evcilclub

Köpeklerde Tüylerin Fırçalanması

Köpeklerde Tüylerin Fırçalanması

Köpek tüylerinin fırçalanması köpeğinizin görünümüne güzellik katar, tüylerinin ve cildinin sağlıklı olmasını sağlar, çift kat tüy yapısı olan köpeklerde üst kat tüylerin dökülmesini önler. Fırçalama işlemi ince telli fırçalar, plastik ince uçlu taraklar ve furminatör olarak bilinen, sık araıklı taraklar yöntemi ile yapılır.

En yaygın kullanılan fırçalama yöntemi, önce tüy akışından geriye, sonra tüy akışı yönünde yapılanıdır. Bu şekilde ölü tüy telleri dökülerek cildin hava alması sağlanır. Ancak kıvırcık tüylü köpeklerde kesinlikle geriye doğru tarama yapılmamalıdır. Kıvırcık tüylü köpeklerde sık telli taraklar ve furminatör kullanımıda doğru olmaz.

Köpekler tüy yapılarına göre belirlenen araıklarla fırçalanma ihtiyacı duyarlar. Genelde uzun tüylü köpekler haftada birkaç kez fırçalanırken kısa tüylü köpekler, haftada bir veya ayda bir fırçalanabilirler. Ancak emin olmak için “Köpek Irkları” sayfamızdan kendi köpeğinizin tüy yapısı hakkında bilgi alabilirsiniz. Melez bir köpek sahibi iseniz köpeğinize en yakın köpek ırkının özelliklerine bakabilirsiniz.

Fırçalamaya nereden başlayacağınız çok önemli değildir. Bu, köpeğiniz ve sizin tercihinize bağlıdır.

Bölge Bölge Köpek Tüylerinin Fırçalanması

Baş Bölgesi

Köpeklerin kafalarını ve yüzlerini fırçalarken nazik olmaya çalışın ve hassas bölgeleri dikkat edin. Yüzlerini fırçalarken gözlerinin önüne elinizi yada parmağınızı koyarak olası bir kazayı önleyebilirisiniz. Aynı şekilde kafasını tararkende kulaklarını ellerinizle korumanız iyi olacaktır. Kulaklarda aynı hassasiyetle taranmalı ve dikkat edilmelidir. Uzun kulak tüyleri olan köpeklerde, tüyler bazen sertleşebilir ve zor taranır. Bu tüyler açılana kadar fırçalama işlemine devam edilmeli.

Boyun Bölgesi

Boyun bölgesi için yumuşak taraklar kullanmak daha doğru olur. Uzun tüylü köpeklerde boyun bölgesindeki tüylerde dalgalanma ve topaklanma olabilir. Böyle durumlarda ilk önce seyrek aralıklı bir tarak ile köpeğin fırçalama işlemine alıştırılması gerekir. Tüyler açıldıkça normalde kullandığınız fırça ile devam edebilirsiniz.

Göbek ve Karın Bölgesi

Karın bölgesini fırçalamak için köpeğinizi yan yatırarak bir eliniz ile fırçalayacağınız bölgeyi açıp diğer eliniz ile fırçalama yapabilirsiniz. Bu bölgede de yine baş bölgesinde olduğu gibi dikkat etmelisiniz, topaklanan tüylere ve köpeğin cildine bu bölgede sert davranmayın. Fırçalarken tarağı kısa kısa gezdirin. Karın bölgesindeki çıplak cilde tarak değmesinden köpekler pek hoşlanmaz.

Sırt Bölgesi

Köpeklerde en kolay fırçalanan bölgedir bu nedenle çoğu kişi fırçalam işlemine önce buradan başlar. Köpek tarak ve fırçaya bu bölgede alıştırılarak diğer bölgelere geçiş yapılır.

Bacaklar

Bacaklarda kolay fırçalanan bölgelerden biridir. Ancak yine de dikkat edilecek hususlar, ön bacaklarda tarağı kemiğe çok bastırmamak, arka bacaklarda anüs çevresinde nazik davranmak.

Kuyruk

Köpeğiniz kısa tüylüde olsa uzun tüylü de olsa mutlaka kuyruğunda taranması gerekir. Kuyruk pek hassas bir bölge olmadığı için burada ölü tüyleri daha kolay toplayan fürminatör yada sık telli fırçalar kullanabilirsiniz.

 

© evcilclub.com

Tüm Hakları Saklıdır. “Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu” Gereğince Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ