evcilclub

Muhabbet Kuşlarını Ele Alıştırma

Muhabbet Kuşlarını Ele Alıştırma

Muhabbet kuşlarını ele alıştırma eğitimi nasıl verilir? Yavru muhabbet kuşlarını alıştırmak için yapılması gerekenler. Ürkek muhabbet kuşunu alıştırmak.

Muhabbet Kuşlarını Ele Alıştırma

Muhabbet kuşları, sahiplerine çok kolay alışan ve çok sıcak kanlı davranan canlılar oldukları için, onları besleyenlere çok iyi arkadaş olurlar. Aynı zamanda taklit yetenekleri oldukça kuvvetli olduğu için, insanları taklit ederek sürekli duydukları kelimeleri konuşurlar. Bknz. (Muhabbet Kuşlarına Konuşma Eğitimi) Muhabbet kuşunun kendinize yakın olmasını istiyorsanız, aşağıdaki uygulamaları adım adım uygulayarak, onunla çok yakın bir bağ kurabilirsiniz.

Eğitime Başlamadan Önce

Eğer daha önce muhabbet kuşu beslemediyseniz veya eğitmediyseniz, ilk olarak yavru bir muhabbet kuşu sahiplenmenizi tavsiye ederiz. Çünkü, yetişkin muhabbet kuşlarına eğitim vermek daha zordur ve kuş davranışları konusunda deneyim gerektirebilir. Muhabbet kuşunu ele alıştırma eğitimi vermek için, kuş elinize alışana kadar onu kafes dışına çıkarmayın. Ele alıştırma eğitimi, kuş kafes içerisindeyken başlayacak.

Temiz Muhabbet KuşuÖnce Güvenini Kazanın

Muhabbet kuşunuz ile yakın arkadaşlık kurmak istiyorsanız, ilk önce minik kuşunuza güven vermelisiniz. Evinize yeni gelen muhabbet kuşu, yeni evini, yaşam alanını ve evdeki diğer bireyleri tanıyana kadar ona zaman verin. Birkaç gün çok fazla üstüne gitmeyin. Birkaç gün geçtikten sonra, yaşam alanını, yeni evini ve ev sakinlerini tanıyan muhabbet kuşları, güven konusundaki ilk aşamayı geçmiş olur. Daha sonraki günlerde, mümkün olduğu kadar onu korkutmamaya özen gösterin. Yemini, suyunu değiştirirken, kafesini temizlerken mümkün olduğu kadar yavaş hareket edin. Ani hareketler ile onu korkutmayın. Çok kısa sürede muhabbet kuşunuz sizden zarar görmeyeceğini anlayacaktır.

Onun Arkadaşı Olduğunuzu Gösterin

Muhabbet kuşlarını elinize alıştırmak için uygulayacağınız ikinci aşama, onun arkadaşı olduğunuzu göstermenizdir. İlk aşamayı geçtiniz ve muhabbet kuşu sizden zarar gelmeyeceğini artık biliyor. Şimdi ise sizi bir dost olarak görmeli. Şöyle ki; Muhabbet kuşları doğası gereği kalabalık sürüler halinde yaşar ve kalabalıktan hoşlanır. Onu yalnız beslediğinizde, onun yalnızlığını sizinle paylaşabileceğini göstermelisiniz. Bunun için muhabbet kuşunuzu ürkütmeden, onunla sık sık konuşun. Alçak ve yumuşak ses tonu ile onun bir arkadaşı olarak sohbet edin. Kafesine yakın veya uzak olmanız önemli değildir. Ancak bu aşamada asla kafese elinizi uzatmayın! Henüz ikinci aşamada muhtemelen 7-10 günlük bir sürede, muhabbet kuşunuz hala daha elinizden korkuyor olacaktır. Onu korkutmayın. Sürekli yumuşak ses tonu ile sohbet ettiğiniz muhabbet kuşunuzun sizi büyük bir merakla dinlediğini çok kısa sürede göreceksiniz. Hatta muhtemelen 1-2 gün içerisinde siz konuşurken alçak sesle size karşılık vermeye bile başlayacaktır.

Elinizi Ona Tanıtın

Güveninizi kazanan ve sizinle yalnızlığını paylaşan muhabbet kuşunu elinize alıştırmak için uygulayacağınız son aşama, ona elinizi tanıtmaktır. Eğer muhabbet kuşunuz, siz onunla konuşurken, kafesin tellerine yaklaşıyor, sizi merakla dinliyor ve size cevap veriyorsa, artık ona elinizi tanıtabilirsiniz. Bunu yaparken yine çok yumuşak bir ses tonu ile ona sevginizi göstererek yapın. Yavaşça elinizi kafesin dışından ve kapağını açmadan, kafes tellerine doğru yaklaştırın. İlk başlarda kuşunuz geri çekilebilir, sorun değil. Önemli olan korkmaması, onu korkutmadan ve onunla konuşmaya devam ederken, parmağınızla küçük hareketler yapmaya devam edin. Zamanla muhabbet kuşu elinizi tanıyacak, ve yavaşça elinize doğru yaklaşmaya başlayacaktır.

yavru-muhabbet-kuslariArtık Çok Yakın Bir Dost Olabilirsiniz

Muhabbet kuşunuza elinizi tanıttıktan sonra, elinizden korkmamaya ve hatta artık elinize doğru yaklaşmaya başladıktan sonra, kafesin dışından kafes tellerine uzattığınız parmağınız ile oynamak isteyecek ve küçük öpücükler konduracaktır. Kafese her yaklaştığınızda size yaklaşmak isteyen bir muhabbet kuşunuz var ise, artık çok yakın bir dost olabilirsiniz. Muhtemelen muhabbet kuşunuz sizi ilk gördüğünde size çağrı yapar gibi sesler çıkaracak ve ilgiyle size bakacaktır. Bu andan sonra muhabbet kuşunuzu artık kafes dışına salabilirsiniz. Kafes teline elinizi uzattığınızda eliniz ile oynayan, öpücükler konduran muhabbet kuşu, kafes dışına çıktığında başka şeyler ile ilgilenmeden önce ilk geleceği yer, sizin omzunuz, başınız ve ya elleriniz olacaktır. Bu aşamadan sonra, muhtemelen 12-15 gün sürecek olan muhabbet kuşlarını ele alıştırma eğitimini başarıyla tamamlamış olduğunuzu göreceksiniz. Yeni dostunuz ile sevgi dolu günler dileriz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ