evcilclub

Köpekler Nasıl Yıkanmalı?

Köpekler Nasıl Yıkanmalı?

Köpekler Nasıl Yıkanmalı? Köpekleri banyoya alıştırmak ve yıkamanın ipuçları. Yıkanırken nelere dikkat etmek gerekir. Kulaklar ve gözler için koruma yolları.

Köpekler Nasıl Yıkanmalı?

Köpek sahipleri için zor uygulamalardan biridir yıkama. Bazı köpekler yıkanmayı çok severek sahiplerine kolaylıklar sağlasa da, genellikle köpekler için çekilmez bir uygulamadır. Ancak köpek sahipleri de, kokan yada yağlı tüylere sahip bir köpek beslemek istemezler. Ayrıca yıkama uygulaması, köpeklerin tüy dökmesini önleyen önemli ve gerekli bir işlemdir. Bazı köpek ırklarının sık sık yıkanması gerekirken, bazıları ise 6 ayda bir, hatta bahçelerde bakılan bazı ırkların yılda bir yıkanması yeterli olur. Yıkama sıklığı köpeğin ırkı, tüy yapısı ve yaşadığı ortama göre değişir.

Bir çok uygulamanın teknoloji ile değiştiği çağımızda, köpeklerin yıkanma uygulaması için de birçok yöntem geliştirilmiştir. Hatta Uzakdoğu ülkelerinde, çamaşır makinesine benzer köpek yıkama makineleri üretilmiştir. Ancak bu makineler, köpeğini seven hiç kimsenin kullanmayacağı türden makinelerdir. Köpekler çamaşır gibi, makine içerisinde yıkanmamalıdır.

Yıkanmayı Güzel Şeyler ile Hatırlatın

Köpeklerin çoğu tam olarak alışana kadar, yıkanmayı sevmezler. Köpekleri yıkanmaya alıştırmak için, onun yıkanmayı güzel şeyler ile hatırlamasını sağlayın. Banyoda önce sevdiği yiyeceklerden ikramlar verebilirsiniz. Banyo sırasında da yanınızda bu ikramlardan bulundurarak, ara sıra onu sakinlşetirmek için çiğneyeceği şeyler verebilirsiniz. Yıkanma sonrasında ise, onu kutlayarak sevginizi gösterin ve sevdiği oyunları oynayın. Böylece başarılı bir iş yapmış olduğunu anlayabilir.

Banyoyu Sevdirin

Köpekler kötü bir yıkanma deneyimi geçirdikten sonra banyoyu sevmeyecekler ve bir daha banyonun kapısından girdikleri her seferinde huysuzlanacaklardır. Bu nedenle köpeklerin banyoyu sevmeleri sağlanmalıdır. Mümkünse yıkanmadan önce birkaç defa banyoya alınmalı ve banyonun da, evin diğer bölümlerinden farksız olduğu hatırlatılmalıdır. Hatta sahibinin banyoda rutin işleri (traş olmak, saç şekillendirmek vs.) sırasında, köpeğinin de yanında bulunması ve burada köpeğe sevdiği atıştırmalıklardan veya kemirme çubuklarının verilmesi, köpeklerin banyodan korkmalarını önleyebilir. Zamanla arada sırada, örneğin musluk kullanılırken, birkaç parça suyu köpeğin üzerine sıçratarak onlara küçük şakalar yapabilirsiniz. Böylece suya ve banyoda ıslanmaya da küçük ön hazırlıklar yapılmış olur.

Yıkanma Sırasında

Yıkanan KöpekKöpekler yıkanırken sahibinin dikkat etmesi gereken en önemli konu, köpeğin sakin olması ve sakin kalmasını sağlamaktır. Yıkama sırasında köpekler ile sık sık konuşulabilir. Onlarla konuşurken ses tonu uyarı (dur oğlum, hayır kızım) gibi sert değil, sakin ve güven verici şekilde olmalıdır. Yani onlarla komut verirken kullandığınız şekilde değil, severken kullandığınız şekilde konuşun. Ayrıca onları sakin tutmak için vücutlarına sürekli yumuşak masajlar yapabilirsiniz. Şampuanlama işlemi sırasında eğer köpekler terlemişler ise, ağızlarına şampuan gelmemesine çok dikat edilmelidir.
Köpekler en fazla patileri yıkanırken rahatsız olurlar. Patilerine su değdikçe ani reflekler ile patilerini kaçırmak isterler. Patilerini yıkamak için birden ele alıp su tutmak yanlış olur. Bacaklarından başlayarak yavaşça aşağı doğru inerek, mümkünse yerden kaldırmadan yıkamak daha rahat ve kolay olacaktır.

Faydalı İpuçları

Şampuan seçimi için en idealini veterinere sorun. Çünkü her köpek ırkının deri ve tüy yapısı farklıdır. Ayrıca insanlar için kullanılan şampuanlar kullanmayın. Çünkü insanların kullandığı şampuanların içeriği köpek cildinde fazla tahriş edici olabilir.

Uzun ve dalgalı tüylü köpekler yıkanırken, fırça kullanılması, daha iyi ve rahat bir temizlik yapılmasını sağlar.

Su sıcaklığını sabit şekilde ayarlamadan başlamayın. Çok sıcak yada çok soğuk suya, köpekler ani reaksiyon gösterebilir.

Başlamadan önce şampuan, fırça, ödüller gibi gerekli malzemelerin hazırda bulunması yıkama süresini kısaltır. Ayrıca başlamadan önce havlunun yakında bulundurulması, yıkama sonrası köpeğin kaçmasını, kaymasını veya kendini silkeleyerek kurutmaya çalışmasını önler.

Başlamadan önce köpeğin kulak deliklerini, su almaması için kuru pamuk ile tıkayın. Eğer dik kulaklı bir köpeğiniz varsa bu adımı atlayabilirsiniz. Ancak kulaklarına su kaçırmamaya önemle dikkat edin.

Kafa ve yüz bölgesini en sona bırakın. Başlarda ıslatmayın ve şampuanlamayın. Köpürtmeye boyundan başlayarak aşağı doğru inin ve haifiçe masaj yaparak uygulayın.

En son kafa ve yüz bölgesini yıkarken, şampuan kullanımında çok dikkatli olun. Kulakları, gözleri ve ağzı kesinlikle şampuan almamalı.

Durulama işlemi bol su ile ve dikkatli yapılmalı. Köpeklerin tüyleri çok sık ve kalın olduğundan, özellikle uzun tüylü köpeklerde, köpük kalıntıları kalabilir. Bunlar köpek cildinde kaşıntı ve tahriş yapabilirler.

Yıkama Sonrası

Başarılı bir yıkanmadan sonra köpeğinizi coşku ile sevebilir ve onunla oyun oynayabilirsiniz. Bunu sahibi ile beraber kutlayan köpek, iyi bir iş başardıklarını düşünecektir. Bu eğlence, sonraki banyolar için avantaj sağlar.

Köpekler yıkandıktan sonra havlu ile tam olarak kurutulamayabilir. Bunun için uzun tüylü köpeklerde çoğu zaman kurutma makinası kullanılır. Ancak uzun tüylü köpeklerde bunu bir fırça ile yapmak gerekir ve makinanın sesi, sıcaklığı gibi nedenler bu durumu oldukça zorlaştırabilir.

Yıkanma sonrasında köpekler kendilerini uzun süre nemli hissedebilirler. Tüylerini kurutmak için, içgüdüsel olarak, ev içerisinde halı veya kanepe, dışarıda ise kuru otlar, yapraklar veya toprak üzerine sürtünerek kendilerini kurutmak isterler. Buna engel olmak için yıkama sonrası belli süre köpekler kontrol altında tutulmalıdır.

Konuyu faydalı bulduysanız veya kendi tecrübelerinizi paylaşmak isterseniz, yorum yazabilirsiniz…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ