evcilclub

Köpek Dövüşü Videosuna Ceza

Köpek Dövüşü Videosuna Ceza

Köpek dövüşü videosuna ceza geldi. 5199 sayılı hayvanları koruma kanununa göre yasak olan köpek dövüşü videosunu sosyal medya hesaplarından paylaşanlara 2.281 TL para cezası kesildi.

Köpek Dövüşü Videosuna Ceza

Son yıllarda özellikle facebook üzerinde çok fazla paylaşılan köpek dövüşü videolarına, Orman ve Su İşleri Bakanlığı dur dedi. Yalova’da köpeklerini dövüştürerek videoya çeken ve bu videoyu sosyal medya hesaplarında paylaşan kişiler, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Yalova Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü’nün dikkatini çekti.

Yalova Emniyet Müdürlüğü ile birlikte ortak çalışma sonucunda videoları paylaştığı tespit edilen kişilerin kimliği belirlendi. Bunun üzerine 5199 sayılı hayvanları koruma kanununun “Canlı bir hayvanın başka bir canlı hayvanla dövüştürülmesi, yasaktır.” kuralını ihlal ettikleri gerekçesi ile videoyu paylaşan kişilere 2.281 TL para cezası kesildi.

Emsal Teşkil Edecek Ceza

Bu ceza, bundan sonra benzer olaylarda emsal teşkil edeceği için, sosyal medya hesaplarında köpek veya diğer canlı hayvanların dövüş videolarını paylaşan kişilere benzer cezalar gelmesi an meselesi. 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun her geçen gün daha ciddi şekilde uygulandığı ülkemizde, hayvanseverlerin de dikkatleri sonucunda birçok, kanununa aykırı durum tespit edilmeye başlandı. Bundan sonra hayvan haklarına aykırı davranan kişilerin işleri çok daha zor olacak gibi görünüyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ