş için uygun yumurtlama zamanı 8-9 aydan buyuk dişiler için uygun dışı kuşum o erişkinliğe ulaşana kadar erkekten ayrı mı tutmaliyim yoksa birlikte durabilirler mi

  1. evcilclub dedi ki:

   Birlikte durabilirler.

 82. Onur dedi ki:

  Disi kusumun yanina arkadasimdan erkek kuş aldım ve iki erkeği ayırıp birini üst kafese irini ise alltaki disi kuşun yanina koydum bunda bi sıkıntı olurmu ve. Dişi kuşum cok yabani

 83. Damla dedi ki:

  Merhaba. Benim iki muhabbet kuşum var biri dişi diğeri erkek. Dişi olanın gagası çok sağlıklı ve parlak duruyor. Erkek olanın gagası çok sağlıksız ve pürüzlü duruyor. Eski rengi gibi de değil. Burnu ile gagasının birleştiği yer de diğeri gibi değil yani tam yapışık değil. Sorun yok gibi ama ikisinin arasında çok fark var. Sanki kırılacakmış gibi duruyor ama bir şey yok. Müdahale etmem gerekir mi? Ne yapabilirm

  1. evcilclub dedi ki:

   Hayır müdahale etmenize gerek yok. Muhabbet kuşu cereleri zaman zaman kendini yeniler ve yenilerken kuruyup dökülür.

 84. Begüm dedi ki:

  Merhaba. Bir hafta önce bir aylık bi muhabbet kuşu aldım. Uykusu geldiğinde gagasını birbirine sürtüp çıt çıt gıyj gıyj ses çıkartıyor. Anormal bir durum mudur acaba ?

 85. Begüm dedi ki:

  Kuşum bir aylık ve evimize geleli bir hafta oluyor. Bir kaç kez hapşırdığına şahit oldum. Burnunu da kaşıdığı oluyor. Acaba hastalanmış mıdır ve hastalanmışsa iyileştirmek için ne yapmamı önerirsiniz ?

 86. Pırpır dedi ki:

  Benim de bir kuşum var fakat cinsiyeti hakkında bir bilgim yok malesef yardımcı olursanız sevinirim

 87. özcan dedi ki:

  Bu işlerde en önemli işin sabır olduğunu bilerek bir soru sormak istiyorum bir çift muhabbet kuşum var kuslarimin birbirleriyle anlaşması çok güzel birbirlerini kaşiyor yem kusuyorlar (yaşları çiftleşmeye uygun) fakat bitürlü çiftleşme olmuyor (Nijer tohumu vs demedim) ve dışı kuşum daha bugüne kadar yuvaliga hiç girmedi sizce kuşları değiştirmeli miyim veya beklemeye devam mı kuşu degistircem fakat verdiğim yerde yumurtlarsa zoruma gider çünkü çok güzel bakıyorum elimden geldiğince ne yapacagimi bilmiyorum…

  1. evcilclub dedi ki:

   En önemlisinin sabır olduğunu kendiniz zaten söylemişsiniz. Nijer tohumunu biz tavsiye etmiyoruz. Mümkün olduğu kadar az verin, sıcak havalarda hiç vermeyin. Ama her gün yumurtalı mama verebilirsiniz.

 88. mustafa dedi ki:

  Merhaba benim iki tane hollanda cinsi 2 yasinda mubislerim varr tuy dokunu gectikten sonra disi kusum butun hamilelik ozelliklerini gostermeye basladi yuzu cekildi kanatlar asagi dustu beli ve kendisi cok belirgin bi sekilde sisti diskisida bayagi buyudu ve tunekte kabarip duruyoi bunlar yavruya isaret dye biliyorum ama yuvaya olan ilgisi azaldi yuvadi kesfetti iki uc gun cok sık girdi ams artik faxla girmiyo nedeni ne olabilir daha once yavru veren bir kys oldugu icin yumurtlamama olma ihtimali de yokk yardim lutfen tesrkkurlerr

 89. Gulbahar dedi ki:

  Benim kusum 2 haftadir ne konusyo nede ucuyo hic bir sey yapmiyo kondugu uerde duruyo cinsiyeti erkek

 90. Büşra dedi ki:

  Merhaba bugün çok tatlı bir kuş aldım ama çok ürkek yerinden oynamıyor ve avucuma alıp konusarak ve parmagmla oksayarak sevdim sonra ucması için odann içinde serbest braktm ama carpıp durdu yere tünedgnde kafese koydm ben de.. Bana alısması ve konustrmaya başlamadı için nasıl bir yöntem izlemeliym.. İlk defa yavru kus bakıyorm.. Daha önce arkadasmdan aldgm bi kusm vardı konusuyodu (aşkım, cicikuş , cibili cibili şak şak şak Diyodu öpück yolluyodu ıslık calıyodu) , çok güzel anlaşıyodk ama evlenince kardeşlerm vermek istemedi bu kusu da onun yerini doldrması için aldm

 91. ılgın dedi ki:

  muhabbet kuşumun durduğunda kuyruğu titriyor .bişeyi varmıdır bu arada kuşum erkek

 92. ılgın dedi ki:

  ilk kes besliyorum nolur cevap verip bilgilendirin

 93. Serra dedi ki:

  4 yaşındaki bir dişiyle 2 yaşında ki erkek ciftlesirmi? dişi kuşum erkek kuş ne zaman yanına gelirse gagaliyor erkek kusumda kız kuşumun yanından ayrılmıyor

 94. Hakan dedi ki:

  lütfen cevap verin

 95. Buse dedi ki:

  Yeni bir kus aldim erkek 3 4 aylik diye tahmin ediyorum diger kusumda 4 5 yasinda daha once kus getirridm yanina istemedi dövdu ama bu kusla anlasti disaei cikardiginda surekli gagalarinu surtuylrlar.yavru alabilirmiyim ayni kafese koysam eslesilermi

 96. Nisan dedi ki:

  benim bir tane muhabbet kuşum var dışı geldiğinde 15 20 günlüktu 1 ocakta hediye geldi çok uslu bir kaç kelime söylüyor ama asıl merak ettiğim kurumun ergen yavru olduğunu nasıl anlayabilirim

 97. Esma dedi ki:

  Ben kuşum u dün aldım . Sadece bir kuşum var hiç konuşmadı sadece int den kuş sesi açtığımda ona karşılık veriyor ve bide yaprak yemeyi çok seviyor hasta olur diye korkuyorum ve birde kuşum dişi ikide bir kaşıniyo birde kuşların tırnaklarını kesmelimiyiz lütfen cevap lütfen

 98. Hakan dedi ki:

  Merhaba ben 2 gun önce 1 erkek 1 disi muhabbet kusu aldim fakat erkek sureklo aynı tunekte duruyor kavga ediyorlar bazende birbirlerini kovaliyorlar. Disi erkekten biraz küçük sizce ondan mı olur

 99. fatih dedi ki:

  merhavba ben yaklaşık 2 gün oldu yavru muhabbet kuşu aldım elime geliyo ama elimde yemiyo kendisini sevdirtmiyo birazda yeniyim kuş hakkında ne yapmam lazım yardımcı olurmusunuz?

 100. Selin dedi ki:

  muhabbet kuşları birbirlerini sevmeselerde çiftleşirler mi ?

  1. evcilclub dedi ki:

   Hayır

 101. Selin dedi ki:

  Muhabbet kuşları ne zaman yumurtlar

 102. Memet dedi ki:

  Muhabbet kuşunu aldığımız da gagası simsiyahdı hatta gagasında hiç beyazlık yoktu alalı iki ay oldu ve kuyruğu yok uçamıyo da sadece kanat çırpıyo netten araştırdım biraz hastalıklı falan yazıyor ama bütün bunlar daha çok yavru olduğunu gösterir mi sizce

  1. evcilclub dedi ki:

   “Resim Gönder” sayfamızı kullanarak kuşun resmini gönderin bir bakalım.
   http://evcilclub.com/resim-gonder/

 103. Zeynep dedi ki:

  Benim bir muhabbet kuşum var yaklaşık iki üç yaşlarında çok fazla tüy döküyor. gözlerinin etrafın da tüy kökleri oluşmuş çok halsiz sürekli uyuyor. beni ısırıyor normalde asla ısırmayan ısırsada acıtmayan bir kuş. birde kaşınırken pul pul deri döküyor.birgünde baktım kafesin tellerine yapışık yemler var yerlerede dökülmüş sanırım kusmuş . Kış mevsimine geçtimiz için mevsim değişikliğinden dolayımı? Ne yapmam gerekiyor tavsiye verirmisiniz … yoksa hastamı veterinere götüriyim.

 104. busra dedi ki:

  Öncelikle herkese merhaba.. 2 aylık kuşumu daha dün kaybettim. O kadar mutlu ve neşeli bir kuştu ki için kan ağlıyor ya. O lanet kapıyı 40 yılda bir kapatmadığım güne denk geldi ve benim tatlı Çikom perdesiz olan pencereye aldandı.. 🙁 Ellerimde o küçük gagasını son bir kez açmaya çalıştı ve sonra gözlerini kapadı. O kadar mutsuzum ki. Babam buna dayanamadı(o da Çikonun yokluğuna dayanamayacağını düşündüğü için) istemediğim halde aynı gün bir kuş aldı yeni. Alışamıyorum bu yeni kuşcuğa. Aklım hep Çiko da sürekli gömdüğüm yere bakıyorum kedi köpek eşelemesin diye. Gerçekten çok zormuş evimizin en küçüğü, küçük kardeşimizdi adeta. Sizlerle paylaşmak istedim 🙁 Artık yeni Çikoma alışacağım, alıştıracağım inşallah

 105. Leyla dedi ki:

  İyi günler kusumu 25 gün önce aldım aldığımızda yavru olduğunu ve bir buçuk aylık olduğunu söylediler elimize kafesteyken geliyor fakat kafesten çıktıktan sonra bizi takmiyor sizce ne yapmalıyız ve kusumuz kaç aylık lütfen yardımcı olurmusunuz onu eğitmek ve konuşturmak istiyoruz lütfen bilgilendirir misiniz lütfen

  1. evcilclub dedi ki:

   Merhaba, altta linkini eklediğim konuyu inceleyiniz.
   http://evcilclub.com/muhabbet-kuslarini-ele-alistirma/

 106. ülkü dedi ki:

  Merhaba. Ben 2 tane muhabbet kuşu aldım. Erkek yaklaşık 5 6 aylık gozunun etrafinda halkasi falan var. Dişi ise 3 aylik civarında. Nezaman yumurtlarlar bilgi verirmisiniz. Teşekkür ederim.

 107. Harun dedi ki:

  Merhaba benim 2 tane muhabbet kusum var biri erkek biri dişi. Dişi olan öldü. Erkeğin yanına dişi olsam. Birsey olurmu ciftleşirlermi?

  1. evcilclub dedi ki:

   Merhaba,
   Hayır bir sorun olmaz. Fakat eğer eşi yeni öldüyse, ya yanına eşi biraz zaman geçtikten sonra alın, yada aldığınız eşi bir süre ayrı kafeste tutun, hemen yan yana koymayın. Çünkü eşi yeni ölen erkek kuş, yeni dişi ile hemen eş olmayabilir.

BİR YORUM YAZ