evcilclub

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi ve Alışkanlığı

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi ve Alışkanlığı

Köpeğinizin yaşadığınız evin içerisine tuvaletini yapması çok kötü bir durumdur ve bunu hiçbir sahip istemez. Köpeklerde tuvalet eğitimi tüm eğitimlerden önce verilmesi gereken en temel eğitimdir. Bu yazımızda evinizde beslediğiniz yada besleyeceğiniz sadık dostunuza tuvalet eğitimi verme konusunda sizlere yardımcı olacağız.

kopeklerde-tuvalet-egitimi3Başlangıç

İlk başlangıçta köpeğinizle bol vakit geçirin. Onu sürekli gözlemleyin. Yemek ve uyumak dışında kalan zamanlarda onu, her 20-30 dakikada bir dışarı çıkarın. Başlangıç uygulamasında sabırlı olun. Sonuçta o bir insan değil ve eğitimi algılaması çok kolay değil. Her dışarı çıkardığınızda küçük tuvaletini yapmadan geri dönmeyin. Tuvaletini yaptığında ise onu abartılı ve coşkulu olmayacak şekilde övün. Daha sonra eve geri getirin.
Bir kaç doğru uygulamdan sonra süreyi uzatın ve 20-30 dakika ile başladığınız uygulamayı 2-3 saat aralığına kadar çıkartın.
Eğer 2-3 saatten daha uzun süre evde olmayacaksanız. Yada gece uyku vaktinizde köpeğinizi tuvaletini yapması sorun yaratmayacak yada en zahmetsiz şekilde temizlenecek bir yerde tutun. Böylece köpeğin tuvaletinden göreceğiniz zararı azaltmış olursunuz. Eğer hiç alanınız yoksa, zemini kalın gazetelerle kaplı bir köşede orta uzunlukta bir zincir yada kayış ile köpeğinizi bağlayın.
Genellikle dışarı çıkması gereken zamanlarda tuvaletinin geldiğini belirten bazı işaretler verir köpekler. Fazla hareketlenme, sürekli zemini koklama, kendi etrafnda daireler çizmek bu işaretlerden bazılarıdır.
Bu belirtileri gördüğünüzde hemen onu dışarı çıkartmalısınız. Dışarıda tuvaletini yaptığı zaman onu yine aynı şekilde övmeye devam edin. Köpekler övgü aldıklarını anlayabilirler. Bunu bir – iki seferde anlamayabilir. Ancak her dışarı tuvaletini yaptığında övgü alması onda bir alışkanlık haline gelecek ve tuvaletini dışarı yapması gerektiğini zamanla anlayacaktır.
Dikkat etmeniz gereken diğer bir hususta, köpeğinizi sürekli aynı yere götürmek olmalı. Çünkü köpek bunun kokusunu alacak ve belli bir süre sonrasında o kokuyu aldığı yere geldiğinde, oranın tuvalet bölgesi olduğunu anlamaya başlayacaktır. Bu alışkanlığı kazandığında, bazı durumlarda tuvalet ihtiyacı olmasa bile o bölgeye geldiğinde tuvaletini yapmaya şartlanacak ve kendisini zorlayarak tuvaletini yapmak isteyecektir.

kopeklerde-tuvalet-egitimi2İstenmeyen Durumlar Yaşandığında

Köpeğinizi ev içerisinde yada sizin uygun görmediğiniz bir alanda tuvaletini yaparken yakalarsanız. O’na uyarı vermelisiniz. Bu uyarının en etkili yöntemi seslerdir. Ellerinizi alkış yapar gibi sertçe çırparak. Uyarı tonunda bir sesle “Hayır!” yada “Olmaz!”, “Yasak!” gibi uyarılar verebilirsiniz.
Eğer köpeğiniz uyarınıza tepki verir ve yaptığını bırakır, yapmaktan vazgeçer yada yaptığından pişmanlık duyarsa. Hemen onu ödüllendirin. Eğer yapmamış ise vakit kaybetmeden tuvalet alanına götürün. Doğru alanda tuvaletini yaptıktan sonra ise tekrardan onu övün.
Eğer uyarınıza tepki vermez, yapmaya devam eder veya yaptığından utanması gerektiğini anlamaz ise. Sakin olun. Unutmayın o bir insan değil, o bir köpek.
Böyle durumlarda hemen köpeğin yaptığını, o bölgede koku kalmayacak şekilde temizleyin. Çünkü bir kez bir bölgeye tuvaletini yaparsa bunu tekrarlayabilir. Eğer o bölgede koku kalır ise köpek bunu tekrarlamaktan çekinmez.

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi ve Alışkanlığı

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi ve Alışkanlığı

Uyarıcılar Kullanmak

Köpeğiniz zamanla tuvalet amacıyla dışarı çıkmaya yavaş yavaş alışacaktır. İstenmeyen kazaları azaltmaya başladığınızda ve köpeğiniz yavaş yavaş tuvaletini dışarıya yapmaya başladığında, bazı uyarıcılar kullanabilirsiniz.
Örneğin tuvalet amacıyla her dışarıya çıktığınızda kapı önünde, köpeğin ulaşabileceği yükseklikte bulunan bir zil çalın veya yine köpeğin uzanabileceği yükseklikte bir zincir yada kayış bulundurun ve her dışarı çıktığınızda bu bağı bağlayın. Yada dışarı çıkmadan önce bir -iki dakika köpeği kapının önünde bekletin.
Diğer eğitim aşamalarında olduğu gibi bu uygulamayı da köpeğinizi alıştırarak yapın. Köpek alışkanlık kazanmaya başlamalı. Bir süre sonra köpek dışarı çıkmak istediğinde bu alışkanlıktan dolayı. Kapının önünde bulunan zili çalmaya uğraşacak, tasmayı çekiştirecek yada kapının önünde bekleyecektir. Böyle bir durum yaşarsanız hemen köpeğinizi ödüllendirin ve dışarı çıkarın. Ödüller her zaman köpekleri teşvik eder. Ödül aldıkları şeyleri tekrarlamak isterler. Bu alışkanlık köpeğin hafızasına tam olarak yerleştiğinde işiniz çok daha kolaylaşacak. Çünkü bir süre sonra köpeğiniz kapı önünde beklerken, zili çalarken yada tasmayı size getirirken sizden bir tepki gelmez ise, sizi havlayarak uyarmayı deneyecektir. İşte bundan sonra köpeğiniz tam olarak tuvalet eğitimine alışmış demektir. Çünkü havlaması, onun zor durumda olduğunu gösterir ve zor durumdayken bile eğitimi gereği tuvaletini yapmak için bekliyor olması, onun eğitimi doğru aldığını gösterir.

NOT: İstenmeyen bir durum yaşadığınızda, bunu o anda değilde sonradan fark ederseniz. Kesinlikle köpeğinizi cezalandırmayın. Çünkü köpek o’na kızdığınızda yada cezalandırdığınızda sadece o anı anlayabilir. Geçmiş bir olay için onu cezalandırdığınızda neden ona ceza verdiğinizi anlayamaz ve ciddi şekilde kafası karışır. Böyle karışıklıklarda köpeği eğitmek dahada zorlaşır.
 

“evcilclub”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ