evcilclub

Muhabbet Kuşları için Zararlı Oyuncaklar

Muhabbet Kuşları için Zararlı Oyuncaklar

Evlerimizin minik yaramazları, renkli dostlarımız Muhabbet Kuşları’nın eğlenmeleri için oyuncaklar alırız. Peki bu oyuncakları neye göre seçmeliyiz hiç düşündünüz mü? Muhabbet kuşları için zararlı oyuncaklar olabileceğini biliyor muydunuz? Evet bazı oyuncak türleri minik dostlarımız için çok eğlenceli görünse de birçok açıdan onlar için zararlıdır. Evcilclub olarak muhabbet kuşu sahiplerini bu konuda bilgilendirmek istedik.

Muhabbet kuşları meraklı ve zeki kuşlardır. Bu nedenle çevrelerindeki tüm nesneleri incelemeye meyillidirler. Özellikle güçlü gagaları ile tüm nesneleri gagalayarak tanımaya çalışırlar. Bu özellikleri nedeniyle her muhabbet kuşu kafesinde çeşitli oyuncaklar olması faydalı olacaktır. Ancak bu oyuncakları doğru belirlemeli, kuşlara zararı olacak nesneleri kullanmamalıyız.

Evcil marketlerde satılan kuş oyuncaklarının birçoğu, kuşların sağlığı düşünülerek değil, kuşların ilgisini çekecek şekilde hazırlanıp satışa sunulur. Bu nedenle bu oyuncaklar arasından doğru seçimi yapmak, kuş sahibine düşer. Muhabbet kuşlarına oyuncak seçimi yapmak için ise, kuşlarınızın hoşlandıkları nesneleri ve bu nesneler ile nasıl oynadıklarını düşünmek yeterli olacaktır. Deneyimli bir kuş sahibi buna kolaylıkla karar verebilir ve sonuçlarını görebilir. Ancak deneyimsiz veya muhabbet kuşları sağlığı hakkında çok fazla bilgisi olmayanlar için doğru seçim yapmak zor olabilir.

Muhabbet Kuşları için Zararlı Oyuncaklar

Aynalar

Muhabbet kuşlarının en sevdikleri oyuncaklardan biridir. Özellikle erkek muhabbet kuşları, aynadaki yansımasını gördüğünde tüylerini kabartıp şarkılar söylemeye başlar. Yalnız beslenen muhabbet kuşlarının eğer aynalı bir oyuncağı varsa, o oyuncağa eşi gibi bağlanabilir. Ayndaki yansımasına gerçek bir kuş gibi ilgi gösterebilir. Hatta birbirlerine kur yaparken kullandıkları yöntemleri kullanabilir. Bu yöntemlerden en sık kullanılanı kusmaktır. Kuşunuz aynadaki yansımasına yem kusmaya başlayabilir. Eğer ayna karşısında öterken bir an sesi kesilip, gagasını açarak, kafasını geriye ve aşşağı çekip sallıyor ve sonrasında gagasında yem taneleri görünüyorsa, kuşunuz aynadaki yansımasına kusuyor demektir.

Muhabbet kuşları eşlerine veya yavrularına yem kustuklarında gagaları vasıtasıyla birbirlerine bağlanırlar ve kusma işlemini bu şekilde rahat gerçekleştirirler. Ancak aynadaki yansımasına kusan bir kuş, karşısındaki ile temas kuramayacağı için rahat kusamayacak ve kendisini zorlayacaktır. Bu zorlanma sonrasında ise yemek borusunda ve gırtlağında tahriş oluşma ihtimali yüksektir.

Muhabbet kuşlarına hem fiziksel hemde psikolojik olarak zarar veren aynalı oyuncaklar kullanmamanızı öneririz.

Metal Zincir veya Çan

Birçok oyuncak, kafeslere metal bir zincir ile asılır. Kuşların ilgisini çekmek için kullanılan bir çan veya zil kullanılabilir. Kuşlar bu oyuncakların çıkardıkları sesten hoşlanarak bol bol oynayabilir, oynarken de eğlenebilirler. Ancak bu tür oyuncaklarda dikkat edilmesi gereken nokta metal kısımların paslanmamasıdır. Çünkü muhabbet kuşları tüm nesneleri gagalayarak kullanırlar ve genellikle gagaladıkları nesnelere kalın dillerini sürterler. Paslı veya oksitlenmiş metaller zehirli olabileceğinden bu konuda hassas olmanızı öneririz.

Metal ürünlerde paslanma ve zararları hakkında detaylı bilgi için; Kafes Tellerindeki Tehlike…..

Tüylü Oyuncaklar

Tüylü oyuncaklar, muhabbet kuşları için kullanımı pek nadir olasa da, dikkat edilmesi gereken önemli tehlikeleri vardır. Muhabbet kuşlarının tüm nesneleri gagaladıkları ve dillerini de kullandıklarını yazmıştık. Tüylü oyuncaklarda dikkat etmeniz gereken, bu tüylerin kuşun ağzına kaçmamasıdır. Kuşlar tüylü oyuncakları gagalarken dillerini kullanacakları için minik tüylerin veya sentetik kıl parçalarının ağzına ve hatta boğazına kaçma ihtimali çok yüksek olabilir. Bu nedenle en önemli tedbir, kuşların bu tür oyuncaklarla temasını engellemek olur.

“evcilclub”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. sude diyor ki:

  Kuşlara bakım yapmak çok önemlidir eğer kuşlara bakım yapmasak kus hastalanır ve ölü r

  1. hasan diyor ki:

   evet benim teki oyuzden öldu

 2. hasan diyor ki:

  kuşlarıma cok iyi bakiyorum 4gunde bir altlarını temizliyoru yaniş yabıyosam duzeltirmisiniz

 3. Bulut diyor ki:

  Benim kusumun ismi Bulut. Cok tatali kiz vae asiri tirip atiyor bazen. Çan var kafesinde fakat pas vebanzeri bisi yok.

BİR YORUM YAZ

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.