evcilclub

Labrador Retriever

Labrador Retriever

Labrador Retriever kökeni Newfoundland olan bir Av Köpeği türüdür. Çok zeki ve yeteneklidir. İnsanlara yardımcı olmak için çok özverilidir. Günümüzde dünyanın en popüler köpek ırklarından biridir. Bunun büyük ölçüde nedeni her ortamda ve her alanda kolaylıkla bakılabilmesi ve uyumlu yapısıdır. Suyu çok seven ve kökeni su köpeği olan Labrador, günümüzde dünyada sadece suda değil, bekçilik ve koruma alanları dışında her alanda kullanılır. “Kuş avlarında vurulan köpeğin getirilmesi, hastanelerde özürlülere rehabilite hizmeti, gözleri görmeyen insanlara rehberlik, güçlü koku alma duyusu sayesinde arama kurtarma” bu görev alanlarından sadece bazılarıdır.

LABRADOR RETRIEVER HAKKINDA

TARİHİ

Labrador Retriever kökeni Newfoundland olan bir köpek Av Köpeği ırkıdır. Newfoundland bölgesinde yaşayan balıkçıların, balık avında kendilerine yardımcı olacak bir köpek arayışları sonucu ortaya çıkmıştır. Balıkçıların amacı, balık ağlarını bularak kendilerine getirecek bir köpek kullanmaktı. Bu yapıda bir köpek üretmek isteyen balıkçıların çalışmaları, tüm iklim koşullarına ve suya dayanabilecek kürk yapısı ve suda dümen olarak kullandığı kuyruk yapısı ile, su samuruna benzetilen bir köpek olarak Labrador Retriever’in atalarını üretmiş oldu.

Labrador çok eski bir köpek ırkı değildir. Ancak kısa zamanda çok popüler olmuştur ve halen günümüzün en popüler köpek ırkları arasındadır. Labrador, balıkçıların denize attıkları balık ağlarını bulup getirmek için yetiştirilmiştir. Balıkçılar tarafından yetiştirilen bu iş köpekleri, 1800’lerin sonlarında birçok melezleme çalışmaları ile istenilen görünüme ulaştırıldı. Malmesbury Kontu’nun desteği ile 1916 yılında kurulan “Sarı Labrador Kulübü” tarafından, 1925 yılında ilk kez “Modern Labrador” olarak tanıtıldı.

GENEL GÖRÜNÜMÜ

Labrador Retriever büyük bir köpek olmamasına rağmen ağır ve geniş bir yapıya sahiptir. Geniş kafası, geniş kaburgası ile göğsü ve sağlam kalça yapısı ilk bakışta göze çarpar.
Burnu geniş ve delikleri açıktır. Gözleri orta büyüklükte, kahverengi yada ela renklidir. Kulakları büyük ve geriye doğru sarkıktır.
Kuyrukları kalındır ve kökten uca doğru incelir.
Tüyleri, kısa ve yumuşaktır. Soğuk hava ve suya dayanıklı yapıdadır.
Rengi, tamamen siyah, sarı yada mat altın renginde olabilir. Leke olarak sadece göğüs kısmında ince beyaz çizgi olabilir.

KARAKTERİ

Labrador Retriever çok iyi huylu ve köken olarak yakın akarabası “Newfoundland Köpekleri” gibi çok yardımsever bir köpektir. Eğer psikolojik bir sorunları yoksa, asla saldırganlık yada utangaçlık gibi davranışlarda bulunmazlar. Newfoundland Köpekleri büyük yapıları nedeniyle her alanda kullanılamazlar. Ancak Labrador’lar yardımsever yapıları nedeniyle dünyada birçok alanda kullanılırlar. Rehabilitasyon merkezlerinde, çocuklar ve özürlüler için rehabilite hizmeti verirler. Gözleri görmeyen insanlar için rehberlik görevlerinde kullanılırlar.

Kolay eğitilen ve çalışmayı çok seven bu köpekler, sürü güden çoban köpekleri, kuş avlarında avı getiren köpekler, uyuşturucu ve silah araması yapan polis köpekleri, hastahanelerde rehabilitasyon hizmetinde kullanılan köpekler, gözleri görmeyen insanlara rehberlik yapan köpekler olarak kullanılır.

Özellikler çocuklar ve aileler için en ideal köpek ırklarından biri olan Labrador, çocuklar, diğer evcil hayvanlar ve yabancılar ile çok uyumludur. Asla saldırgan davranışlarda bulunmazlar.

Labrador çok zeki ve kolay eğitilebilen bir köpek ırkıdır. Çalışmayı çok severler ve çok küçük yavrulara bile temel itaat eğitimi verilebilir.

Diğer evcil hayvanlar ve çocuklar ile çok iyi anlaşırlar. Saldırganlık gibi özellikleri olmadığı için, toplum içerisinde veya yabancı insanlara karşı saygılı ve nazik davranırlar.

Genel Özellikleri

Ölçü değerleri “Erkek köpekler” içindir.

  • boyu: 56-61 cm
  • ağırlığı: 27-34 kg
  • rengi: Tamamen siyah, sarı yada mat altın renginde olabilir. Leke olarak sadece göğüs kısmında ince beyaz çizgi olabilir.
  • tüy yapısı: Yumuşak ve kısa tüylüdür.
  • eğitimi: Çok kolay.
  • hastalık yatkınlığı: Labrador Retriever, düzensiz beslenme ve yeterince egzersiz yapmadığında, obezite eğilimi olan bir köpek ırkıdır.
  • yaşam ömrü: 10-12 yıl.

“evcilclub”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ