Reklam
Evcilclub

Kanarya Kafesi Seçimi

Kanarya Kafesi Seçimi
Reklam

Kanaryalar papağan ve muhabbet kuşları gibi kafes dışında evimiz yada ofis içerisinde serbest dolaşacak yapıda kuşlar değillerdir. Serbest dolaşmak onlar için iyi bir kanat egzersizi olsada kanaryalar kafeslerini severler ve yuvalarına bağlıdırlar. Bu nedenle kanaryalar için doğru bir kafes seçimi yapmak ve kafes düzenini doğru şekilde belirlemek gerekir. Kanaryalar çok hareketli kuşlardır. Yem yemek dışında neredeyse tüm vakitlerini kafes içerisinde hoplayıp zıplayarak geçirebilirler. Bu nedenle onlara rahat hareket edebilecekleri bir kafes ortamı yaratmalısınız. Kafes düzenini onlara en iyi hareket alanını sağlayacak şekilde yapmalısınız.

Kanarya Kafesi Seçimi

Kanarya Kafesi Seçimi

Kanarya Kafesi Seçimi

Kafes Boyutları

Eğer mümkünse kanaryaların kafeslerinde kanatlarını açabilecekleri genişlikte bir kafes oluşturun. Bu sayede bol bol kanat egzersizi yaparlar ve güçlü kanat yapısına sahip olabilirler. Bazı sahipler erkek kanaryaların küçük kafeslerde daha çok öttüğünü düşünür ve bu nedenle büyük kafesleri tercih etmezler. Ancak kanaryanın beden sağlığı açısından bu durum zararlıdır. Kuşunuz ne kadar hareket alanı bulursa o kadar egzersiz yapar ve bu egzersizler onu daha canlı, daha diri ve daha sağlıklı yapar.

kanarya-kafesi-secimi3Kafes Metal mi, Ahşap mı, Pvc mi Olmalı ?

Kuşlarınız için en sağlıklısı elbette ahşap kafeslerdir. Ancak ahşap kafeslerin dezavantajları fazladır. Haşere oluşturabilirler ve bunu temizlemek zor olur. Uzun süre kullanımda temizliği zorlaşabilir. Pvc kafesler ise temizlik yönünden en pratik olanlardır ve haşere barındırmazlar. Ancak pvc kafeslerin dezavantajları da nem tutmalarıdır. Nem oranı olması gerekenden fazla olursa kanaryanızın tüy yapısı bozulabilir. Ayrıca pvc kafesler hava dolaşımı az olduğu için zamanla koku yapabilirler. Metal kafeslerin diğer iki seçeneğe göre dezavantajları daha azdır. Temizliği pvc kafesten daha zor ancak ahşap kafesten daha kolaydır. Metal kafeslerde oluşabilecek tek dezavantaj kafes tellerinin paslanması olur. Bu yüzden kafesinizi prinç tel olarak alırsanız daha sağlıklı ve doğru bir tercih yapmış olursunuz.

Tünekler Nasıl Olmalı

tunek2Kafesiniz nasıl olursa olsun tünekleriniz mutlaka ahşap olmalı. Ahşap tünekler kuşlarınızın ayak sağlığı açısından çok önemlidir. Plastik tüneklerde kanaryaların tırnakları çok düzensiz uzar ve kuşunuz bu durumdan çok rahatsız olur. Ahşap tüneğiniz hazır olarakta alabilirsiniz, herhangi bir ağaç dalından kendinizde yapabilirsiniz.

Tüneklerinizin kafes içerisindeki konumunu ayarlarken kuşunuzun hareket alanını kısıtlamayın. Kanaryanızın sürekli hoplayıp zıplayacağını düşünerek tüneklerinizi buna göre yerleştirin. 30 cm’den yüksek kafeslerde en üste bir tünek altlara karşılıklı iki tünek koyabilirsiniz. Eni 35 cm’den fazla olan kafeslerde ise bir tüneğinizi kafesin bir köşesinde yüksek bir yere diğer tüneğinizi kafesin diğer köşesinde daha alçak biyere yerleştirebilirsiniz. Eğer karşılıklı yada altlı üstlü olarak kuşunuzun atlayabileceği tünekler yerleştirmezseniz kuşunuz kafes tellerine atlayacaktır. Bu yüzden kafes teli olmayan pvc kutu şeklindeki kafeslerde mutlaka bu tünek düzenine dikkat etmelisiniz.

tunek1

 

Daha detaylı bilgi için “Kafes Çeşitleri” konumuzu inceleyebilirsiniz.

“evcilclub”

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/evcilclub.com/httpdocs/wp-content/themes/poyraz2/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ