evcilclub

Köpekler İçin Sosyalleşmenin Önemi

Köpekler İçin Sosyalleşmenin Önemi

Köpekler için sosyalleşmenin önemi fazladır. Sosyalleşme eğitimi nasıl ve ne zaman verilmeli? Saldırgan veya ürkek köpeklerin kalabalığa uyumu nasıl sağlanır?

Köpekler İçin Sosyalleşmenin Önemi

Bir köpeğin karşısındaki başka bir köpek ile veya insanla karşılaştığında nasıl davranacağını bilmesi, ne kadar sosyal olduğuna bağlıdır. Karşıdan gelen bir adamın kalın ceketi veya siyah şapkası olması, bir köpeğin gözünden onun tehdit olarak algılanmasına yetebilir. Yavaşça yaklaşan başka bir köpeğe meydan okumak ve sertçe tepki göstermek, yeterince sosyal olmayan bir köpek için doğal bir davranış olur. Bunlara benzer pek çok örnek, köpeklerin sosyal hayatı ile birebir ilişkilidir. Henüz yavru iken başlanması gereken sosyalleşme eğitimleri köpeklerin karakterlerini belirleyecektir.

Sosyal KöpeklerMutlaka Sosyalleşmesi Gerekenler

Sosyalleşme eğitimi her köpek için mutlaka gerekli olsa da, sosyalleşmesi için çaba harcanmamış bazı köpekler, topluma ve diğer evcil hayvanlara karşı sorunsuz davranışlar sergileyebilirler. Ancak bazı köpeklerin mutlaka sosyalleşmesi gerekebilir. Mutlaka sosyalleşmesi gereken köpeklere örnek şunlardır;

  • Irk özelliği nedeniyle agresif karakterli olanlar. (pitbull, belçika kurdu, cane corso, rottweiler gibi)
  • Kalabalık içerisinde bulunmaktan rahatsız olanlar.
  • Diğer köpekler veya evcil hayvanlar ile yan yana gelmekten tedirgin olanlar.
  • Herhangi bir tehdit olmasa da, yanına diğer insanları veya köpekleri yaklaştırmayanlar. (koruma ve bekçi köpekleri dışında)

Yavru Köpekler İçin Sosyalleşme İpuçlarıYetişkin Köpekleri Sosyalleştirme

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ