evcilclub

Muhabbet Kuşlarında Nezle

Muhabbet Kuşlarında Nezle

Muhabbet kuşlarında nezle, en sık görülen hastalıklardan biridir. Tüm kafes kuşları ani sıcaklık değişimlerinde veya etkili derecede hava akımına maruz kaldıklarında hasta olma eğilimindedir. Kafes kuşları hakkında verdiğimiz tüm bilgilerde, kuşların bulunduğu kafeslerin uygun sıcaklık ve hava akımına maruz kalmayacak, kuytu köşelerde bulunması gerektiğini belirttik. Kafes kuşlarında en sık görülen hastalık olan, soğuk algınlığı – nezleye karşı en büyük önlem, sabit sıcaklık ve hava akımı (cereyan) dan korunmaktır.

Muhabbet Kuşlarında Nezle

Muhabbet kuşlarının nezle olduğu kolay anlaşılır. Hastalık kısa sürede belirti göstermeye başladığı için teşhisi koymak kolay olur. Erken teşhis edilebildiğinde tedavisi kolay olabilir.

Nedenleri

Muhabbet kuşlarında nezle nedenleri insanlardaki nedenler ile aynıdır. Ani sıcaklık değişimleri kuşları insanlardan çok daha fazla etkiler. Sıcaklık değişimi ve hava akımına maruz kaldıklarında, kuşların bağışıklık sistemi aşırı zayıflar. Böyle durumlarda çevrede bulunabilecek tüm mikroplar kuşlar üzerinde hastalık oluşturabilir. Pis bir suluk, yemlik, uzun süre bekletilmiş taze sebze veya meyveler üzerinde kolayca oluşan bakteriler, nemlenmiş yemler üzerinde oluşabilecek bakteriler hastalık oluşturabilir. Normalde kuşları hasta etmeyen bu mikroplar, bağışıklık sistemi zayıflamış bir kuşta, ishal veya nezle olarak hsatalık oluşturabilirler.
Ayrıca başka bir kuş üzerinde hastalık oluşturmuş mikroplar enfeksiyon haline gelirler ve yakın temas halinde bağışıklık sistemi güçlü olan bir kuş üzerinde bile hastalık oluşturabilirler.

Belirtileri

Nezle belirtileri her kuşta farklılık gösterebilir. Tıpkı insanlarda olduğu gibi nezle, bazı kuşları aşırı halsiz bırakarak zayıflatabilirken, bazı kuşlar ise enerjilerinden birşey kaybetmeden hastalığı geçirebilirler.

Nezle, soğuk algınlığı hastalığının ilk belirtileri halsizlik ve iştahsızlık olur. Kuşlar tüylerini kabartarak tünekte uyuklar.

Muhabbet Kuşlarında NezleHastalığın Biraz İlerlediği Evrelerde

Kuşlarda nefes darlığı başlayabilir. Aynı zamanda gözlerinin etrafı nemli olur. Göz çevresindeki tüyler nemli olduğunda tüylerin altındaki deri göründüğünden, tüyler dökülmüş gibi görünür. Tıpkı insanlarda olduğu gibi üst solunum yolu enfeksiyonu kuşların, hırıltılı nefes almasına yol açar. Hasta kuşa yaklaşıp dikkatle dinlediğinizde bu sesi duyabilirsiniz.

Daha İleri Seviyelerde

Kuşlarda hapşırma ve burun akıntısı başlar. Hapşırma hastalığın ilk evresinde de görülebilir ancak, ilerleyen evrelerde kuşun solunumunu ciddi derecede etkileyecek hapşırıklar başlar. Çoğu zaman bu hapşırmalarda kuşlar, kusarlar.

Korunma ve Tedavi

Korunma

Tüm hastalıklarda olduğu gibi nezlede de en iyi korunma yöntemi hastalık oluşmadan yapılan uygulamalardır. Yani hastalığı yenmek yerine hastalığın oluşmasını önlemek en etkili çözümdür. Bunun için uygulayacağınız başlıca korunma yöntemleri şunlardır;

 • En önemlisi kuşları ani sıcaklık değişimden ve hava akımından (cereyandan) korumak.
 • Kafes ortamını her zaman hijyenik tutmak. Yemlik ve sulukları sık sık temizlemek.
 • Yiyeceklerin her zaman taze tüketilmesini sağlamak. Açıkta uzun süre beklemiş yiyecekler vermemek.
 • Sağlığına güvenilmeyen diğer kuşlar ile temasını engellemek.

Tedavi

Tedavi yöntemleri ise hastalığın evrelerine göre farklılık gösterir.

Hastalığın fark edildiği ilk evrelerde

Kuşlara bolca vitamin takviyesi yapılmalıdır. Bunun en doğal yöntemi, taze sebzelerdir. Kafeslerinde sık sık taze meyve ve sebzeler bulundurun. Bu taze yiyecekleri günde bir kaç kez yenileyin. Eğer bir den fazla kuş besliyorsanız, hasta olan kuşa karantina uygulayın. Diğer kuşlar ile doğrudan veya dolaylı temasını engelleyin.

Daha ileri evrelerde

Eğer kuşlarda solunum problemleri artar veya hapşırık nöbetleri başlar ise, doğal antibiyotik tedavisine geçebilirsiniz. Evcilclub olarak bizim pek tavsiye etmediğimiz antibiyotik uygulaması, normal şartlarda kuşlara fayda yerine zarar verir. Ancak nezle enfeksiyonu ilerlediğinde kuşlarda mutlaka antibiyotik kullanmak gerekir. Çünkü kuşların solunum sistemi insanlardan farklı olduğu için, bu enfeksiyon, daha kolay gelişerek güçlenir ve kuşun bağışıklık sistemi bu enfeksiyon ile baş edemez. Antibiyotik seçimi ve uygulaması için en doğru kararı veterinerler verecektir. Ancak veteriner bulamayacağınız veya veterinere gidemeyeceğiniz durumlarda kuşlara doğal antibiyotik tedavisi uygulayabilirsiniz.

Aşağı yukarı 200 ml olan bir bardak suyun içerisine 1/4 (çeyrek) diş sarımsağı ezerek ekleyin. Suda sarımsağı iyice karıştırın ve bu suyu kuşun suluğuna ekleyin. Suluğu 24 saatten fazla süre geçmeden yenileyin. Yaklaşık 1 hafta sürecek bu tedavi, çoğunlukla kuşlarda etkili olur. Aşağıdaki videoda sarımsak tedavisi ile iyileşmiş, ileri derecede nezle bir muhabbet kuşu görebilirsiniz.

Hastalığın çok fazla ilerlediği evrelerde

Aşırı burun akıntısı nedeniyle kuşların cereleri tıkanır. Tıkanan burun delikleri içerisinde mikroplar büyümeye ve gelişmeye devam ederek kuşların gözlerine ve hatta gagalarına ulaşarak ağız bölgesinde yayılabilir. Böyle durumlarda acil müdahale ile tıkanan cerenin açılması gerekir. Bu işlem oldukça zordur ve bizim tavsiyemiz bir veterinere yaptırılmasıdır. Ancak böyle bir imkanınız yok ise, çok dikkatli bir şekilde bu işlemi uygulamayı denemelisiniz.

Kuşu elinize alarak gagasını sabitleyin. Yumuşak ve kuşa zarar vermeyecek, pamuksu olmayan bir peçetenin ucunu sivri hale getirerek çok dikkatli bir şekilde kuşun burun deliğine hafifçe bastırın. Burun deliğinden sıvı bir akıntı geldiğinde, aynı uygulamayı farklı bir peçete ile diğer burun deliğine de yapın. Ancak dikkat edin kuşların burun akıntıları renkli veya irin yoğunluğunda olmaz. Sıvı ve su gibi olur. Dikkat etmeniz gereken bir diğer ayrıntı da burun akıntısı bulaşmış olan peçeteyi kuşun gagası, gözü veya herhangi bir yerine deydirmemenizdir.

Kuşlardaki nezle mikrobu insanlarda hastalık oluşturabilecek kadar kuvvetli değildir. Ancak yinede hasta kuşlar ile her temasınızdan sonra ellerinizi yıkamanızı öneririz.

“evcilclub”

Uyarı: Bu yazı bilgilendirme ve tavsiye amaçlıdır. Uygulama veya tedavi sırasında, sonrasında oluşabilecek; yaralanma, hastalık veya ölüm durumunda evcilclub.com yönetimi sorumlu tutulamaz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 43 YORUM
 1. onur diyor ki:

  Kuşum nezle sanırım videodaki kuş gibi hareketler yapıyor kuş balgam cikarir mı kuşumun ağzıyyüzü hep balgam nasıl bir tedavi uygulamaliyim

  1. evcilclub diyor ki:

   Tüylerinde kabarıklık, kuşta halsizlik (tünekte uyuklama, ötmeme) gibi belirtiler varsa, ilk olarak yalnız yaşayacağı küçük bir kafeste karantinaya alın. Sonrasında bol taze sebze verin ve suyunu sürekli taze tutun. Eğer ileri derecede nezle olduğunu düşünüyorsanız (burun akıntısı fazlaysa) sarımsak tedavisini deneyebilir veya bir veterinerden ilaç yardımı alabilirsiniz.

   1. Onur diyor ki:

    Deep fix adlı soğuk algınlığı ilacı verdi yarısına kadar dolu olan suluga 20 damla damlatiyorum bir haftadır kullanıyorum fakat hayvanımız hala halsiz kustugu için kafası hep kurumus pislik yapış mış durumda halada kusuyor sebze veriyorum oralı olduğu yok dönüp bakmiyo bile kuscumuz bir çift lazım dedi ne alaka onuda anlamış değilim 3 4 aylık kuş daha

   2. evcilclub diyor ki:

    Nezle tedavisi zordur ama imkansız değildir. Videosunu eklediğimiz kuş için hiç kimsenin ümidi yoktu ama iyileşmeyi başardı ve aynı yıl 2 kuluçkadan 10 yavrusu oldu. Çift yada kalabalık olmasının tek avantajı, kuşun kendini daha rahat ve güvende hissetmesi olur. Ama nezle olan bir kuş zaten karantinaya alınmalı ve ayrı tutulmalıdır. Diğer kuşların ancak sesini duyabilir.

   3. derin diyor ki:

    kuşm çok zayıfladı :/ hapşırıyo. 2 gün önce kabarık geziyodu. neşesi yerinde ama ara ara durgunlaşıyo. oyun oynarkende gagasının ıslak olduğunu farkettim. ne yapmam lazım

  2. hulya diyor ki:

   Kuşcularda satılan antibiyotik damla var ondan birkac damla hergun taze suya katılıyor bir hafta falan veriliyor inş iyileşir

 2. utku diyor ki:

  Bizim kuşumuzda hasta bizi yönlendirdiğiniz için teşekkürler

 3. Melike diyor ki:

  Lutfeenn yardim edin lutfen :(((( once kuşumda halsizlik ve ishal vardi yesil oluyodu dışkısından dagilan su. Yem yiyodu. Bugunde burnunda sıvi vardi nefes aldikca gorunuyo ve ses cikiyo pıt pıt diye. Kabarik bi sekilde duruyo. Mumkun oldugunca kafesin altinda uyuyo tuneklere cikmiyo. Cok halsiz. Bugun sizin dediginuz satimsakli suyu yaptim. Ben uzatinca iciyo. 1 cay kasigi limon suyu icirmeyi denedim icti gibi. Ama yem yemek istiyo yinede halsizlikten yiyemiyo. Veterinrre goturecek hic imkanim yok. Ne yapmam lazım lutfen yardim edinn :((

 4. Özlem diyor ki:

  Kuşumu yeni aldım 3 gün hiç yem yemedi geldiğinde dışkısı cıvıktı halada cıvık bugün birde kuş uçmaya çalışırken kasılıp kalıyor amlam veremedim neden böyle oluyor çok üzülüyorum

 5. Zeynep diyor ki:

  Merhabalar.Kuşum Limon daha 45 günlük.Onu pet shop tan aldım.Yani yavru.Arada bir hapşuruyor.Burnunda sümük oluyor.Dışkısı Yeşildi ilk geldiğinde ama yavaş yavaş normale dondu.Hep kakasini yiyordu ama azalttı.Artık yukarı çıkmıyor kafesinde.Oynuyor.Hep yerde bir koseye sığınıyor.Hatta daha dün gece nefes alamadı.Ağzını açıp duruyor.Solunum hastalığı olduğunu düşünüyorum.Suyuna vitamin alınca koyucam.Yakın bir veteriner de yok.Ne yapmalıyım yardım edin.Kusuma bir şey olmasın onun için çok korkuyorum.

  1. Zeynep diyor ki:

   Tabletten yazdigim için yanlış olmuş.Oynuyor yazmıştım.Ama oynamıyor hiç.Kusura bakmayin

 6. mine diyor ki:

  Merhaba, petshop dan 7 aylık muhabbet kuşu aldım. alalı 15 gün oldu ve aldığımız günden beri gaga gıcırdatıyor ve adeta kuyruğundan nefes alıyor.. Kafes duvarına gagasıyla tutunup dik olarak uyuyor, bazan da rahatlamak için böyle yapıyor. Kafese gagasıyle tutunca ağzı açık kalıyor diye belki böyle yapıyor.bu günlerde burnu da akmaya başladı ceresi şiş gibi ve burnu da tıkalı. Biraz da halsiz gibi ne yapmalıhım kendiliğinden geçer mi

 7. Citir diyor ki:

  Merhabalar. Muhabbet kusum normalde cok aski iken simdi elimde ve cenemde uyuyor sanirim sogukta kaldi. Yeme ve icme problemi yok sureli uzerimizde uyuyor ne yapmam lazim lutfen yardim

 8. evcilclub diyor ki:

  Hava akımından ve soğuktan muhafazalı bir köşede tutun.
  Yem ve suyunu sürekli temiz tutun ve sık sık yeşil sebzeler verin. Eğer durumu daha da kötüye giderse ilaç kullanın.

 9. maviş diyor ki:

  kuşum dişi onun yanına yaklaştığımda benden kaçıyo elime gelmiyo sadece öpücük sesime cevap veriyo elime gelmesi ve konuşması için napıyım lütfen ve alalı 4 ay oldu meyve veya sebze vermelimiyim

 10. osman diyor ki:

  Kusum surekli hapsurur gibi ses cikartiyor ve kabariyor istahi iyi ne yapabilirim

 11. Suat diyor ki:

  Merhaba , kuşum 1,2 gün halsiz ve iki petshopa götürdm ve ikisi ilaç verdi dedi 2 güne ölür felan kurtaramaz mym sadece poposunda hafif dışkı kalıyor , ve halwiz uyuyor … bilgi verirmisiniz

 12. Can diyor ki:

  Sey benim kusum kabarik bi sekilde duruyo hastaligi nedir

 13. Semra diyor ki:

  Susmak bilmeyen mavim hasta, işten geldiğimde hiç ötmüyordu. Hırıltılı nefes alıp veriyor. Ne yapmam lazım.. Acil cewap lütfennnn…

 14. Eylül diyor ki:

  2 hafta önce petshopdan bir muhabbet kuşu aldık,ilk hafta içinde ara ara poposunda kaka kaldığını farkettim,şimdi ise hapşuruyor ve sanırım burnundan hırıltılar geliyor.Sarımsak tarifinizi yaptım şimdi ama meyve vermeme rağmen yemiyor,ev de vitamin damlası var sarımsaklı suya vitamin eklesem bi problem olur mu?

  1. evcilclub diyor ki:

   Vitamin ve sarımsağı aynı sulukta kullanmayın. Ancak haftada bir gün suyuna vitamin ekleyebilirsiniz.

   1. Eylül diyor ki:

    Teşekkür ederim,peki bu sarımsaklı kür kaç gün de etkisini gösterir?

 15. boncuk diyor ki:

  yardım kuşumun yanaklarındaki tüyler döküldü ve hep aynanın önünde uyuyor hasta mı acaba

 16. beyza diyor ki:

  muhabbet kuşum hapşırmaya başladı fakat nezle değil iştah kaybı yok fakat çok uyuyor ve kuyruğunu devamlı aşağı yukarı hareket ettiriyor kuşlardan anlayan birisine sordum bana astım olduğunu söyledi ilacını verdi ben onu 6 gün boyunca kullandım ilk günler çok iyi geldi fakat bugün sesi değişti ve sürekli hapşırıyor lütfen ne yapmam gerektiğini söyler misiniz?

 17. selcan diyor ki:

  Kuşumun burun deliği nin birinde ma tar çıktı krem durdum geçti ama anlamadığım bir şey çıktı aksiriyor nefes almakta zorlanıyor fakat nezle gibi burnundan sıvı birsey gelmiyor gagasi biraz beyazladı neden acil ne olursunuz cevap verin

  1. evcilclub diyor ki:

   Kuşunuz enfeksiyon kapmış olabilir.

 18. hümeyra diyor ki:

  merhaba.benim kusum 1 haftadır sürekli tüyleri kabarık olarak kendi kendine konusuyomus gibi sesler çıkartarak ve kuyrugunu aşağı yukarı hareket ettirerek duruyor.hapsırma veya göz sulanması yok.acaba ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz.

  1. evcilclub diyor ki:

   Bahsettiğiniz davranışı muhabbet kuşları sık sık yapar. Bu korkulacak bir durum değildir. Altta linkini verdiğim sayfayı incelemenizi öneririm.

   http://evcilclub.com/muhabbet-kusu-beden-dili/

   1. hümeyra diyor ki:

    bahsettiğim sayfayı inceledim sağolun ama kuşum 3 buçuk senedir benimle ve hiç bu tür davranışlar göstermezdi.Sürekli tüyleri kabarık ve uyuyor, kalbinin sesini de artık duyabiliyorum.tık tık diye sesler çıkarıyor.karın altındaki tüylerde dökülme var.sadece çok sıcak bir alana koyduğumda hareketlenmeye başıyor.Acaba hastalık mı?

 19. Buse diyor ki:

  LÜTFEN YARDIM EDİN KUŞUM AŞŞIRI DERECEDE NEZLE ŞU ANDA ÇOK FAZLA HASTALIĞIBYAYILMIZ DEDİĞİNİZ ŞEYLERİ YAPTIM AMA HALA AYNI LÜTFEN YARDIM EDİN TOPAÖ TOPAL YÜRÜYI DÜŞÜYO GARİP SESLER ÇIKARIYO LÜTFEN YARDIM

 20. gönül sima diyor ki:

  Merhabalar benim iki kuşum vardı dişi yumurtlarken öldü.. Erkek tek kaldı ve sürekli ötüp eşini arıyor bende iki gündür ağlıyorum lütfen yardım edin ..ölen dişinin aynı sından olan yeni bi dişi mi alayım yoksa farklı mı olmalı

 21. Alper diyor ki:

  Benim muhabbet kuşum daha yaklaşık 3 haftalık 4 yavru var. 3 tanesi tamamen renklendi ama 1 tanesi daha renklenmedi ve tüyleri daha az

 22. Musa diyor ki:

  Bnm kuş ard arda 5-6 kere hapsiriyor sarimsak li su vereyim mi vitamin veriyorum geçmiyor yardım lutfen

 23. Zeynep diyor ki:

  Merhabalar!Öncelikle kuşum (Limon ve dişidir) neredeyse 1 Yaşında.Bu aralar hava biraz. Soğuk ve balkonu pencereleri çok açmıyoruz.Limon, oldukça enerjik bir kuştur (eşini kaybetmesine rağmen ve tek yaşıyor) yemini düzgün de yer taklalar bile atar .Ancak bu aralar çok hapşırıyor ama hala tüm canlılığı aynı.kuşum bize farkettirmeden mi geçiriyor yoksa havasızlıktan mı?

 24. Sercan diyor ki:

  Hafif şekilde geçiriyor olabilir. Genelde çabuk atlatirlar. Ama siz yinede vitamin verin.

 25. Hilal diyor ki:

  Suyuna koyduğumuz bu doğal antibiyotiği sağlıklı olan kuş da içebilir mi?

 26. Emrr diyor ki:

  2 gündür burnundan ses geliyor. Hırıltılı hırıltılı. Ayrıva sanki kuyrugundan nefes alıyor gibi titretiyor. Bugün kuşçu bana avıastım diye bir ilaç verdi sizce ise yararmı lütfen cevap verin.

 27. Fatma diyor ki:

  Acil cevap lütfen:/ kuşum 3 gündür çok halsiz hiç ötmüyo yemini bile ben yediriyorum tüyleri kabarık. Tüyleri için ilaç kullanıyordum birden böyle oldu sonrasında güzelce yıkadim daha kötü oldu hırıltılı eklendi, veterinere götürdüm halsiz kalmış yumurta sarısını kaynat yedir dedi.ama kuşumda hiç ilerleme yok daha gerileme var lütfen yardım edin ne yapmalıyım ?

 28. Berkay diyor ki:

  Mrb kuşum uzun zamandır halsiz yemini güzel yiyiyor suyunu içiyor fakat ayakta durmakta zoruk çekiyor 8 aylık falan sürekli başını öne eğip titriyo veteriner yen yerse düzelir dedi iki ay oldu hep ayni

 29. zeynep diyor ki:

  Biz insanların kolayca atlatabileceği hastalıklar, maalesef kuşların ölümüne sebep oluyor. Çok üzücü. Ama aslında doğru bir tedavi ile kurtulmaları çok da zor değil. Ne yazık ki kuşların üstüne pek düşülmüyor. Bu arada kapak fotoğrafındaki kuş çok şirin çıkmış. Şöyle yanak tüyleri kabarık, bıyıklı gibiydi. Çok şirin.

 30. Semra diyor ki:

  Erkek muhabbet kusum bir haftadir cok kötü hiriltili nefes aliyor bizi rahatsiz edecek derecede yani hiriltisi buhara tuttum.sicak tuttum kafesini agzina iki damlavvitamin damlattim iyimi yaptim bilmiyorum neolur yardim.edin yol gosterin veterinere götürecek gucum.yok maddien evde 5 muhabbet 5 hint bulbulum.var hasta kusum 4 yildir brnimle cok alustim.ona kaybetmek uzer beni bir ilac tedavi soyleyin bana yapayim.iyi olsun şirin’im

 31. Nigar diyor ki:

  Selam.2tane ayni kafeste olan kusum var.1ne hic bi sey olmadi,digeri hastalandi.Ilk once kanadi kirik sandim,o yuzden uça bilmiyor diye dusundum.Veterinere goturduyumde halsiz,hasta dedi.Direk antibiotik verdi 5gunluk.Bide vitamin.Antibiotiki verdim.Vitamini dü hala veriyorum.nerdeyse 2haftadan cok oldu,kusum daha da kotuye gidiyo(((.Baska kafesde,yeri temiz,suyu temiz.şimdi de sanirim nezleden bi gözü kapanıyo(((,suyla hafif siliyorum acılıyo,bir az sonra tekrar,halsiz halen.Ne yapa bilirim acaba?Tesekkurler!

 32. recep diyor ki:

  S.a benim kuş halsiz tüylerini kabartıyor başını tüylerinin arasına koyuyor sürekli böyle gagasını acıp kapatıyor hastalanmış heralde lütfen bi önerimiz var mı.:(

BİR YORUM YAZ