evcilclub

Kedilerde Diş Bakımı ve Ağız Sağlığı

Kedilerde Diş Bakımı ve Ağız Sağlığı

Kedilerde diş bakımı ve ağız sağlığı çok önemli bir konudur. Tüm evcil hayvanların atası vahşi hayvanlardır. Kedilerde buna dahildir ve doğada birçok vahşi kedi türü yaşamaktadır. Hiçbir evcil hayvan aslında evlerde beslenmek için yaratılmamış, sonradan evcilleştirilmiştir. Etobur tüm evcil hayvanlar, özünde birer avcıdır ve vücut yapıları buna göre yaratılmıştır. Kedilerde buna dahildir ve diş yapıları buna uyumludur.

Kedilerde Diş Bakımı ve Ağız Sağlığı

Kedilerde diş bakımı oldukça önemli bir konudur. Diş ve diş eti hastalıklarını önlemede en önemli faktör düzenli kontroldür. Bu kontroller sık sık kedi sahibi tarafından, veteriner kontrolünde ise hekim tarafından yapılmalıdır. Kedilerde normal, sağlıklı ağız yapısı, beyaz dişler ve çok koyu olmayan kırmızı diş etlerinden oluşur. Birçok veteriner tarafından, kediler için en sık önerilen diş bakımı yöntemi fırçalamaktır. Bu uygulama, dişlerin bakteri toplamasını önlemek için yeterli olur.  Ayrıca sık uygulanan diğer bir yöntem ise diyettir. Veteriner tarafından uygulanacak diyet, kedilerin diş sağlığını koruyacak yiyeceklerden oluşur. Genellikle kuru gıda diyetleri kedilerin diş kalitesini artırabilir.

Kedilerde en sık görülen ağız ve diş sağlığı sorunu gingivitstir.

Gingivits Nedir?

Gingivits bir bakteri türüdür ve diş etlerinde görülür. Diş çevresinde oluşan yapışkan plak tabakası zaman içerisinde tartara dönüşür ve temizlenmeyen tartar, gingivits oluşumuna neden olur. Diş etlerinde kızarma ve şişlik şeklinde belirti gösterir. İlerleyen dönemde kedilerde salya oluşumuna neden olur.

Diş Fırçalama Yöntemleri

Kedi Diş FırçasıKediler sevilmek ve tımarlanmaktan çok hoşlanırlar. Ancak buna rağmen kürkleri dışında vücutlarının herhangi bir yerine dokunulmasından hiç hoşlanmazlar. Buna kulak, patiler, kuyruk ve tabiki ağız dahildir. Diş fırçalama işlemi yetişkin bir kedi için oldukça zor bir uygulama olabilir.

Bu uygulama için özel tasarlanmış kedi diş fırçaları, kedi sahiplerine büyük kolaylık sağlar. Ayrıca yavru kedilerin büyüyen dişleri sürekli kaşındığı için diş fırçalama uygulaması, yavru kedilerin hoşuna gidebilir. Bu durum kedi sahipleri için bir avantajdır. Yavru kedinizi bu sayede kolaylıkla diş fırçalama uygulamasına alıştırabilirsiniz. Henüz yavru iken diş fırçalamaya alışan bir kedi, büyüdüğünde bu uygulamadan rahatsız olmaz. Hatta bazı yetişkin kediler diş fırçalamaktan hoşlanırlar.

“evcilclub”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ