evcilclub

Muhabbet Kuşlarında Yağlanma

Muhabbet Kuşlarında Yağlanma

Muhabbet kuşlarında yağlanma nedenleri. Nasıl önlenir? Düzelmezse ne olur? Nasıl müdahale edilir? Yağlı oldukları nasıl anlaşılır? Üreme dönemine etkisi nedir?

Muhabbet Kuşlarında Yağlanma Nedenleri

Muhabbet kuşları ve küçük papağan türlerinde kafes ortamında vücut yağlanması çok sık görülebilir. Yağlanma özellikle yumurtlama döneminde dişi kuşlarda daha sık görülür. Eğer dişi kuşlar sağlıklı bir üreme sezonu geçirir ise, bu yağlanma kuluçka döneminde geçer. Ancak üreme dönemini boş geçer veya sağlıklı bir yumurtlama gerçekleştiremezler ise, yağlanma kuşlarda ciddi sorunlar yaratabilir. Erkek kuşlarda ise daha nadir görünse de, dişi kuşlara göre daha kalıcı olabilir ve müdahale edilmesi gerekir. Kuşlarda yağlanma, fazla kilo, şişmanlık veya obezite olarak tanımlanabilir. Kuşlar, enerji ihtiyaçlarından daha fazla beslendiklerinde, yada beslendiklerinden daha az enerji harcadıklarında şişmanlayabilir ve vücutları yağlanabilir.

resim kaynağı: http://talkbudgies.com/your-budgies-health/115602-pudgy-budgie-something-more-serious.html

resim kaynağı: http://talkbudgies.com/your-budgies-health/

Yağlanma Düzelmezse Ne Olur

Yağlanma ilk olarak karın bölgesinde başlar. Daha sonra kanat içleri (omuz bölgesi) ve zamanla tüm vücuda yayılabilir. Yumurtlama döneminde dişi muhabbet kuşları, yumurtlamadan yaklaşık 1 ay öncesinden itibaren uçamazlar. Bunun nedeni karın bölgesi ve kanat altlarındaki (omuz bölgesi) yağlanmadan kaynaklanır.

Tüm vücudunda yağlanma olan kuşlar, dışarıdan bakıldığında şişman bir görünüme sahiptir. Bu durumlarda, kuşların tüy altlarında sarı bir cilt görünür. Bunun sebebi, ince olan tüy altı derisinin şeffafa yakın bir renkte olmasıdır. Normal şartlarda kuşların et rengi, tüy altı deri rengi ile aynıdır. Ancak kuşlar yağlandıklarında, sarı renk olan yağ tabakası, şeffafa yakın olan cilt renginide sarartır. Bu aşamadan sonra eğer yağlanma devam ederse, karın bölgesi veya kanat köklerindeki yağ tabakaları büyüyerek tümör halini alabilir. Tümör oluştuğunda ise cerrahi müdahale ile alınması gerekir. Cerrahi müdahaleye gerek kalmadan, kuşların yağlanmasına müdahale etmek gerekir. Ayrıca artan yağlanma karaciğeri de etkileyerek ölümcül sonuçlar doğurabilir.

http://talkbudgies.com/your-budgies-health/

resim kaynağı: http://talkbudgies.com/your-budgies-health/

Yağlanma Nasıl Önlenir

Geniş kafesler ve oyun oynamaya teşvik etmek

Yağlanmayı önlemek için bilinmesi gereken ilk kural, yağlanmanın, enerji ihtiyacından daha fazla beslenmek yada beslenmeden daha az enerji harcamak olduğunu bilmektir. Muhabbet kuşları çok hareketli, neredeyse hiperaktif kuşlardır. Ancak kafes ortamında birçok muhabbet kuşu daha sakin bir hayat geçirir. Muhabbet kuşlarının yaşam alanlarını, rahat hareket edebilecekleri geniş kafeslerden kurmak ve kafes içerisine enerji harcayabilecekleri oyuncaklar yerleştirmek, bu oyuncaklar ile oynamaya teşvik etmek yağlanmayı önlemenin ve sağlıklı, enerjik kuşlar yetiştirmenin ilk kuralıdır.

Kanat egzersizleri ve serbestçe dolaşmak

Kafes içerisindeki muhabbet kuşları ister evde beslensin, ister üretim amaçlı yetiştirilsin, hepsinin kanat egzersizlerine ve serbestçe dolaşarak uçmaya ihtiyacı vardır. Muhabbet kuşu üretimi yapan yetiştiriciler, üreme dönemi dışında kuşlarını geniş salmalarda dinlendirirler. Kuşlar salma kafeslerde serbestçe dolaşarak yeterli kanat egzersizlerini yaparlar. Evde beslenen muhabbet kuşlarının ise, düzenli olarak kafeslerinden dışarı çıkarılarak serbestçe dolaşmasına izin verilmelidir. Örnek olarak haftada bir gün, 2 saatlik bir serbestlik, kuşlar için yeterli egzersizi sağlar. Kuşlarınızı akşam evdeyken salarak onların serbestçe gezmesini, oyunlar oynamasını izleyebilir, yada kafes temizliği yaptığınız zaman, temizliğe başlamadan kuşları salabilir ve daha rahat bir temizlik yapabilirsiniz.

resim kaynağı: www.budgerigars.co.uk

resim kaynağı: www.budgerigars.co.uk

Yağlanan Kuşlara Nasıl Müdahale Edilir

Muhabbet kuşlarında yağlanma üreme döneminde başladıysa duruma müdahale edilmez. Kuşlarınızın üreme döneminde olup olmadıklarını anlamak için, “Muhabbet Kuşu Üretimi” konumuzu inceleyebilirsiniz. Ancak üreme dönemi dışında gerçekleşen yağlanmaya müdahale etmek gerekir. Yağlanmayı engellemek için uygulanacak egzersizler, yağlanma oluştuktan sonra da devam etmelidir. Ayrıca ek olarak yağlı muhabbet kuşlarına diyet uygulamak ve beslenme alışkanlıklarını değiştirmek gerekir. Eğer mama veriyorsanız, (üreme dönemi dışında) mama vermeyin. Yem olarak, muhabbet kuşu yemleri arasında yağ oranı en düşük olan darı, yağlı kuşlar için ana yemek olmalıdır. Darı dışında başka tohum vermeyin. İçme sularına da, 100 ml (ideal suluk) için 5-6 damla elma sirkesi ekleyin ve suları günlük tazeleyin. Elma sirkesi metabolizmayı hızlandırarak, kuşların hızlı şekilde yağ yakmasını sağlayacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 45 YORUM
 1. Tarık dedi ki:

  Bizim dişi kuşumuz yumurtlamadan önce uçamıyordu. Biz yumurtası var diye uçamıyor sanmıştık ama elimize aldığımızda baya şişmanladığını fark etmiştik.

  1. evcilclub dedi ki:

   Doğrudur, doğadaki dişi kuşlar sürekli hareket halinde oldukları için, yumurtlama öncesi yağlanma onlarda kanatlara kadar ulaşmaz. Ancak kafes kuşlarında yağlanma artar. Ancak yazıda da belirttiğimiz gibi, sağlıklı bir kuluçka sonrası bu yağlar kolayca yakılır.

 2. Semra dedi ki:

  Benim erkek kuşkum hep uyuyor fazla otmuyor sadece yemek yemek için kalkıyor yedikten sonra tekrar uyuyor hatta son birkaç gündür sanirim kimse rahatsiz etmesin diye yuvalikta yatıyor hasta mi yoksa öbek mi

 3. muhabbet kuşu dedi ki:

  Ben kuşumu erkek diye almıştım sonra altında ceviz büyüklüğünde top gibi bir şey olduğunu fark ettik. Pet shop a götürdük. Yağlanma dediler. fakat ben yağlanmanın bir bölgede o kadar yoğun olduğunu düşünmüyorum.ne yapabilirim? gerçekten çok üzgünüm.

  1. evcilclub dedi ki:

   Şiş olan bölgedeki derinin rengine bakın. Sarımtırak bir rengi varsa, muhtemelen yağ bezesidir. Eğer siyaha yakın koyu mor, lacivert yada bordo rengi ise, şişliğin sebebi bir tümör olabilir.

 4. sorumm dedi ki:

  Merhaba benim muhabbet kuşum var 4 5 aylık kuyruğu koptu 3 4 hafta oldu.Bir kaç ilaç aldım ama çıkmadı çıkarmı ne zaman çıkar ve tavsiye ettiğiniz ilaç var mı

  1. evcilclub dedi ki:

   Eğer kuşlar sağlıklı ise kopan tüm tüyler yeniden çıkar. Ancak uzun kanat ve kuyruk tüylerinin yeniden uzaması zaman alır. Acele etmeyin 3-4 hafta daha bekleyin.

 5. baran olgaç dedi ki:

  merhaba benim muhabbet kuşum 5 tane yumurta etti ve bügün 21.ci günü yumrtaları hala kırmadı ve poposu şiş sanırım yaglanma var ne yapmam gerekir kuşuma zarar gelrmi

  1. evcilclub dedi ki:

   Cevap biraz geç oldu. Ancak aynı sorunu yaşayan diğer ziyaretçilerimizin görmesi için cevap vermekte fayda var.
   21. günde hala yumurtalardan yavru çıkmamış ise mutlaka yumurtaların kırılmasına yardım etmek gerekir. Popsundaki şişlik ise yeni bir yumurta olabilir.

 6. Ayşe dedi ki:

  Merhaba benım sorunum baska ama yardımcı olursanız çok sevinirim.Muhabbet kuşumun galasında sıyah leke cıktı bırde tırnak içlerinde katlanma oldu.veterinerlerde tam bısey söyleyemiyor. Lütfen yardımcı olabılır mısınız.

 7. Ayşe dedi ki:

  Kanlanma yazacaktım.birde burnu kahverengi oldu.kuşum 5 yasında erkek

  1. evcilclub dedi ki:

   Bu durum nadir olarak yaşlı erkek muhabbet kuşlarında görülebiliyor. Endişelenmenizi gerektiren kötü bir durum yok merak etmeyin.

 8. Ece dedi ki:

  Merhaba evcilclub size iki sey soracagim oncelikle kusum isiriyor yavru daha ona sinirli bakiyorum bana bakiyo oynamaya devam ediyor bazende hic bakmiyor sizce işe yariyormudur ikinci sorum coook acikmadikca kafese girmiyo uc dort saat falan bizde zorla tutup koyuyoruz onu kafese girmeye alistiracak bise varmi yoksa alismassa yani canini acitmayacak sevecegi bir yontem varmi (kusum yedi aylik muhabbet kusu yesil sarı) simdiden teşekkürler

  1. evcilclub dedi ki:

   Merhaba,

   Anladığım kadarıyla ilk sorunuzda kuşa sinirli bakmanın işe yarayıp, yaramayacağını sormuşsunuz. Cevap olarak kesin bir şey söylemek çok zor. Kedi ve köpekler insanların yüz ifadelerini ve beden dillerini algılayabiliyor. Ancak muhabbet kuşları için bu durumun pek mümkün olacağını sanmıyorum. (olursa da istisnai bir durum olur.) Isırmasını önelemek için çok etkili bir yöntem bulmak zor olur. En kolay yöntem parmaklarınızı sakınmak olur 🙂

   İkinci sorunuza gelince; Genellikle yaşadığı eve alışan muhabbet kuşları kafeslerine çok acıkmadıkça girmezler. Aslında böyle olması sorundan ziyade, kuşun sağlıklı olduğunu ve özgürlüğü sevdiğini gösterdiği için daha iyidir. Kafese girmesini sağlamak için ise sevdiği oyuncakları deneyebilirsiniz.

 9. busra dedi ki:

  merhaba.erkek muhabbet kuşumun poposu şiş.ve oradaki tüyler dökülmüş.rengine baktım morluk ya da siyahlık yoktu.normal ten renginde bi şişlik.ve nefes alırken hırıltısı var.çok hareketsiz bir kuş.şu an veterinere götüremiyorum en yakın zamanda götüreceğim.lütfen yardımcı olur musunuz ne yapmam gerek?teşekkür ederim şimdiden 🙁

  1. evcilclub dedi ki:

   Öncelikle geçmiş olsun. Eğer kuşun erkek olduğundan eminseniz veterinere göstermenizde fayda var. Çünkü bahsettiğiniz şişlik bir tümör olabilir.

 10. baris can dedi ki:

  Merhaba,kusumun poposunda şişlik var iki ay once veterinere goturduk siringayla azicik cekti sari siviyi gorunce yumurta dedi,kendisinin cikaricagini soyledi fakat sislik buyudu,kusun canliligi iyi yaglanmami yoksa yumurta sıkışmasimi nasil anlayabiliriz,ne yapmamiz gerekli.ilginiz icin tesekkur ederiz.

  1. evcilclub dedi ki:

   Merhaba,
   Yumurta kuşun poposunda 2 aydan fazla süre beklemez. Muhtemelen yağ bezesidir.

 11. burçin dedi ki:

  merhaba benim erkek kuşum daha bir yaşında değil . 3 4 aylikken hareketli cana yakıındı daha sonra yavaş yavaş bizden uzaklaştı şuan hiç yanaşmıyo ama asıl sorun popusunun altındaki tüyleri dööküldü ve sarı renkte bi şişlik var epey uzun suredir böyle baya gıda halsiz ayrıca sürkeli gagası uzuyo veterinere çok götürdüm sürekli başka şeyler veriyolar ancak işe yaramıyo en son yağ bezesi olabilir yada hayvanın kendii içinde bi sorun olabilir gibi şeyler dediler ne yapmam gerek aartık veterinere de götüremyioruum eşi var evde onunla bazen iyi anlaşıyo bazen hiç yanaşmıyo

  1. evcilclub dedi ki:

   Merhaba, bahsettiğiniz şişlik muhtemelen genel yağlanmadan değil. Bu tür şişliklerin içerisinde genelde yağ bezesi oluyor. Normal şartlarda cerrahi operasyon ile temizleniyor ancak bu tedaviyi her veteriner yapmıyor.

   1. burçin dedi ki:

    ne yapmam gerekir peki , kendiliğinden geçmezmi ?

   2. evcilclub dedi ki:

    Kendiliğinden geçmez. Ama merak etmeyin ciddi bir tehlikesi de olmaz. Sağlık konusunda tecrübe etmediğimiz yöntemler için bilgi vermekten kaçınıyoruz. Bu konuda bir tecrübemiz olmadığı için tavsiye veremeyiz.

 12. kadir dedi ki:

  merhaba bizim bir çif muhabbet kuşumuz var devamlı ciftleşiyorlardı ama çiftlesme bir kaç saniye falan oluyordu 1 ay geçmesine ragmen hiç bişey olmadı dişi devamlı yuvada yatıyor du poposunun etrafı şiş ve hiç tüy yok bi tanıdık yaglanmış bu ayır dedi ayırdık ama kuş hasta gibi tünekde boş boş bakıyor arada bi yem yiyor birde ishali var ne yapalım kave ve patates verdik vitamin veriyoruz avilin marka baska ne yapabilirim kuşu canlandırmak için.kusura bakmayın baya uzun oldu şimdiden tesekkürler

  1. evcilclub dedi ki:

   Merhaba, kuşunuz yumurtlayamıyor olabilir. Altta linkini verdiğim konuyu incelemenizi öneririm.

   http://evcilclub.com/kuslarda-yumurta-tikanmasi/

 13. Berkan dedi ki:

  Merhabalar dişi kuşumuza bugün bir erkek mubiş aldık. daha önceki denemelerdede hep kavga ile sonuçlandı bugün aldığımız erkek mubiş yeni geldiği için mi olduğu yerde kala kaldı birazda sanki kilolu gibi bizim dişi kuşumuz rahat bırakmıyor sürekli kanadını çekiyor kuyruğunu çekiyor vurmaya çalışıyor sizce ne yapmalıyız sabırla bekleyelim mi sizin tavsiyeniz nedir? ?

  1. evcilclub dedi ki:

   Eğer kavgaları çok sert değilse bir süre daha bekleyin. Eğer dişi, erkeği yaralayacak şekilde kavga ederse ayırın.

   1. Berkan dedi ki:

    Biz biraz kuşu şımarık büyüttüğümüz için her gelene saldırıyor. Gelen erkek te hiç bir tepki vermedi. Hani canı acısa hayvan bir tepki verir ama hiç bir tepki gelmiyor petshop a götürdüm ikisini bugün erkeklerin içine saldık kimse ilgilenmedi. Kafeste duran oyuncaklarla bile kavga ediyor bizim dişinin problemi nedir acaba menopoz a girmez dimi daha 6 aylik

 14. Harun dedi ki:

  Bundan bir saat önce birşeyler paylaştım ama sanırım gitmedi tekrar yazmada fayda gördüm. Bir çift muhabbet kuşum var.Bu yazımı yazdığım tarihten tam bir ay önce çiftleştiler videosu hadi var. Ve bunu 20dk içinde 4 defa yaptılar.Ve daha sonraki günlerde devam etti.Sorunumu size yazmadan önce bu bir ay içerisinde ki gozlemimi aktarmak isterim ki daha sağlıklı cevap alabileyim ve sizde daha ayrıntılı olarak bilgi aldığınız için belki yardımcı olabilirsiniz. Dediğim gibi kuşlar bir ay önce çiftleşti.O günden itibaren dişi yuvaya ilgili duymaya başladı.Girip girip çıkmaya başladı. Bunu ilk hafta böyle devam ettirdi.Daha sonraki hafta ikinci hafta yani yuvalıkta artık çok uzun kalmaya başladı.Ve poposu şişti.Şimdi deginmek istediğim yere geliyorum. Dişi son iki haftadır yuvalıktan neredeyse hiç çıkmıyor yani günün 22 saati neredeyse içeride. Dışarı çıktığında erkekten ağız yoluyla besleniyor ve dışkısını yapıp geri içeri giriyor.Dolayısla bugün itibari ile tam bir aydır kuluçkada ve ilk yumurtası hala gelmedi.İlk iki haftanın şişikligi ile suanki şişiklik arasında sanırım biraz fark var.şuan daha şişik gibi.Belki gözüm alıştı bana mı öyle geliyor bilmiyorum ama durum bu.Aklınızdan geçirip sormak istediğiniz tüm soruları cevapladım diye umuyorum.Genel bir özetle,bir aylık süreç bu vaziyette geçti.Ben kuşumu yumurtlatın demiyorum.Yumurtlamazsa yumurtlama yapacak bsy yok.Benim öğrenmek istediğim şey daha önce böyle bir vaka ile karşılaştınız mı.Dişi kuş her çiftleşmede yumurta yapacak diye bsy yok evet farkındayım.Ama hala kuluçkada ve çok ilgili.Sizce yumurtanın 1 ay içinde gelmemesi hala gelmicegi anlamına gelmez mi.Yoksa gelmicegi kesinmidir.Ve diger sorularımın cevabı sizde varsa bekliyorum.

 15. Harun dedi ki:

  Yazımda şurada yanlış yazmışım. dişi kuşun poposu ilk iki hafta daha şisti.şuan daha inik gibi olacak.orada son iki haftanın ilk iki haftaya göre daha şiş olduğunu yazmışın orası yanlış.

  1. evcilclub dedi ki:

   Harun bey mailiniz de bize ulaştı fakat cevabı buradan yazalım ki, ziyaretçilerimizin de bilgisi olsun.

   Öncelikle dişi kuşun yuvaya ilgi göstermesi ve erkek ile iyi anlaşması çok iyi. Sizin ilginiz de güzel. Çiftleşmeden sonra normal şartlarda ortalama 15 günlük bir süre sonra dişi kuşlar yumurtlar. Ancak bazı durumlarda şartlar değişebilir. Çiftleşmenin tam olarak gerçekleşmemesi, kalsiyum yetersizliği, yumurta tıkanması vs. sebeplerle beraber en sık rastlanan sebep ise, dişi kuşun ilk kuluçkası olmasıdır.
   Aynı durum başınıza geldi mi demişsiniz, evet geldi. Çiftleşmeden 2,5 ay sonra yumurtlayan dişi kuşumuz oldu. İlk kuluçkasıydı ve dişi kuş 2.5 yaşındaydı. Aynı sizinkinde olduğu gibi sürekli yuvada kalıyor, sürekli çiftleşiyor ama yumurtlamıyordu. Sonunda hepsi dolu 5 yumurta yaptı. Yumurtanın fazla gecikmesi önemli bir problem olduğunu göstermez fakat siz yinede yumurta tıkanmasına karşı dikkatli olun. Eğer süre fazla uzar, dişi kuş yuvada çok uzun süre kalırsa stres başlar. Stresli bir kuluçka sonrasında dişi kuş eşine veya yavrulara zarar verebilir. Tabi anlattıklarınıza göre gayet ilgilisiniz ve strese girmemesi için özen gösteriyorsunuz. Daha fazla bekletmeden kısa zamanda sağlıklı ve güzel yavrular almanızı dileriz.

   1. evcilclub dedi ki:

    Ek olarak; dişi kuşun dışkısının büyük olması, karnında yumurta olduğundan değil, kuluçkada yattığı için dışkısını biriktirmesinden kaynaklanır.

 16. Harun dedi ki:

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler ederim.Özellikle çiftleştikten 2.5 ay sonra yumurta yapan kuşumuz var demeniz beni ayrı rahatlattı.Çünkü bu demek oluyor ki benim dişimde bu süre zarfı içinde yumurtlayabilir.Olasılık en azından var.Birde yumurta sıkışmasına dikkat edin demişsiniz.Benim sizin sitenizde olsun başka yerlerde olsun yumurta sıkışması ile ilgili videolar izledim. Müdahalenin nasıl yapıldığını gördum. Fakat izlediğim her videoda istisnasız müdahale edilen kuşların poposu aşırı şişik ve popo kısmında tüy değil direk et görünüyor. Benim dişimde şuan için böyle bir belirti yok.O yüzden sıkışma olduğunu düşünmüyorum.Yuvaliktan çıkarken ara sıra urkutmeden alta dogru eğilip bakıyorum şuan normal şişlik var.Ayrıca her yuvarlıga girdiğinde gagasıyla yapıyor sanırım tık tık ses çıkarıyor muhtemelen yuvalıga vuruyor.

 17. Ramazan dedi ki:

  Kardeşim S.a
  Muhabbet kuşum kuluçkadan çıktı ve mama vs bşi vermedim felaket bir şekilde yaglandı salma kafeste olmasına ragmen halen eritemedim yaglarını. meyve sebze vs yemiyorum suyuna sirkeli su verdim içiyo ama fayda etmio 🙂 🙂 Kanarya yemi ver dediler şimdi onu deniyorum . Başka yapacagım birşey olabilir mi ?

  1. evcilclub dedi ki:

   Sadece mamayı kesmeniz yeterli. Salma kafeste olduğu için bir süre sonra kendiliğinden eritir yağlarını.

 18. Tuba dedi ki:

  Merhaba erkek muhabbet kusumuz 1 buçuk yasinda 2 ay önce kuyruğunu düşürdü ve kanatlarında ki uzun tüylerinide düşürdü tam uzamaya basliyor oynarken kasirken düşürüyor yaklaşık 2 aydır kusumuz ucamiyor bir aydır avisol bir vitamini kullanıyoruz ara ara yumurta mamasi veriyoruz nasıl düzelir zamanımı var yada veterineremi götürelim? Hareketleri enerjisi herşeyi normal

  1. evcilclub dedi ki:

   Merhaba altta linkini verdiğim konuyu incelemenizi öneririz.
   http://evcilclub.com/fransiz-tuy-dokumu-ve-bfd-hastaligi/

 19. gülcan dedi ki:

  merhaba benim dikiş kuşumun popo kısmı şiş ve içi siyah bigi halsizlik yok yem yiyiyo uçuyo ama isali var yorumları okudum tümör yada yağlanma olabilir hangisi bilemiyorum ve tedavi uygulamıyorum veterinerlerde pek anlamıyorum ne yapmam lazım

 20. Şule dedi ki:

  Merhaba,benim kuşum 5 yasında erkek.son zamanlarda sesli sesli nefes almaya başladı halsizleşti.bunun için neo terramisin kullandık daha ii oldu.gagası mavi pembe karışımı birşeydi.simdi ise kahverengiye döndü.bugun karın altının oncede nazaran biraz şiş oldugunu farkettim.dıskısı bugun poposunda kalmıştı.eskisi kadar neşeli degil.dısarı cikmak için eskiden cıldırırdı.şimdi cıkarmasak hiç istemiyor.güzelde bakıyoruz ama neden böyle oldu acaba.veteeinererde pek bişey anlamıyor.

 21. serkan dedi ki:

  merhaba, benimde 6 senedir beslediğim muhabbet kuşu çiftim var. Dişi biraz kilolu ve yumutladığında kuluçka süresinde 8-10 günlük olduğunda dolu yumurtalar (ortalama 4-5 yumurtluyor) gelişemeden yumurtada kuruyor ve ölüyorlar. Nadiren 4-5 yumurtadan 1-2 tanesi dolu oluyor ve olanlarda 8-10 gün civarında içinde gelişimini tamamlayamadan yumurta içinde kuruyor. bu şekilde en az çeşitli yumurtlama dönemlerinde toplamda 20 yumurta yaptı. Bu sorunun sebebi ne olabilir. bilen birisi lütfen yardımcı olabilirmi

 22. Emre dedi ki:

  Merhabalar
  Benim kuşum bayağı bir şişti. Hamile oldu büyük bir ihtimal bugünde poposunda ödem gibi birsey çıkmış kopmuyor. Ve kuşumun kanatlari kuyruğunun altinda. Neden olabilir cevap verirseniz sevinirim

 23. Zeynep dedi ki:

  Arkadaşlar benim dişi muhabbet kuşum gün içerisinde birkaç kere suluğa girmeye çalıştı. Yıkanmak istiyor diye düşündüm küçük bi kapa su koydum ama daha alalı 4-5 hafta olduğu için hala elimizden korkuyor. Ne yapmalıyım ?

 24. Funda dedi ki:

  Merhaba birşey sorabilir miyim. Acil. Kurumun karnında şişlik var aşağı doğru sarkmış dışı kus sürekli yumurtluo eesi de var ucamio yardımcı olun nolur

 25. Serkan dedi ki:

  S.a.ustadim bir cift yavrulu kusum var suanda yavrulara bakoyorlar besliyorlar disi kusumun popo kismi yag bezesi olmus az miktarda ne yapmam lazim simdiden tsk ederim yani tam yumurtanin durdugu kisim tuyleri dokulmus deriside sari renk olmus azbir sislk vr gbi gecermi sun sagligi iyi yavrularinada cok iyi bakiyor birsey olurmu yoksa ne yapmamz lazim

 26. OkanB dedi ki:

  Disi muhabbet kusumuz var 4 yildir bakiyoruz uzun zamandir kafesten cikmiyordu ve sunu farkettik ki kusun karni yere degiyor renk gayet normal ten rengi hareketsizlikten midir bu sorun ve kusu nasil daha kolay ucmaga alistirabiliriz

 27. Zeynep dedi ki:

  Merhaba benim 8 aylık dişi bir kuşum var yaklaşık 6 ay önce bir erkek kuş bulduk ikiside evde tahminim ce erkek 5 yada 6 yaslarda acaba ciftlestirsem olurmu ne yapmam lazım ayrı kafes lerde ayrıca bitanede ciftim var evde
  Şimdi den teşekkür ederim

BİR YORUM YAZ