evcilclub

Köpekler İçin Zararlı Gıdalar

Köpekler İçin Zararlı Gıdalar

Köpekler için zararlı gıdalar hangileri biliyor musunuz? Bu besinleri köpekleriniz yememeli, içmemeli. Köpekler için zehirli gıdalar, yiyecekler hangileridir? Köpeklere verilmemesi gereken gıdalar.

Köpekler İçin Zararlı Gıdalar

En sadık evcil dostumuz olan köpekler çoğu zaman boş boğaz canlılar olurlar. Onlar buldukları her gıdayı büyük bir afiyetle tüketebilen obur evcil hayvanlardır. Ancak sevimli dostlarımızın asla yememesi gereken bazı gıdalar vardır. Genellikle insanların tükettiği tüm yiyecekleri yiyebilen köpeklerin, sindirim sistemi veya bağışıklık sisteminin kabul etmediği bazı gıdalar vardır.

Köpekler için zararlı besinlerin alfabetik listesi şu şekildedir;

ALKOL

Alkol tüm köpekler için zehirli bir maddedir. Köpeklerin büyüklüğüne göre değişebilecek miktardaki alkol tüketimi köpeklerde ciddi zehirlenmelere, solunum yetmezliğine ve hatta kalp krizine neden olabilir. Özellikle küçük boyutlardaki köpekleri çok daha çabuk ve kolay etkiler. İri cüsseli büyük köpekler ise, tükettikleri miktar ile zehirlenmeseler bile, bağışıklık sistemleri, alkolün merkezi sinir sistemi üzerinde yarattığı etkiye, insanlarda olduğu gibi tepki veremez. Çok az miktardaki alkol alımı bile, köpeklerin sinir sistemi üzerinde kalıcı hasar bırakabilir.

AVOKADO

Avokadonun içerdiği persin maddesi, köpeklerde ishal, mide bulantısı ve kusma, hatta damar tıkanıklığına neden olabiliyor.

ÇİĞ BALIK

Köpekler balık yemeyi severler. Ancak onlara balıkları pişmiş olarak veriniz. Çiğ balıkların pulları üzerinde parazit olma ihtimali çok yüksektir. Bu parazitler köpeklere doğrudan zarar veremezler. Ancak “Neorickettsia Helminthoeca” isimli bakteri ile enfekte olarak köpekler için ölümcül olabilirler.

ÇİKOLATA

Eğer ilgili bir köpek bakıcısı iseniz, çikolatanın köpeklere zararlı olduğunu duymuşsunuzdur. Çikolatada bulunan, kafein, teobromin ve teofilin, toksik maddelerdir ve köpeklerin kalp, damar sistemine, bağışıklık sistemlerinin baş edemeyeceği zararlar verebilirler.

ELMA ÇEKİRDEĞİ

Köpekler bazen sahiplerinin yedikleri yiyecekleri çalabilirler. Yada bazen çöp karıştırabilirler. Bu durumlarda dikkat edilmesi gereken yiyeceklerden biri de elma olmalıdır. Çünkü elma çekirdeğinde bulunan “Amigdalin” maddesi, birçok canlı için ölümcül derecede zehirli olabilir.

KSİLİTOL

Ksilitol bir şeker alkolüdür. Bazı hazır gıdalarda şeker yerine tatlandırıcı olarak kullanılır. Ancak köpekler için ölümcül derecede zehirlidir. Kan şekerini çok hızlı şekilde düşürür ve karaciğer yetmezliğine neden olur.

MISIR KOÇANI

Köpeklere mısır vermek istediğinizde, koçanı ile vermeyin. Mısırın tanelerini sindirebilirler, ancak mısır koçanı köpeklerin midesi tarafından tam olarak sindirilemez. Bağırsaklarında ciddi hasara neden olabilir.

ŞEFTALİ ve ERİK ÇEKİRDEKLERİ

Şeftali ve erik, köpeklerden uzak tutulması gereken yiyeceklerdendir. Bağısak iltihabı ve bağırsak tıkanıklığına neden olur.

ŞEKER ve SAKIZ

Tüm köpeklerin kan şekeri hassas bir düzeydedir, kolay yükselebilir. Köpeklerde şeker hastalığı çok sık görülen bir hastalıktır. Şeker ve sakız gibi yiyecekler bazen köpeklere çok güzel gelebilir. Az miktarda tüketiminin bile böbrek yetmezliğine zemin hazırlayabildiği şeker, fazla tüketiminde ise köpeklerde şeker komasına yol açabilir.

ÜZÜM

Duyarlı köpek sahipleri, üzümün de köpekler için zehirli olduğunu duymuşlardır. Çünkü üzüm, içerdiği toksinler nedeniyle köpekler için çok zehirli olabilir. Bu zehirli meyveyi köpekler zaten yemezler. Ancak yanlışlıkla yenen bir avuç üzüm bile bir köpeğin ölümüne neden olabilir. Üzümden zehirlenme vakaları, köpek sahipleri tarafından sıkça anlatılır.

kaynak: caninejournal.com
çeviri: evcilclub

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ