evcilclub

Köpekler Gerçekten Ağlar mı?

Köpekler Gerçekten Ağlar mı?

Son günlerde sosyal medyadaki paylaşımlarda ve birçok internet sitesinde yayınlanan haberlerde ağlayan köpekleri çok sık görmeye başladık. İlk bakışta yürek burkan bu durumu, herkes üzüntü içerisinde izlemeye başladı. İzlenme sayısı arttıkça da bu tür konular popüler olmaya başladı ve her gün bir yenisi görünmeye başladı. Hal böyle olunca da insanların aklına şu soru gelmeye başladı, Köpekler Gerçekten Ağlar mı?

Köpekler Gerçekten Ağlar mı?

Fazla uzatmadan kısaca cevap verelim. Hayır! Köpekler ağlamaz! Ağlamak, psikolojik bir duygu durumunun yanı sıra, gözlerden akan yaşlar ile de biyolojik bir olaydır. Ancak köpeklerin hem psikolojik yapıları, hemde biyolojik yapıları ağlamaya uyumlu değildir. Köpekler duygusal canlılar olabilirler. Sahiplerine tutku ile bağlanıp onlarla birlikte çok mutlu olabilirler, onların yokluğunda ise çok üzülebilirler. Bu üzüntülerini de beden dilleri ile belli eder saklayamazlar. Ancak ağlamak tamamen farklı bir olaydır. Köpeklerin beden dilleri ile belli ettikleri üzüntü durumu, ağlamak ile tarif edilemez çünkü çok farklıdır.

Köpeklerin başlarını bir yere dayaması ve üzgün bir surat ifadesi göstermeleri, ağladıklarını değil, uykusuz veya yorgun olduklarını gösterir. Gözyaşları ise gözyaşı bezlerinde veya gözlerinde bir enfeksiyon olduğunu gösterir. Köpekler asla üzgün olduklarında gözyaşı dökmezler. Üzgün olduklarında sessiz sakin olmak yerine, bilakis daha aktif, hırçın ve yıkıcı olurlar.

Evcilclub yönetimi olarak, yayıncılık ilkelerimizden en önemlisi toplumu, evcil hayvanlar hakkındaki yanlış bilgilerden korumaktır. Son günlerde sosyal, ulusal ve yerel medyada yer alan ağlayan köpek videoları, ajitasyon içeren yanıltıcı görüntülerdir. Evcil hayvan sahibi kişilerin bu tür görüntülere itibar etmemelerini tavsiye ederiz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Golden dedi ki:

    Haberlerde bile çıkmıştı. O kadarda yayın yaptılar, kardeşi için ağlayan köpek diye.

BİR YORUM YAZ