evcilclub

Kafes Tellerindeki Tehlike

Kafes Tellerindeki Tehlike

En yaygın beslenen evcil hayvan türü olan kafes kuşlarının yaşam alanı olan kafesleri çevreleyen kafes telleri zamanla kuşlar için tehlikeli hale gelebiliyor. Kafes tellerindeki tehlike, kuşlarda birçok hastalık yapabiliyor ve hatta bazı durumlarda zehirlenme sonucu kuşların ölümüne sebep olabiliyor.

Kafes Tellerindeki Tehlike

Kafes telleri metal alaşımdan malzemelerdir. Üzerleri metal boyası, fırın boya veya pirinç kaplama olabilir. Bu kaplama malzemelerinde kuşlar için zehirli olabilecek maddeler bulunur.

Metal Boyalı Tel

Metal boyası, zaman içerisinde nemden etkilenerek paslanma eğilimi gösterir ve açığa çıkan pas kuşlar tarafından ilgi çekici olur. Kuş, paslı telleri gagalaması veya yalaması sonucu zehirlenebilir. Bu açıdan metal boyası ile kaplanmış kafes telleri uzun ömürlü olarak kullanılamazlar. Özellikle muhabbet kuşları ve papağan türleri, gagaları ile nesneleri kemirme eğiliminde oldukları için, paslı teller bu kuş türleri için çok tehlikelidir.

 Pirinç Kaplamalı Teller

Bazı kafes tellerinde boya yerine pirinç kaplama kullanılır. Bu kaplama türü metal boyasından daha uzun ömürlü ve paslanmaya karşı daha dirençli olur. Ancak pirinç kaplama tellerde zaman içerisinde oksitlenebilir veya kaplaması aşınabilir. Böyle durumlarda pirinç kaplamalı teller boyalı tellerden daha zararlı ve tehlikeli hale gelir. Çünkü paslanmış boyalı tellerde, dökülen boya sert ve kuru bir yapıda olduğu için kuşların pek ilgisini çekmez. Ancak oksitlenen pirinç kaplama, boya gibi kuruyup dökülmez. Hafif nemli bir şekilde oksitlenir ve üzerindeki altın rengi beyazlamaya başlar. Bu durum kuşlar tarafından çok ilgi çekici olur. Oksitlenen pirinç kaplamayı gagalayan kuşlar, bu oksitten rahatsız olmaz. Hatta tadının hoşuna gittiği düşünülebilir. Çünkü oksitlenen pirinç telleri bir kez farkeden kuşlar, sürekli bu telleri gagalamaya ve yalamaya devam ederler. Bu durum kuşların sağlığı açısından çok tehlikelidir. Çünkü pirinç kaplama, bakıra çinko karıştırılarak elde edilen bir alaşımdır ve içerisinde kalay ve kurşun gibi elementler bulunur. Bu maddelerin hepsi kuşlar için zehirli olabilir.

Fırın Boyalı Teller

Fırın boyalı teller, diğer kafes tellerine göre çok daha uzun ömürlü ve dayanıklıdır. Ancak kafes yapımında nadir olarak kullanılır. Genelde özel olarak yaptırılan kafeslerde, fırın boyalı teller bulunur. Tel üzerine uygulanan fırın boya, nem ve ısıya diğer tellerden çok daha uzun süre dayanabilir. Kimyasal çözücüler olmadan, paslanmaz.

“evcilclub”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. Metin dedi ki:

  Güzel tespitleriniz var.Teşekkür ederim.Acaba hangi malzemeden üretilen telleiri tavsiye ediyorsunuz?Onu yazarsanız amaç yerini bulur diye düşünüyorum.

  1. evcilclub dedi ki:

   Teşekkür ederiz. Yazı, aslında bizim tavsiyemizi açıklıyor. Metal tellerden öncelikle tavsiyemiz fırın boyalı olanlar. Pirinç kaplama teller için de, oksitlenme başlamadan yenilenmesini tavsiye ederiz.

 2. ramazan dedi ki:

  Acaba ahşap kafes yapsam kendim sağlıklı olur mu

  1. evcilclub dedi ki:

   Evet olur. Ama ahşap üzerinde boya, vernik gibi kimyasal kullanmayın.

 3. emir dedi ki:

  Bende ahşap yapıcam kafesin içi karanlık olsa bi sorun olurmu

  1. evcilclub dedi ki:

   Ön cephesinde ön tel kullanacaksınız sanırım. Ön cephesi yeteri kadar ışık alan bir yerde olursa sorun olmaz. Bizim kuşlarımız da ahşap box dolaplar içinde, dolapların sadece ön yüzleri tel.

BİR YORUM YAZ