evcilclub

Kedi Bakımı Hakkında Temel Bilgiler

Kedi Bakımı Hakkında Temel Bilgiler

Kediler oldukça sosyal hayvanlardır. Evde kedi bakımı için doğru yöntemler uygulanmaz ise 200 metrekarelik bir ev dahi kediniz için yetersiz olabilir. Ancak doğru ve bilgili bir bakım ile 50 metrekarelik bir evde dahi beslenebilirler. Tabi ki yinede 1′ den fazla kedi için 50 metrekarelik bir ev önerilmez. Uzman kedi yetiştiricileri 2 kedi için 60 metrekarenin altında ve tek kedi için 50 metrekarenin altında olan evlerin uygun olmadığı görüşündeler.
Tüm kediler ev içerisinde genelde çok sakin, hasta yada yaşlı bir bir evcil hayvan gibi dolaşırlar. Ancak buna rağmen her kedi çoğu zaman kendi alanınında dolaşmak ister bu nedenle birden fazla kedi için yeterli alan gerekir. Birden fazla kedi olduğunda kediler bazen yalnız kalmak ve kendi alanlarına çekilmek isterler. Hatta böyle durumlarda diğer kedi kendi alanında olan kedinin önünden bile geçmez. Bu tür durumlar kediler arasındaki temel ve içgüdüsel hiyerarşi düzenidir. Kediler için oyuncak yada oyun alanları seçerken de bu düzene dikkat edilmeli 2 kedi için 2 oyun alanı düzenlenmelidir. Kediler pencere önlerinde vakit geçirmekten hoşlanırlar. Birden fazla kedi için birden fazla pencere önü olmalıdır. Bazen aynı pencerede dinlenseler de genelde her kedi penceresini seçer.

Kedi Bakımı hakkında bilmeniz gereken bir konu da, kediler sakin fakat aynı zamanda çok meraklı hayvanlardır. Ev içerisindeki tüm değişiklikleri fark eder ve heyecanla izlerler. Çoğu zaman bir odadan diğer odaya geçerken bile, bir değişiklik fark ettiklerinde çok heyecanlanırlar. Bu meraklı yapıları aynı zamanda çeşitli yaramazlıkları beraberinde getirir. Kedinizi hiç tahmin edemeyeceğiniz bir yerde yaramazlık yaparken bulabilirsiniz. Bir çamaşır makinesi içi, mutfak dolapları, gardıroplar, hatta açılır kanepelerin içine bile girip merakla karıştırmayı severler. İnsanlar için olağan ve çok normal karşılanabilecek çok ufak değişikliklere büyük merakla tepki verebilirler. Odanın bir köşesinde unutulmuş bir mendil parçasını bile merak edip uzun süre oynayabilirler.

Kedi Bakımı konusunda önemli bir diğer nokta da şudur; kediler çok hassas burunlara sahiptir ve bazı keskin kokular onları rahatsız edebilir. Bazı durumlar ise alerji yapıp onları hapşırmalarına neden olabilir. Evde temizlik yapıldığında temizlik maddeleri onlarda alerjiye neden olabilir. Aynı şekilde ev süpürülürken açığa çıkan toz onları aksırtabilir. Böyle zamanlarda kedinizi temizlik yapılmayan bir odaya yada evin başka bir bölümüne almalı ve temizlik yapılan bölümü havalandırmalısınız. Alttaki resimlerde aksıran, hapşıran kedileri görebilirsiniz.aksiran-kedi1aksiran-kedi2aksiran-kedi3evcilclub

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ