evcilclub

Maltese Terrier

Maltese Terrier

Maltese Terrier tarihin en eski oyuncak köpeklerinden biridir. Hem ülkemizde hemde tüm dünyada oldukça yaygın olarak beslenen bu ev köpekleri, oldukça zeki ve cesur yapıya sahiptir. Maltiz veya Malta Teriyeri olarak da bilinir. Eğitimi kolaydır ve yavruyken başlayabilir. Uzun tüylerine ve enerjik karakterine rağmen bakımı en kolay ev köpeği ırklarından biridir.

Maltese Terrier Özellikleri

Maltese Terrier

Genel Görünümü

Maltese Terrier küçük boylu, uzun gövdeli enerjik bir ev köpeğidir. Uzun ve ipeksi tüyleri olan bu köpek ırkının rengi beyazdır. Kısa bacaklıdır ve kısa kuyruğu arka bacaklarının %60’ı kadardır. Gözleri yuvarlak ve siyahtır. Dudak, pati ve burnu her zaman siyahtır.

Karakteri

Malta çok aktif, insanlar ile her zaman yakın ilişkide olan ve kolay eğitilebilen bir köpek ırkıdır. Oyuna çok meraklı ve enerjik bir yapısı vardır. Sahibi ve ailesine çok bağlıdır. Bu nedenle uzun süre ayrı kalmaktan hoşlanmaz. Çalışan kişiler için pek uygun bir köpek olmayabilir. Çocuklar ve diğer evcil hayvanlar ile iyi anlaşır. Ancak küçük çocukları olan ailelerin dikkatli olması gereken durumlar vardır. Maletese Terrier küçük ve narin bir köpektir. Küçük çocuklar veya bebekler istemeden bu küçük köpeklere zarar verebilirler.
Egzersiz ihtiyaçlarını karşılamak için günlük yürüyüşler yeterlidir. Küçük boyuttaki bu köpekler ev içerisindeki oyunlarda bile enerjilerini boşaltabilir.

Bakımı

Maltese Terrier kesinlikle tam bir ev köpeğidir. Çünkü, sıcak ve soğuğa karşı direnci azdır. Ancak bir Maltese Terrier’i eve alıştırmak zor olabilir. Tüm ev eşyalarını bir oyuncak olarak görebilir. Nemli havaları pek sevmez, nemli veya rutubetli ortamda titrediği görülebilir. Uzun tüyleri olan Maltese Terrierlerin tüylerinin ayrım noktaları güneş alırsa, güneş yanığı dolayısıyla cildi zarar görebilir. Ayrıca bu ırkın sindirim sistemi çok hassastır. İştahsızlık veya yemek yedikten sonra köpeğinizde rahatsızlık görürseniz, bir veterinere danışmanızda fayda var.

Maltese Terrier

Maltese Terrier tüyleri kısa olsa bile günlük olarak fırçalanmalıdır. Diğer uzun tüylü köpeklerin aksine düzenli taranan ve kısaltılan tüyleri olan Maltese Terrierler fazla tüy dökmezler. Tüylerinin yılda bir kez kısaltılması uygun olur. Ayrıca uzun tüylü olanların beyaz tüyleri çok çabuk kirlenebileceği için, haftalık olarak yıkanabilir. Kulak ve gözlerinin de haftalık olarak kontrol edilmesi ve temizlenmesi gerekir.

Tarihi

Maltese Terrier en az 2000 yıllık tarihe sahip bir köpek ırkıdır. Oyuncak köpekler arasında en eski tarihe sahip olanlardandır. Kökeni Avrupa olan bu ırk, İtalya kökenli kabul edilmektedir. Tam olarak ataları bilinmese de bazı Splitz ve Spanyel türlerinden geldiği tahmin edilmektedir.

Özet

(Ölçü değerleri erkek köpekler içindir.)

BOYU: 21-25 cm
AĞIRLIĞI: 3-4 kg
RENGİ: Beyaz
TÜY YAPISI: Uzun ve ipeksi.
EĞİTİMİ: Meraklı ve zeki bir köpek ırkıdır. Kolay eğitilir, eğitime küçük yaştan itibaren başlayabilir.
HASTALIK YATKINLIĞI: Kronik olarak sadece sindirim sistemi rahatsızlıkları görülebilir. Güneş yanığı sonrası cilt alerjileri ve göz akıntısı ise kronik olmasa da sık görülen rahatsızlıklarıdır.
YAŞAM ÖMRÜ: 12-15 yıl

Kaynaklar: dogtime.com, fci.be
Çeviri ve Derleme: Evcilclub

Maltese Terrier Bakımı  Maltese Terrier Bakımı videosu için tıklayınız…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.