evcilclub

Köpeklerde diş ve ağız temizliği

Köpeklerde diş ve ağız temizliği

Köpeklerde diş ve ağız temizliği nasıl yapılır? Köpeklerin diş bakımı için kullanılan malzemeler. Köpek diş macunu, fırçası ve çiğneme oyuncakları nasıl olmalı?

Köpeklerde diş ve ağız temizliği

Ağız sağlığı köpekler için son derece önemli olan, ancak genellikle gözden kaçan – unutulan bir konudur. Köpeklerde diş ağrısı veya herhangi bir diş eti problemi olduğunda, o bunu açıklayamayacağı gibi, kol – bacak ağrısı gibi belli de edemez ve dolayısıyla aşırı stresli olabilir. Üstelik ağız sağlığı problemlerinin yaratacağı sorunlar sadece stres ile de sınırlı kalmayabilir. Ağız ve diş sağlığı sorunlarından bazıları böbrek, karaciğer ve hatta kan dolaşımını dahi etkileyebilir. Amerika’da yapılan araştırmalarda Veterinerler, 4 yaş üstündeki köpeklerden %85’inde diş kaybı, diş eti hastalığı veya diğer sebeplere bağlı ağrılı ağız sağlığı problemleri olduğunu tespit etmişlerdir. Ancak merak etmeyin çok fazla karamsar olmaya gerek yok. Bütün bu sorunlar, alınacak tedbirler ile önlenebilir.

Köpeklerde diş ve ağız temizliği

Ağız ve Diş Sağlığı için alınacak tedbirler

Ağız ve diş bakımı için en etkili tedbir diş fırçalamaktır. Fırçalamanın yanı sıra diş temizliği için çeşitli oyuncaklar da kullanılabilir.

Düzenli gezinti, tüylerin fırçalanması ve banyo gibi diş bakımı da her köpekte düzenli olarak yapılmalıdır. Ancak bu hemen başlanacak birşey değildir. İlk olarak köpeğin buna alıştırılması gerekmektedir. Çünkü tahmin edebileceğiniz gibi köpekler ağızları ile ilgilenilmesinden pek hoşlanmazlar.

Yaptığımız araştırmalarda birçok uzman, ağız bakımı için köpeklerin dişlerinin her gün fırçalanması gerektiğini savunuyor. Ancak merak etmeyin bizde sizler gibi bunun kolay olmayacağını düşünüyoruz ve size daha gerçekçi bir bakım öneriyoruz. Diş fırçalama uygulamasını haftada bir veya fırsatınız olduğunda birkaç kez yapmanız yeterlidir.
Hiç diş fırçalamamış, ancak ağız sağlığı sorunu yaşamamış köpekler de var diye düşünmüş olabilirsiniz. Elbette var. Diş fırçalamak, ağız ve diş sağlığı için alınacak tek tedbir değil. Ancak en kolay ve güvenilir tedbirdir.

Dişleri fırçalanmayan köpekler, dişlerinde biriken yiyecek artıklarının yarattığı tartar ve diğer bakterileri temizlemenin doğal yolu olarak yabancı maddeler kullanırlar. Sokak köpekleri ve yabani köpeklerin yaptığı gibi, yiyecek olan veya olmayan esnek maddeleri kemirerek – çiğneyerek dişlerinde biriken yiyecek artıklarını dışarı atarlar.
Ağız sağlığına önem verdiğiniz can dostunuz için, diş fırçalamak dışında alınacak diğer tedbirlerden biri de çiğneme oyuncaklarıdır.

Ağız ve diş bakımı için kullanılabilecek malzemeler

Can dostunuzun ağız sağlığı için kullanabileceğiniz malzemeleri neye göre seçmeniz gerektiğini sizler için araştırdık. İşte diş sağlığı için kullanılacak malzemeler;

-Köpek diş fırçası:

Diş fırçasını alırken, kendiniz için bir diş fırçası seçer gibi özen gösterin. Diş fırçası konusunda pet marketlere alternatif bir tavsiye vermeye gerek yok çünkü neredeyse insanlar için üretilen diş fırçaları ile aynı fiyata satılıyorlar. Fırçayı bir pet marketten köpekler için üretilmiş özel ürünlerden seçebilirsiniz. Esnek ve köpeğinizin ağız genişliğinde olmasına dikkat edin. Ayrıca fırça kıllarını daha yumuşak seçmelisiniz.

-Köpek diş macunu:

Diş macunu da tıpkı fırça gibi pet marketlerde çok uygun fiyata satılıyor. Bu ürünler aynı zamanda köpek sağlığına zarar vermeyecek şekilde üretildikleri için daha güvenilirdir. Eğer köpekler için üretilen diş macunu yerine normal bir diş macunu kullanacaksanız içeriği organik – doğa dostu olan ürün kullanmanızda fayda var. Çünkü köpekler tüküremezler ve ağızlarındaki macunun tamamını yutarlar.

– Mendil ve pedler:

Köpeklerin çeneleri uzun yapılı olduğundan dolayı köpeğinizin ağzında fırça ile ulaşamadığınız veya fırça ile temizleyemediğiniz bazı noktaları mendil ve ped ile temizleyebilirsiniz. Bazı pet marketlerde köpek ağız bakımı için diş pedleri bulunuyor. Bu pedlerden temin edemediğinizde ise gazlı bez ile bu işlemi yapabilirsiniz.

-Çiğneme oyuncakları

Çiğneme oyuncaklarını tüm evcil marketlerden temin edebilirsiniz. Bütçenize ve köpeğinizin zevkine göre seçeceğiniz oyuncaklarda dikkat etmeniz gereken iki şey vardır. İlki; oyuncağın kırılgan olmaması, esnek yapıda olması. İkincisi ise; ağız yapısına uygun olması ve yutamayacağı büyüklükte olması.

Köpeklerin dişleri nasıl fırçalanmalı?

Yavru köpeklerde daha kolay uygulanabilecek bu işlemi yetişkin köpeklerde uygularken gerektiğinde yarıda bırakmaktan çekinmeyin. Unutmayın, ağız bakımına bir gün içinde başlamayacaksınız. Yavaş yavaş başlayarak sürekli ve düzenli şekilde devam edeceksiniz. Köpeğinizi, dişlerini fırçalamaya alıştırmak büyük sabır gerektirebilir. Bazen haftalar sürebilir. Ancak sabırlı olun ve acele etmeyin.

İlk olarak diş fırçasını köpeğinize tanıtın. İlk denemelerinizde diş fırçasını macunsuz olarak köpeğin dişerinde çok kısa süre gezdirin. Bunu yaparken onu rahatsız edecek veya canını acıtacak hiçbirşey yapmayın! Birkaç denemeden sonra fırçayı yavaşça diş etlerinde gezdirmeye başlayın. Eğer rahatsız etmezseniz bu işlem köpeğinizin hoşuna gidebilir. Daha sonraki denemelerinize fırçayı nemlendirerek devam edebilirsiniz.
Köpeğiniz diş fırçasına alışmaya başladıktan sonra ise, macun kullanmaya başlayabilirsiniz. Eğer köpeğiniz macundan rahatsız olursa, ısrarcı olmayın ve işlemi yarıda bırakın! İlk başlarda dişlerin sadece ön tarafını, zamanla ağızın yarısını fırçalayabilir, köpeğiniz tam olarak alışana kadar böyle devam edebilirsiniz. Zamanla, can dostunuz alıştıkça, çenesini açabilir ve detaylı temizlik yapabilirsiniz.
Her diş fırçalama uygulamasından sonra köpeğinizi ödüllendirmek, sonraki uygulamalar için size avantaj sağlayacaktır.

Köpeğinizin sağlıklı ağız yapısına sahip olması hem can dostunuzu hemde sizi mutlu edecektir. Köpekler ağızlarını sadece yemek için kullanmazlar. Ağız ve dişler köpeklerde bacaklar ve gövdeden daha fazla öneme sahiptir. Bu nedenle can dostunuzun ağız ve diş sağlığını ihmal etmeyiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ