evcilclub

Köpeklerin Kulakları Nasıl Temizlenir?

Köpeklerin Kulakları Nasıl Temizlenir?

Köpeklerin kulakları nasıl temizlenir? Kulak temizliğinde dikkat edilmesi gerekenler. Ne kadar sürede bir temizlenir? Temizlik için ne kullanmak gerekir?

Köpeklerin Kulakları Nasıl Temizlenir?

Köpeklerde kulak temizliği, köpeğin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Kulaklar bakteri ve enfeksiyonların çok hızlı şekilde oluşup üreyebileceği alanlar oldukları için, bu uygulamanın sık sık yapılması, köpeklerin rahat ve sağlıklı olması için gereklidir.

Köpek Yapısı ve Kulak Enfeksiyonu

Köpeklerin kulakları, parazitler, bakteriler, çeşitli mayaların yaşaması ve üremesi için ideal bir ortamdır. Çünkü köpek kulakları büyük, nemli, sıcak, temizlenmesi zor ve kıvrımlıdır. Böyle bir ortamda rahatlıkla enfeksiyon oluşabilir. Cocker Spaniel, Basset ve Kaniş gibi büyük kulaklara sahip olan köpek ırkları, bu enfeksiyonlara karşı özellikle savunmasızdır.

Kulak Temizliği Rutin Bakım Olmalı

Köpeklerin düzenli bakımında, tüylerin fırçalanması, egzersizler ve banyo gibi, kulak temizliği de önemli bir yer edinmelidir. Haftalık olarak veya 10 günde bir bu temizliğin yapılması önemlidir.

resim kaynağı: http://howtotut.com/

resim kaynağı: http://howtotut.com/

Temizleme Yöntemi

Köpeğinizin iç kulakları kirli görünüyorsa, bir pamuk, mineral yağ, hidrojen peroksit veya bu amaç için özel olarak formüle edilmiş nemli bir bez ile temizleyiniz. Bunun için bir kulak çubuğu da kullanabilirsiniz. Veya nemli bir bezi parmağınıza dolayarak bu işlemi yapabilirsiniz. (Bunun için bir eldiven kullanmanızı öneririrz.) Köpeklerin kulak içlerindeki cildi çok hassastır. Bu nedenle köpeğinize özel temizleme yöntemini, veterinerinizden öğrenebilirsiniz.
Köpeğinizin kulaklarını, çok sık, ya da tahrişe neden olacak şekilde derinden temizlemek ve kulak kanalına bir şey sokmak, asla uygun bir temizlik yöntemi değildir!

Asla Islak Bırakmayın

Köpeğinizin kulaklarını nemli bir bez ile temizliyorsanız, sonrasında mutlaka kurutmalısınız. Ayrıca banyo yaparken veya köpekler yüzerken, kulaklarına su kaçmaması için, kulak tıkacı kullanmak oldukça faydalı olacaktır. Çünkü nemli kulak içleri bakteriler için çok elverişli ortamlardır. Ayrıca nemli kulak içlerinde, hızlı şekilde mantar oluşumu başlar. Kulakların çabuk kurutulması için bazı kulak kurutucu ürünler vardır. Bu ürünler ayrıca, kulak temizliğinde de kullanılır ve mantar oluşumunu önler. Ancak şimdilik çok yaygın olarak satılmayan bu ürünü her evcil markette bulabilmek zordur.

Tehlikeli Olabilecek Durumlar

Kulak temizliği sırasında, öncesinde veya sonrasında şu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, mutlaka veterinere danışın!

  • Kulak akıntıları,
  • Kötü koku,
  • Kızarıklık,
  • Şişlik,
  • Kuru cilt,
  • Bölgesel tüy kaybı.

Kaynak: https://www.aspca.org/pet-care/dog-care/ear-care
Derleme: Evcilclub

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ