evcilclub

Kuşlarda Yumurta Tıkanması

Kuşlarda Yumurta Tıkanması

Kuşlarda yumurta tıkanması hakkında bilinmesi gerekenler. Yumurta sıkışması nasıl anlaşılır? Nasıl tedavi edilir? Kendiliğinden düzelir mi?

Kuşlarda Yumurta Tıkanması / Sıkışması

Yumurta tıkanması kafes kuşlarında nadiren görülebilen bir sorundur. Genellikle küçük kafes kuşlarında ve ilk kez kuluçka yapacak dişilerde görülür. İspinoz ve kanaryalar, muhabbet kuşları ve küçük papağan türleri risk grubundadır. Yumurta sıkışması genellikle ölümcül değildir. Ancak bazı durumlar cerrahi müdahale bile gerektirebilir.

Yumurta tıkanması neden olur?

Yumurta tıkanması / sıkışması, kuşların yumurtalarının çıkması gereken zamanda çıkamaması ve kuşların karınlarında kalması demektir. Genellikle ilk kez kuluçka yapacak kuşlarda görülür. Yazının başında da belirttiğimiz gibi küçük kafes kuşlarında risk daha fazladır. Yumurta sıkışmasının en önemli sebeplerinden biri genetik faktördür. Yumurta tıkanması geçiren bir dişi kuşun yavrularında da aynı sorun oluşması kuvvetle muhtemeldir. Diğer sebepleri ise kalsiyum eksikliği, kuşların çok genç veya yaşlı olması gibi durumlardır.

Üreme döneminde hem erkek hemde dişi kuşların bol miktarda kalsiyuma ihtiyacı vardır. Eğer kuşlarda kalsiyum eksikliği varsa, yumurta tam olarak gelişemeyebilir. Yeterince gelişemeyen veya yeterli sertliğe ulaşamayan yumurtayı çıkartmak, normal yumurtalardan daha zor olacaktır. Ayrıca doğru gelişemeyen yumurtaların, kuşların karınlarında yan veya ters dönme ihtimali vardır. Bu da yumurta sıkışmasının en önemli sebeplerindendir.

Çok genç yaşta kuluçka yapacak olan (9 aydan daha küçük) dişi kuşlar, eğer profesyonel bir bakım almıyorlarsa, yumurta sıkışması riski taşırlar. Aynı şekilde yaşlı veya ilk kuluçkasını çok geç yapan (3 yaşından sonra) dişi kuşlarda da yumurta sıkışması görülebilir.

Yumurta tıkanması nasıl anlaşılır?

Kuşlarda yumurta tıkanması

Dişi kuşların karın bölgelerinde, yumurtlamadan önce şişlik oluşur. Ancak bu şişlik normal bir şekilde olmalı, dişi kuşu rahatsız etmemeli, anüs bölgesindeki tüyleri dökmemelidir. Kuşun kanatları biraz aşağı sarkabilir, kuyruğu biraz düşebilir. Ancak yukarıdaki resimlerde görüldüğü gibi aşırı şişlikler, anüs bölgesindeki tüylerin dökülmesi ve kuşun hareketini etkileyecek durumlar, yumurta sıkışması olduğunu gösterir.

Nasıl tedavi edilir?

Yumurta sıkışması problemleri genellikle çok büyük sorunlar yaratmadan kendiliğinden düzelebilir. Dişi kuş çok zor ve sancılı bir dönem geçirir ancak sonrasında yumurtayı çıkarmayı başarır. Ancak nadiren kuşlar yumurta tıkanması ile mücadele edemezler. Ölüm riski çok az da olsa, yumurtayı çıkaramadıklarında kaçınılmazdır. Bazı durumlarda kuşların karınlarındaki ilk yumurta çıkmadan ikinci yumurta gelişmeye başlar. En riskli durum budur. Çünkü ikinci yumurtanın ilk yumurtaya yapacağı baskı arttıkça kuşun rahatsızlığı artacaktır. Böyle durumlarda kuşların bacaklarında felç görülme ihtimali de vardır. Sıkışan yumurta bacak sinirlerine baskı yaparak sıkıştırır ve geçici felç oluşur.

İlerleyen yumurta tıkanması durumlarında mutlaka müdahale etmek gerekir. Alttaki videoda da görebileceğiniz gibi, bu durumdan kuşu kendiniz de kurtarabilirsiniz. Ancak çok dikkatli olmalısınız çünkü yanlış müdahale hayati tehlike yaratabilir. Böyle durumlarda en güvenli yol bir veteriner hekim yardımı almaktır. Gerekirse anestezi uygulayarak kuşun yumurtası çıkartılabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.