evcilclub

Kırmızı Kulaklı Kaplumbağa

Kırmızı Kulaklı Kaplumbağa

Kırmızı Kulaklı Kaplumbağa, bilimsel adı Trachemys Scripta Elegans olan, yüzücü bir su kaplumbağasıdır. Doğal yaşam alanları, sıcak veya ılıman iklime sahip bölgelerdeki, göletler veya bataklıklardır. Dalgalı veya akıntılı suları sevmezler. Günün büyük bölümünü kayalar üzerinde dinlenerek, güneşlenerek geçirir.

Kırmızı Kulaklı Kaplumbağa

Kırmızı Kulaklı Kaplumbağa

Genel Görünümü

Kırmızı Kulaklı Kaplumbağa’nın en belirgin özelliği adından da anlaşılacağı gibi kırmızı renkli kulaklarıdır. Genel olarak koyu yeşil renkte olan bu kaplumbağaların yeşilin farklı tonlarında veya sarımtırak, siyah çizgileri olur. Başının iki yanında ise kırmızı kulak çizgileri vardır. 30 cm’ye kadar büyüyebilirler. Yavruları ise ortalama 2,5 cm boyundadır. Evcil marketlerde satılan Kırmızı Kulaklı Kaplumbağalar genelde 10 cm’den daha küçüktür.

Bakımı

Kaplumbağa bakımı aslında göründüğünden daha zordur. Yavru ve yetişkin kaplumbağaların farklı bakım yolları vardır. Yaşam alanlarının temizliği önemlidir ve kaplumbağaların hastalıklarını tespit edebilmek zordur. Diğer tüm sürüngenlerde olduğu gibi, Kırmızı Kulaklı Kaplumbağa için de sıcaklık oldukça önemlidir. Çünkü, tüm sürüngenler soğuk havalara dayanamazlar, kış aylarında kış uykusuna yatarlar. Ev içerisinde yaşam alanlarının ortalama sıcaklığı 23-24 ºC olmalıdır. Ortalama 50-70 yıl yaşayabilirler.

Davranışları

Eve yeni gelen bir Kırmızı Kulaklı Kaplumbağa, tedirgin ve ürkek davranışlar sergileyebilir. Bu durumu atlatması kısa sürecektir. Diğer evcil hayvanlar veya çocuklar tarafından çok fazla rahatsız edildiğinde ısırabilir.

Sağlık

Kaplumbağaların kabuklarında veya derilerinde birçok farklı bakteri türü yaşayabilir. Bu bakterilerin normal yollardan insanlara bulaşması mümkün değildir. Ancak yinede, kaplumbağalar ile yapılan her temastan sonra ellerinizi yıkamanızı öneririz. Özellikle 5 yaşın altındaki çocuklara bu konu sıkıca tembih edilmeli ve takip edilmelidir.

Nerede Bakılabilir?

Kırmızı Kulaklı KaplumbağaKırmızı Kulaklı Kaplumbağa için gerekli yaşam alanında bulunması gereken özellikler şunlardır;

  • İdeal bir ortam sıcaklığı.
  • İstediklerinde yüzebilecekleri, temiz, sığ (fazla derin olmayan) su.
  • Dinlenebilecekleri ve güneşlenebilecekleri kuru alanlar. (kayalık benzeri)
  • Temiz yiyecekler.

Bu gereksinimlerini karşılayabilecek herhangi bir ortam kaplumbağa için yeterlidir. En ideali cam veya sert plastikten yapılan kaplumbağa akvaryumları, fanuslardır. Büyüklüğünü seçerken ise kaplumbağanızın boyutuna göre karar verebilirsiniz. Akvaryumu yerleştireceğiniz alan yaklaşık olarak 23-24 ºC sıcaklıkta olmalı ve günde birkaç saat güneş almalıdır.

Beslenme

Kırmızı Kulaklı Kaplumbağa hepçil (hem etçil-hem otçul) bir hayvandır. Onlar için hazır yemler evcil marketlerde satılmaktadır. Bu yemler ile günlük olarak beslenebilirler. 2,5-4 cm arası kaplumbağa için günde 1 adet, 4-8 cm için günde 2 adet, 8 cm ve daha büyük kaplumbağa için günde 3-4 adet yem verilebilir. Ancak bu yemlere ek olarak kaplumbağalara günlük olarak yeşil sebze parçaları verilebilir. Arasıra da, pişmiş balık parçaları, haşlanmış tavuk parçaları veya çiğ dana eti parçaları verilebilir. Bu yiyecek parçalarının, hazır yem tanelerinden büyük olmaması gerekir

“evcilclub”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ