evcilclub

Kanarya Üretimi

Kanarya Üretimi

Kanarya üretimi hakkında bilinmesi gerekenler. Kanarya üretimi nasıl ve ne zaman yapılmalıdır? Kuşların üretime hazırlanması. Kuluçka dönemi ve yavru bakımı.

Kanarya Üretimi

Kanaryalar genel olarak tek başına beslenirler ve özellikle erkek kanaryaların tek beslendiği kafeslerdeki ötüşleri, sahipleri tarafından çok sevilir. Ancak bazen kanarya sahipleri sahip oldukları kuşları çoğaltmak isterler. Hobilerini bir adım daha ileri götürecek bu uygulama keyifli, ancak bir o kadarda zordur. Bu konuyu okuduğunuza göre, sizinde hobinizi ilerletmek için bir düşünceniz var.

Üretime Hazırlık

Kanaryalar için en ideal üreme dönemi bahar aylarıdır. Ancak yinede üretime hazırlık kış mevsiminin son aylarında, Şubat sonu, Mart başlangıcında başlar.

Beslenme

Üretim döneminde kanaryalar normal zamandan daha fazla besine ihtiyaç duyarlar. Bu dönemde doğru olan kuşların daha fazla yem yemesi değil, daha çeşitli gıdalar almasıdır. Normalde tükettikleri günlük yem miktarına ek olarak günlük hazırlanacak mamalar, gün aşır verilecek yeşil sebzeler bu dönemde oldukça faydalı olacaktır. Mama hazırlarken yumurta kullanımını mümkün olduğu kadar artırın. Bu dönemde kanaryalar enerji ihtiyaçlarının büyük kısmını yumurtalı mamadan alabilirler. Yeşil sebzelerde E vitamini olan sebzeleri bolca kullanın. Yeşil kabak, ıspanak, kuru kayısı ve brokoli kanaryalara verilebilecek, E vitamini yönünden zengin besinlerdir. E vitamini hem erkek hemde dişi kuşlarda üreme organlarını besleyerek güçlendirir.

Eşleri Tanıştırma

resim kaynağı: www.ariafromabirdcage.com

Üretim için hazırlanan çiftlerin tanıştırılmadan yan yana konulması, kanaryalarda bazen çok sert ve ciddi kavgalara yol açabilir. Dişi ve erkek kuş üretim için ne kadar hazır görünse de, tanıştırılmadan yan yana konmamalıdır. Kuşların üremeye hazır olduklarını anlamanın en iyi yolu onları belli süre yan yana tutmaktır. Üstteki resimde gördüğünüz gibi bir çifthaneyi ortadan bölerek iki kuşu birbiri ile tanıştırabilirsiniz. Birbirlerini görebilecekleri kafeslerde yan yana gelen kuşlarda, erkek kuş üremeye hazır olduğunu dişiye kur yaparak belli eder. Bir süre sonra dişi kuşta erkeğin yaptığı kura, hafif ötüşlerle ve kuyruk sallayarak karşılık vermeye başlar. Eğer yandaki resimde olduğu gibi, kuşların birbiri ile temas edebilme imkanı olursa, bu sürede erkek kuşun dişi kuşa yem kusmaya çalıştığı da görülebilir. Yan yana olan kuşların üremeye hazır olduğunu anladıktan sonra eğer bir tereddütünüz kalmaz ise kuşları aynı kafese alabilirsiniz.

Işıklandırma

Kanaryaların üretime hazırlanmasında sadece beslenme değil çevresel faktörlerde önemlidir. Kanaryaların sahip oldukları metabolizma mevsimlere göre değişir. Üremeye hazır hale gelebilmeleri de doğal hayatta günlerin uzamaya başladığı bahar aylarında gerçekleşir. Ev ortamında beslenen kanaryaların üreme döneminde gün ışığından fazlaca yararlanmaları gerekir. Bu nedenle kanaryaların bulunduğu ortamın ışıkları bu dönemde günde 12-13 saat ışık almalıdır. Bunun için akşam saatlerinde yapay aydınlatma kullanarak, kuşların bulunduğu odanın ışığını yeterli saate kadar (20:00 – 21:00 gibi) açık tutabilirsiniz.

Yuva Hazırlığı ve Kuluçka

Çift olarak ayrılan kuşların yuva hazırlaması için evcil marketlerde bulunan hazır kanarya yuvalarını kullanabilirsiniz. Bu yuvaların içerisine “Yuva Keçesi” olarak adlandırılan yumuşak keçeden yerleştirilir. Yuvanın çevresi ve keçenin üst kısmı için ise, zebra finch yuvalarında da kullanılan, hasır iplikler kullanılabilir. Hasır iplikler ile beraber gazete parçaları veya kağıt havlu parçaları da kullanılabilir.

Yuvasını hazırlayan ve çiftleşmeye başlayan kanaryalarda, dişi kuş genellikle günde 1 tane olmak üzere 3-5 arasında yumurta yapar. Bu yumurtalardan sonuncusu genellikle diğerlerinden daha koyu, mavimsi renkte olur. Bazı yetiştiriciler bu dönemde kuşların yumurtalarını yuvadan alarak yerlerine sahte yumurtalar bırakırlar. Son yumurta geldikten sonra ise, sahte yumurtaları alıp yerine tüm gerçek yumurtaları koyarlar. Bunun amacı tüm yavruların kuluçka süresinin aynı zamanda başlayıp aynı zamanda bitmesini sağlamaktır. Yani tüm yavruların aynı gün yumurtadan çıkmasını sağlamaktır. Ancak eğer tecrübeli bir yetiştirici değilseniz, doğal olan uygulamayı seçerek yumurtalara dokunmayın. Yavruların birer gün ara ile çıkması önemli bir sorun teşkil etmez. Kanaryaların kuluçka süresi ortalama 14 gündür.

Yavru Bakımı

resim kaynağı: www.ariafromabirdcage.com

resim kaynağı: www.ariafromabirdcage.com

Kuluçkadan yavruların çıkmaya başlaması tüm kuş severler için en güzel ve özel duygulardan biridir. Yavru kanaryalar yumurtadan ilk çıktıklarında tüysüz ve sessiz birer et parçası olurlar. Ancak bu çirkin canlılar bir hafta içerisinde inanılmaz bir değişim yaşarlar.

Yavrular yumurtadan çıktıktan sonra, çiftleşme döneminde verilen mamalar hergün verilmelidir. Mamaların içeriğine zengin tutmak yavruların sağlığı açısından çok önemlidir. İlk günlerde tüyleri ve renkleri belli olmayan yavrulardan açık ten rengine sahip olanlar sarı ve beyaz, koyu ten rengine sahip olanlar ise yeşil, kahverengi gibi koyu renkli tüylere sahip olurlar.

Yavrular yumurtadan çıktıktan sonra, kaldıkları yuva çok hızlı bir şekilde kirlenmeye başlar. Yavrular bir haftalık olduktan sonra ise tuvaletlerini yuvanın dışına yapmaları gerektiğini öğrenirler. Bu süre içerisinde kafese her gün gazete veya kağıt havlu parçaları eklenirse, anne kuş bu parçaları yuvaya taşıyarak yavruların dışkılarının yuvaya bulaşmasını önler.

Kaynak: www.ariafromabirdcage.com
Çeviri ve derleme: Evcilclub

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ