evcilclub

Küçükçekmece Hayvan Barınağı

Küçükçekmece Hayvan Barınağı

Sahipsiz sokak hayvanlarına büyük önem veren belediyelerden biri olan İstanbul, Küçükçekmece Belediyesi, Sağlık İşleri Müdürlüğü tarafından yönetilen Küçükçekmece Hayvan Barınağı, düzenli çalışma yöntemi ve birçok faydalı hizmeti ile örnek barınaklardan biri.

Küçükçekmece Hayvan Barınağı

Küçükçekmece Hayvan Barınağı2006 yılında kurulan ve Küçükçekmece’deki sokak hayvanlarına hizmet veren barınakta, 1adet Veteriner Hekim, 1 adet Veteriner Teknisyeni, 2 adet oda bakım ve temizlik elemanı, 4 adet hayvan toplama elemanı, 1 adet güvenlik elemanı olmak üzere toplam 9 kişi görev almakta. Ekipler toplam 2 araçla görev yapmakta. Araçlardan biri, 2 personel ile sahipsiz hayvanları toplayıp barınağa getirmekte kullanılıyor. Diğer araç ise, acil durumlar veya şikayetler üzerine hazır tutuluyor.

Barınağın kafesleri 9 m² kapalı alan, 9 m² açık alan olmak üzere toplam 18 m² alanda bulunuyor. Bu kafeslerde maximum 6 adet köpek bakılıyor. Barınak toplam 4000 m² alan üzerinde kurulu. 25 adet büyük kafes, 32 adet küçük kafes kapasiteli. Kafeslerden 1 tanesi kediler için kullanılmakta. 100 metrekare kapalı alan üzerinde ise, operasyon merkezi ve idari bina bulunuyor.

Her kafesin zemin ve duvarları yıkanabilir ve dezenfekte edilebilir malzeme ile kaplı. Zeminle direkt teması kesmek için yine yıkanabilir ve dezenfekte edilebilir hijyenik plastik altlıklar kullanılmış.

Odalar; Yavru odaları, hasta hayvan odaları ve müşahade odaları olarak ayrılmış.

Yıllık 10 ton mama tüketen barınakta, hayvanların beslenmesi tamamen kuru mama ile gerçekleştiriliyor.

Barınak Çalışmaları

Ekipler tarafından toplanan sahipsiz hayvanlar, ilk olarak müşahade odasına alınıyor ve daha sonra kısırlaştırılıyor. Kısırlaştırma işlemi sonrasında, hayvanlar iyileşene kadar gözetim altında tutuluyor. Daha sonra ise, herhangi bir şikayet olmaması durumunda toplandıkları alana geri bırakılıyor veya sahiplendiriliyor.

Yaşam alanlarına geri bırakılan sahipsiz hayvanlara, barınak tarafından mikroçipler takılıyor. Bu sayede olası bir vaka durumunda yerleri tespit edilebiliyor.

Küçükçekmece Hayvan BarınağıBarınağın Her yıl Düzenlediği Faaliyetler

Aşı Kampanyası

Yıllık olarak düzenlenen aşı kampanyasında, barınak ekipleri tarafından bölgede tarama yapılıyor ve sahipli, sahipsiz tüm hayvanların eksik aşıları yapılıyor.

Kısırlaştırma Operasyonları

Ekipler tarafından toplanan ve barınağa getirilen tüm sahipsiz köpekler kısırlaştırılıyor. Bu sayede sahipsiz sokak hayvanlarının kontrolsüz üremesinin önüne geçiliyor.

Barınak İletişim

Adres: Altınşehir – Kayabaşı yol ayrımı, Küçükçekmece / İstanbul
Telefon: 0212 411 07 40
Ziyaret Saatleri: Hafta içi hergün, 10:30 – 15:30

kaynak: shrm.kucukcekmece.bel.tr/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. tugce dedi ki:

  Sizi gerekli yerlere sikayet edecegim geldiginiz halde kedimi almadiniz türlü bahaneler uydurdunuz Allah islah etsin

  1. evcilclub dedi ki:

   “Sizi gerekli yerlere sikayet edecegim” derken barınaktan bahsediyorsunuz sanırım. Web sitemizin barınak ile veya kedi almak-vermek ile herhangi bir ilgisi yok.

 2. arzu:) dedi ki:

  brnce de tuğçe hanım haklı geldiğiniz halde almamanız çok büyük bir hata bend esizi şikayet edip ettireceğim.

 3. Birsen dedi ki:

  Bu barınağı daha önce ziyaret eden ve hayvanların orada ne şartlarda yaşadıklarına bakan oldu mu arkadaşlar? Merak ettiğim için soruyorum.

  1. evcilclub dedi ki:

   Site yöneticisi arkadaşlarla geçen yıl Mayıs ayında bir ziyaretimiz olmuştu. Barınaktaki hayvanlar gayet iyi görünüyordu.

 4. Gökçe dedi ki:

  sokağımızda bulunan bahçede bakmış olduğum kedilerim var daha önce bir tanesini doğum yaptıktan sonra kısırlaştırmak için barınağa yolladım gelip bahçeden alındı daha sonra görevliler tarafından bahçeye bırakıldı telefonumla haber verilerek BU MEMNUN OLDUĞUM BİR OLAYDI… ŞİMDİ BURAYI DİKKATLİ OKUYUN; 7 AYLIK OLAN DİŞİ KEDİYİ KISIRLAŞTIRMAK İÇİN BARINAKTAN SERAP HANIMLA GÖRÜŞTÜM ‘KEDİYİ ALIRIZ, KISKRLAŞTIRIRIZ SONRA SOKAĞA BIRAKIRIZ, TALİMAT BÖYLE’ DEDİ. NASIL OLABİLİR BÖYLE BİR ŞEY DEDİM.. KEDİ ZATEN EVİ BULUR DEDİ! (HANIMEFENDİ BURADA AMELİYATLI, 7 AYLIK BİR CAN’DAN BAHSEDİYOR) ŞİKAYETİMİ DİLE GETİRİNCE VETERİNER HEKİM KADİR BEYE YÖNLENDİRDİ, KENDİSİ DE SOKAĞINIZA BIRAKILIR DEDİ, SOKAĞIN OLDUKÇA GENİŞ BİR BÖLGEYİ OLUŞTURDUĞUNU SÖYLEDİĞİMDE ‘TAMAM O ZAMAN KAPINIZA BIRAKILIR’ DEDİ (BUNU DA ANCA TARTIŞTIKTAN SONRA SÖYLEDİ) KENDİSİNE KAPIYA KADAR GELİNCE TELEFONU ÇALDIRMAK YA DA ZİLE BASMAK ÇOK MU ZOR DEDİM, İNATLA BUNU YAPAMAYACAKLARINI SÖYLEDİLER… SERAP HANIMLA TEKRAR RANDEVU İÇİN GÖRÜŞTÜĞÜMDE İSE KADİR BEY’den KAPIYA BIRAKILMASI İÇİN ONAY ALACAĞINI SÖYLEDİ BİR DE! BİZİM VERDİĞİMİZ VERGİLERLE İŞLEMİYOR MU ORASI? NEDEN KENDİ CEPLERİNDEN ÇIKIYORMUŞ GİBİ DAVRANIYORLAR.. ZATEN HAYVANLARA DEĞER VERİLMEYEN BİR SEMTTE BU İŞİ YAPAN İNSANLARIN BU TAVRI NİYE? ŞİMDİ SİZE SORUYORUM DAHA DA ŞARTLAR İYİLEŞMESİ GEREKİRKEN NEDEN KÖTÜLEŞİYOR? ŞİKAYETLERİMİ FARKLI PLATFORMLARDAN DA SÜRDÜRECEĞİM… SAYGILAR.

  1. Betül dedi ki:

   Gökçe hanım geçen hafta aynı muamele ile biz de karşılaştık. Bahçede baktığımız sokak kedisini operasyondan sonra sokağa bırakacaklarını söylediler. Sokağa bırakacağınız zaman telefonumdan beni arayın bırakacağınız yerden ben gelip alayım dediğim halde kabul etmediler. Biz bırakacağımız yer Hakkı’nda bilgi veremiyoruz. Sokağa doğal ortama bırakacağız dediler. Ben o insanlara güvenip kediyi teslim etmedim. Eğer bu talimat belediyemizin üst makamlarından verilmişse ( ben buna ihtimal vermiyorum) gözden kaçan bu insalık dışı muamelenin fark edilip bir an önce düzeltilmesi gerekiyor. Eğer çalışan görevlilerin şahsi ( keyfi ) davranışları ise Bu kişiler hakkında gereken yapılmalıdır. Hayvan sevgisi olmayan merhametsiz kişilere bu tür görevler verilmemeli..

 5. gülay dedi ki:

  pardon biz tatile çıkacağız da siz bizim kedimize bakabilrmisiniz 2 aylığına ama bide kedinin çok ihtiyacı var eğer kabul edemezseniz kedi belki sokakta kalacak çocuklarda çok üzülüyor

 6. melike dedi ki:

  sokak da bulduğum hasta bir kediyi barınağınıza getirdim lakin kimse yüzüne bile bakmadı siz aldığınız parayı haketmiyorsunuz sizi ilgili yerlere hiç usanmadan bikmadan sürekli şikayet edicem çünkü aynı şeyi daha öncede yaptınız sizi önce Allah’a sonrada yetkili makamlara havale ediyorum

BİR YORUM YAZ