evcilclub

Kedilerde Tırnak Kesimi

Kedilerde Tırnak Kesimi

Evde beslenen kediler için tırnak bakımı oldukça önemlidir. Kedilerin tırnakları da tıpkı insanlarda olduğu gibi uzamaya devam eder ve bu nedenle kedilerde tırnak, düzenli olarak kısaltılmalıdır. Sokak kedileri ve vahşi kediler ağaç gövdelerini kazıyarak yada uygun yüzeylere tırnaklarını sürterek bir nevi kendilerine doğal manikür uygularlar. Böylece kendi tırnak bakımlarını yapmış olurlar. Ancak evde beslenen kedilerin böyle bir imkanı yoktur. Tırnakları uzamaya devam eder ve uçları giderek sivrilir. Bu durum hem kedinizi yürürken çok rahatsız eder hemde sahiplerinde ufak yaralanmalara neden olabilir. Dolayısıyla ev kedilerinin tırnaklarını düzenli olarak mutlaka kesmelisiniz.

Beyaz Tırnaklı Kedi

Beyaz Tırnaklı Kedi

Kedilerde Tırnak Kesimi

Tırnak kesimi tüm kediler için zor bir işlemdir. Bu işlem sırasında sahiplerine çok zorluk çıkarırlar. Evde beslenecek olan kediler henüz yavru iken bu işleme alıştırılmalıdır. Tırnak kesme işlemi normal tırnak makasıyla yapılamaz. Köpek ve kediler için üretilmiş özel tırnak makasları vardır. Tüm bu sebeplerden dolayı en doğrusu veteriner kontrolüne gidildiğinde yaptırılmasıdır. Veteriner Hekim Ücret Tarifesi sayfamızdan bu işlem için fiyat bilgisi alabilirsiniz. Ancak kendiniz yapmak isterseniz bazı önemli konulara dikkat etmelisiniz. Kediler tırnaklarını parmaklarının içine çekerler ve sadece gerektiğinde dışarı çıkartırlar. Kedinizin tırnağını çıkartabilmek için patisine sert ve uzunca bastırınız. Kedilerin tırnaklarına kan dolaşımı olan kısımlar vardır bu yüzden doğru yerden kesmelisiniz aksi halde kanamasına sebep olabilirsiniz. Kesilmesi gereken alan ile korunması gereken alan beyaz tırnaklı kedilerde gözle görülüp ayırt edilebilir. Ancak siyah tırnaklı kedilerde buna özellikle dikkat etmelisiniz çünkü ayırt edebilmek çok zordur.

Siyah Tırnaklı Kedi

Siyah Tırnaklı Kedi

Kesilmesi gereken alan ile korunması gereken alanı nasıl ayırt edilir?

Alttaki resimde size bunu basit bir şekilde anlatmaya çalıştık. Tırnak içerisindeki canlı doku renginden ve yapısından dolayı ayırt edilebilir. Resimde beyaz tırnaklı bir kedide içerisinde kan olan doku görünür durumda.

Kedilerde Tırnak Kesimi

Kedilerde Tırnak Kesimi

Uyarı: Bu yazı bilgilendirme ve tavsiye amaçlıdır. Uygulama veya tedavi sırasında, sonrasında oluşabilecek; yaralanma, hastalık veya ölüm durumunda evcilclub.com yönetimi sorumlu tutulamaz.

evcilclub

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ