evcilclub

Köpeklerde Göz Temizliği

Köpeklerde Göz Temizliği

Köpeklerde göz temizliği nasıl yapılmalı? Göz temizliği yaparken nelere dikkat etmek gerekir? Temizlenmeyen gözlerde bakteri oluşur mu? Nasıl tedavi edilir?

Köpeklerde Göz Temizliği

Köpeklerde göz temizliği düzenli olarak yapılmalıdır. Gözler tıpkı insanlarda olduğu gibi köpeklerde de çok hassastır. Ancak, enfeksiyon ve mikroplara karşı şaşırtıcı derecede dayanıklıdır. Bazı köpek ırklarında özellikle dikkat edilmesi gereken göz bakımı için en iyi yol, takip etmektir. Köpeğinizin gözlerinde bir çapak fark ettiğinizde temizlemelisiniz. Böylece oluşabilecek herhangi bir mikrobik durum için önceden önlem almış olursunuz.

Oluşabilecek Göz Enfeksiyonları

Köpeklerde oluşan göz enfeksiyonlarına, çok küçük mikrobik çapaklar sebep olur. En sık görülen enfeksiyon ise “Konjonktivit” yani gözün dış tabakasının iltihaplanmasıdır. Temizlenmeyen ve gözlerde uzun süre kalan küçük çapaklar bu enfeksiyona neden olabilir. Genellikle antibiyotik merhem veya damlalar ile kısa sürede tedavi edilir. Diğer göz enfeksiyonları arasında ise, dış darbelere bağlı, hasar ve yaralanma sonucu oluşan enfeksiyon ve genetik kirpik batmalarıdır. Nadir olarak bazı köpeklerin kirpikleri genetik olarak yanlış büyür ve göz korneasına batar. Böyle durumlarda, kirpikler veteriner kontrolünde çekilir veya kesilir.

Nasıl Temizlenmeli?

Köpeğin sakin olduğu bir zamanı tercih edin veya temizleme öncesi onu sakinleştirin. Göz temizliği sırasında köpeğiniz huysuzluk yapar ve ani reflekslerde bulunursa, gözüne zarar verebilirsiniz. Temizleyici olarak nemli, tüysüz ve temiz bir bez size yardımcı olacaktır. Gözlerin içine dokunmadan, göz kapaklarını ve göz çevresini dikkatli bir şekilde, içten dışa doğru temizlemelisiniz. İçten dışa doğru silmek, köpeğin yapacağı ani bir hareket sonucu, elinizin yada parmağınızın köpeğin gözüne değil, gözünden uzağa yönelmesini sağlar.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uzun tüylü köpeklerin, göz çevresindeki tüyler düzenli olarak, göze batmayacak şekilde traş edilmelidir. Göz çevresinin açık olması, hem göz temizliğini kolaylaştırır, hemde tüylerin göze batmasını önler. Özellikle cocker gibi köpeklerde göz çevresi fazla kirlenir.

Köpekler yıkanırken, göz çevresi ve gözler iyi korunmalıdır. Bunun için özel olarak üretilmiş oftalmik merhemler bulunur. Banyo öncesinde köpeklerin gözlerine, enfeksiyondan korumak amacıyla bu merhemden sürebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ