evcilclub

Kafkas Çoban Köpeği

Kafkas Çoban Köpeği

Kafkas Çoban Köpeği hakkında detaylı bilgiler. Koruma köpekleri. Guard dog. Caucasian Shepherd özellikleri. Bakımı, boyu, ağırlığı ve rengi. Kars çoban köpeği.

Kafkas Çoban Köpeği

Kafkas Çoban Köpeği, kökeni Kafkas bölgesi ve Rusya olan, koruma ve bekçi köpeği ırkıdır. Dayanıklılığı ve üstün cesareti ile, dünyanın en iyi koruma köpeklerinden biridir. Dayanıklılık konusunda, Tibet Mastifi ve Kangal ile kıyaslanan bir ırktır.

Genel Görünümü

Kafkas Çoban Köpeği genel olarak güçlü bir görünüme sahip, sağlam duruşlu bir köpek ırkıdır. Erkekler dişilerden belirgin fiziksel özellikler ile ayrılır. Erkeklerde, daha büyük kafa yapısı, daha iri gövde ve göğüs kısmında yele benzeri daha uzun tüyler vardır. Gözleri büyük, oval, koyu kahverengi veya kızıl renklidir. Kulakları, uçları kıvrık şekilde hafifçe yukarı dönüktür. Kırsal kesimlerde, yabani hayvanlarla mücadele sırasında köpeklerin kulakları zarar görmesin diye, kesilir. Geniş ağzı ve güçlü çeneleri vardır. Kuyruğu kıvrık ve genellikle yukarıda taşınır. Serbest olduğunda ise dizlerine kadar uzanır. Çift kat tüy yapısına sahiptir. Sağlam bir alt tabaka astar ve kalın, düz, sert ve uzun üst tabakadan oluşur. Kuyruk ve göğüs bölgesindeki tüyler daha uzundur. Genellikle gri ve siyah olmak üzere her renkte Kafkas Çoban Köpeği olabilir.

Kafkas Çoban Köpeği

Karakteri

Kafkas Çoban Köpeği kendine güvenen, aktif, cesur ve bağımsız karakterlidir. Sahibine ve ailesine çok düşkündür. İçgüdüsel olarak sahip olduğu koruma özelliğine, cesaret ve sağlamlık eklendiğinde, bu ırk doğru eğitim ve sosyaleştirme olmadığında, tehlikeli hale gelebilir. Kendi ailesinden benimsediği, çocuklar, yetişkinler ve hatta diğer evcil hayvanları korumak isteyecektir ve bu nedenle yabancılara karşı uyumlu olmayabilir. Yabancı diğer evcil hayvanlar ve köpekler ile iyi anlaşamaz. Diğer köpekler arasında, her zaman lider olma eğilimindedir ve çok kolay kavga edebilir.

Bakımı

Kafkas Çoban Köpeği, ilk kez köpek besleyecek olanlar için uygun değildir. Ayrıca apartman daireleri ve şehir hayatına da pek uyumlu değildir. Ancak deneyimli ve geniş bir bahçesi olanlar için, mükemmel bir bekçi ve aile köpeği olabilir. Uzun ve sert tüyleri zamanla topaklanmaya ve düğümlenmeye meyillidir. Tüylerinin parlak kalması ve dökülmeyi azaltmak için sık sık fırçalanmaya ihtiyacı vardır.

Yavru Kafkas Çoban Köpeği

Tarihi

Kafkas Çoban Köpeği, tarih boyunca Kafkasya bölgesindeki tüm ülkeler ve şehirlerde yetiştirilmiştir. Türkiye’de Kars Çoban köpeği, Azerbaycan’da Azeri Çoban Köpeği, Ermenistan’da Ermeni Çoban Köpeği, Rusya’da ise Rus Çoban Köpeği olarak bilinir. Bu ırk hakkındaki ilk resmi çalışmalar, 1920 yılında SSCB (Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği) tarafından yapılmaya başlanmıştır.

Özet

(Ölçü değerleri yetişkin erkek köpekler içindir.)

BOYU: 72-75 cm
AĞIRLIĞI: En az 50 kg
RENGİ: Genellikle gri ve siyah olmak üzere her renk ve desende olabilir.
TÜY YAPISI: Çift kat tüy yapısına sahiptir. Alt astar sağlam ve kalın, üst kat ise uzun, sert ve kalındır.
EĞİTİMİ: İnatçı ve başına buyruk karakterlidir. Eğitimi zordur.
HASTALIK YATKINLIĞI: Sağlam bir yapısı vardır. Bilinen kronik bir hastalığı yoktur.
YAŞAM ÖMRÜ: 10-12 yıl

Kaynaklar:
http://www.fci.be/Nomenclature/Standards/328g02-en.pdf
http://www.dogbreedinfo.com/caucasianowtcharka.htm
Çeviri ve derleme:
Evcilclub

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.