evcilclub

Muhabbet Kuşu Beslemek İçin 10 Neden

Muhabbet Kuşu Beslemek İçin 10 Neden

Ülkemizde en yaygın beslenen evcil hayvan türü Muhabbet Kuşları. Peki muhabbet kuşlarını bu kadar popüler yapan nedenlerin ney olduğunu biliyor musunuz? Muhabbet kuşları diğer tüm kafes kuşlarına göre bakımı kolay ve daha temiz canlılardır. Ayrıca çok uysal ve cana yakın davranışları vardır, kolay eğitilebilirler. Peki başka nedenler neler ? İşte size muhabbet kuşu beslemek için 10 neden.

Muhabbet Kuşu Beslemek İçin 10 Neden

1-Aşk Hayatları İnsanlara Benzer

Muhabbet kuşları çift olarak beslendiklerinde mükemmel çift olabilirler. Ancak zaman zaman darılan, birbirine küsen hatta kavga eden muhabbet kuşu çiftleri görebilirsiniz. Barıştıklarında ise gün boyu tüm vakitlerini aşk ile geçirirler. Bu özellikleri ile insanların aşk hayatına çok benzer ilişkileri vardır. İnsanların örnek alabileceği davranışlar sergilerler çoğu zaman.

resim kaynağı: buzzfeed

2- Diğer Evcil Hayvanlarla Her Zaman Dost Olurlar

Muhabbet kuşu beslemek için bir diğer sebebiniz ise onların dost canlısı olması olabilir. Muhabbet kuşları tüm evcil hayvanlar ile arkadaş hatta dost olabilirler.

resim kaynağı: buzzfeed

3- Her Zaman Sevimlidirler

Muhabbet kuşları her halleri ile sevimli olmayı başarabilen canlılardır. Rengarenk tüyleri ve sevimli bakışları ile kendilerini gözleyen insanların yüzünde her zaman bir tebessüm oluşturmayı başarabilirler.

Sevimli Muhabbet Kuşu

4- Her Zaman Size Yakın Olurlar

Bir muhabbet kuşunu kendinize alıştırdığınız andan itibaren, kuşunuz hayatının geri kalan kısmını daima size yakın olmakla geçirecektir. Sahiplerine tutku ile bağlanabilen bu sevimli kuşlar sizi bir an bile yalnız bırakmayacaklardır.

Muhabbet Kuşu ve İnsanlar

5- Her Zaman Temiz Canlılardır

Muhabbet kuşları diğer kafes kuşlarına göre kafeslerine en çok özen gösteren kuş türüdür. Kafeslerini her zaman temiz tutmaya özen gösterirler. Uzun süre temizlenmeyen kafeslerde yem kabukları ve dökülmüş tüyler bulabilirsiniz. Ancak düzenli kafes temizliği yapıldığında, muhabbet kuşu kafeslerini temizlemek, diğer kafes kuşlarının kafeslerini temizlemekten her zaman daha kolay olmuştur.

Temiz Muhabbet Kuşu

6- Kolay Hasta Olmazlar

Muhabbet kuşları diğer kafes kuşlarına göre daha dayanıklı ve dirençli vücut yapısına sahiptir. Kolay kolay hasta olmazlar ve doğru tedavi ile birçok hastalığı kolaylıkla yenebilirler.

Hasta Muhabbet Kuşu

7- Çok Renklidirler

Muhabbet kuşları farklı renk ve mutasyonları nedeniyle en çeşitli gövde rengi yapısına sahip kuş türüdür. 10’larca farklı desen ve renkte olan muhabbet kuşları kafeslerinde adeta bir renk cümbüşü yaşanır.

Rengarenk Muhabbet Kuşları

8- Kolay Üretilebilir

Muhabbet kuşları çift olarak beslendiklerinde çok kolay üreyebilirler. Bu özellikleri muhabbet kuşu besleyenleri her zaman heyecanlandırır. Yavru bakımı ve büyütme kuş severler için en keyif verici olaylardan biridir. Ayrıca çok renkli muhabbet  kuşlarının yavrularının ne renk olacağı da ayrı bir merak konusu olur.

Muhabbet Kuşları Kolay Üretilebilir

9- Her Şeyi Yiyebilirler

Muhabbet kuşları kendilerine vereceğiniz hazır yemler dışında, kafeslerinde servis edeceğiniz her türlü meyve, sebze veya hamur işini büyük bir iştahla tüketirler. Bu özellikleri ile sahiplerini mutlu ederler. Her şeyi yiyen bir muhabbet kuşuna sahip olmak, sağlıklı bir kuş beslediğiniz anlamına geldiği için sizi gururlandırabilir.

Meyve Yiyen Muhabbet Kuşu

10- En Eğlenceli Oyun Arkadaşınız Olurlar

Muhabbet kuşları her zaman oyun oynamaya hazırdır. Keyfi yerinde olan sağlıklı bir muhabbet kuşu ile daima oyun oynayabilirsiniz. Küçük boyuna aldırmadan sizinle her oyuna eşlik edebilirler.

Oyuncu Muhabbet Kuşu

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Melike dedi ki:

  Merhaba benim bir dişi muhabbet kuşum var 1 aylıkken aldık ve şuan yaklaşık 6 aylık bana çok alışmıştı sürekli omzuma gelirdi oyun oynardı benimle felan ama şimdi ona bir eş aldık ve artık benimle hiç ilgilenmiyor sürekli erkek kuşla birlikte elime gelmiyor hatta ısırıyor ne yapabilirim

  1. evcilclub dedi ki:

   Yalnız beslenen muhabbet kuşlarına eş alındığında genellikle sonuç aynı oluyor. Tüm ilgisini eşine veriyor. “Sürekli erkek kuşla birlikte” dediğinize göre sanırım bahsettiğiniz kuş dişi. Eğer öyleyse, eşi ile ilgilenmesine izin verin. Çünkü uzun süre yalnız yaşayan dişi muhabbet kuşlarında birçok sağlık sorunu ortaya çıkmaya başlıyor.

 2. Melike dedi ki:

  Peki eskisi gibi yakinlasir mi bana tekrar?

  1. evcilclub dedi ki:

   Hayır. Artık birbirleri ile yakın olurlar.

 3. emin dedi ki:

  muhabbet kuşum isal oldu ne yapmam gerek ??

BİR YORUM YAZ