evcilclub

Lepistes Balıkları (Guppies)

Lepistes Balıkları (Guppies)

Ülkemizde en yaygın beslenen balık türlerinden biri “Lepistes” dir. Bu küçük balıkların boyları en fazla 5 cm olur. Erkekleri çok renkli ve büyük kuyrukludur. Dişiler ise sade renkli yada şeffaf gövdeli ve küçük kuyrukludur. Ülkemizde de pek çok bölgedeki dere ve çay gibi tatlı sularda yaşayan sivrisinek balığının bazı çaprazlama yöntemleri ile çoğaltılmış bir türüdür.

Beslenme

Lepistes hepobur bir balık türüdür. Hem etçil hemde otçuldur. Akvaryumda su üzerine serpilen yemlerle beslenirler. Ağız yapıları bu şekilde beslenmeye uyumludur. Zeminden beslenemez.

Bitkiler

Kendi doğal ortamında Lepistes su bitkilerinin her türlü çeşidini kopararak yer. Eğer akvaryum içerisinde canlı bitki varsa lepistes bundan faydalanır. Seratofilum, Java eğrelti otu ve ceratopteris iyi seçimlerdir. Ayrıca ayda bir kaç kez haşlanmış bezelye parçaları Lepistes’lerin sindirim sistemi ve renk yapısı için faydalıdır.

ceratopterisjava-egrelti-otu1seratofilumHazır Yemler

Hazır Lepistes yemleri, balıklar için kompleks bir gıda takviyesidir. Ancak onay etiketlerine ve kullanım tarihlerine dikkat etmelisiniz. Hazır yemler içerisinde balığın ihtiyacı olan tüm maddelerin bulunması gerekir. En az yüzde 45 protein düzeyi olmalı. Protein takviyesi Lepistes’ler için gereklidir. Bunun için özeliikle yavru balıklara gün aşırı su piresi vermek çok faydalıdır.

Doğal Gıdalar

Lepisteslerin atası olan “Sivrisinek Balıkları” adından da anlaşılacağı üzere doğal hayatlarında, bitkiler dışında ağırlıklı olarak böcek ve sivrisinek lavraları ile beslenirler. Protein takviyesi için su pirelerini kullanmak istemeyen bakıcılar, evcil marketlerde hazır olarak satılan ve dondurulmuş lavralardan oluşan etçil balık yemlerini kullanabilirler.

Bakımı

Lepistes’lerin barışçıl yapıları vardır. Diğer balık türleriyle uyumludurlar. Etçil özellikleri vardır ancak diğer balıklara karşı saldırgan değillerdir. Sadece yavru lepisteslere ve japon balıklarının püsküllü kuyruklarına canlı yem muamelesi yapabilirler. Genellikle diğer canlı doğuranlar ile birlikte beslenirler.

erkek-lepisteslerlepistes

Dişi Lepistes Balıkları

Dişi Lepistes Balıkları

Üretimi

Lepistes’ler canlı doğuranlar türünden balıklardır. 3-3.5 ayda erişkinliğe ulaşırlar. Gerekli koşullar sağlandığında her akvaryumda rahatlıkla çoğalabilirler. Lepistes’ler sıcak su balıklarıdır akvaryum suları 25-28 ºC sıcaklıkta olmalıdır. Bu yüzden Lepistes akvaryumlarında ısıtıcı bulundurmalısınız. Dişi balıkların gebelik döneminde bu sıcaklığı 2-4 C derece kadar artırabilirsiniz. Erkek balıklar çiftleşme konusunda çok aktif olduklarından akvaryumda erkek balık sayısından 3 yada 4 kat daha fazla dişi bulundurmanızda fayda var. Çiftleşme sırasında yumurtalar dişi balığın karnında döllenir ve bu yumurtalar dişi balığın karnında kalır. Ortalama bir ay civarında bir sürede yavrular yumurtadan çıkmaya başlar ve dişi balık doğum yapar. Eğer akvaryumda bol miktarda bitki yoksa minik yavrular saklanamaz ve büyük balıklara yem olurlar. Bu nedenle doğum yapmak üzere olan dişileri aynı akvaryum suyu içerisinde ayrı tutmanızda fayda var.

“evcilclub”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ