evcilclub

Kafes Çeşitleri

Kafes Çeşitleri

Kafes çeşitleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmak, her evcil kuş besleyenin işine yarayacaktır. En yaygın beslenen evcil hayvan türü olan kafes kuşlarının yaşam alanı ve evleri olan kafesler, birçok farklı yapıda ve boyutta olabilir. Kafeslerde kullanılan malzemelerden, kafes tellerine. Kafes boyutlarından, kafes yapısına kadar birçok konu, kuşların sağlığı, gelişimi ve üremesi gibi birçok hassas noktada önem arz eder. Biz de “evcilclub” olarak bu konuda ziyaretçilerimizi bilgilendirmek istedik.

Kafes Çeşitleri

Kafes çeşitleri, beslenecek olan kuşun türü, boyu ve sayısına göre belirlenir. Farklı kuş türleri için farklı yapıda kafesler olur. Bu kafes türlerini ayrı ayrı inceleyelim.

Tek Kapılı Küçük Kafesler

 

tek-kapili-kafesKafes çeşitleri arasında en sık bulunanı ve en ucuz olanı, tek kapılı kafeslerdir. Bu kafesler, küçük yapıdaki tüm kafes kuşları için idealdir. Bir adet kapıları olduğundan, folluk veya banyoluk takmak gibi, ikinci kapının kullanılması gereken durumlarda işe yaramaz. Ancak genelde tek bir kanarya, ispinoz veya bülbül türleri için ideal olabilir. Tek kapılı kafesler genelde küçük boyutlarda oldukları için, uzun kuyruklu muhabbet kuşları için ideal değildir. Ancak muhabbet kuşu tek olarak besleniyor, ev veya ofis içerisinde sürekli salık olarak serbestçe dolaşabiliyorsa, tek kapılı küçük kafeste beslenmesinde bir sakınca yoktur.

Çift Kapılı Orta Boy Kafesler

cift-kapili-kafes

Çift kapılı orta boy kafesler tüm kafes kuşları için uygundur. Genel olarak tek kapılı kafeslerden daha büyük oldukları için bu kafeslerde muhabbet kuşları ve küçük papağan türleri de beslenebilir. Ayrıca alternatif birer kapıları da banyoluk, folluk vb. araçların kullanımı için idealdir. Çift beslenen kuşlar için çift kapılı kafesler idealdir.

Dikey – Yatay Telli Kafesler

Kafes Çeşitleri

Kafes Çeşitleri

Kafes çeşitlerinde yatay ve dikey olarak iki farklı tel yerleşim düzeni vardır. Çok üzerinde durulması gereken bir konu olmayabilir, ancak meraklı ve her konuda bilgi sahibi olmak isteyen kuş severler bu düzenin ne işe yaradığını öğrenmek isteyebilirler. Tel dizimi, içerisinde beslenecek olan kuş türüne göre yapılır. Dikey telli kafesler “Kanarya Kafesi” yatay telli kafesler ise “Muhabbet Kuşu Kafesi” olarak bilinir. Bunun sebebi, iki farklı kuş türünün farklı hareket özellikleridir. Kanaryalar ve zıplayarak hareket eden kuşlar, sık sık kafes tellerine zıplar ve manevra yaparlar. Kafes tellerinin dikey yapıda olması, bu kuşların tellere zıpladıklarında rahat tutunabilmelerini sağlar. Eğer yatay dizilmiş tellere zıplayarak tutunmaya çalışırlarsa, ayakları tellerin arasından dışarıya çıkabilir ve rahat manevra yapamazlar. Muhabbet kuşları ve gagalarından destek alarak hareket eden diğer kuş türleri ise kafes tellerine gagaları ile tırmanarak hareket ederler. Yatay dizilmiş kafes telleri bunun için idealdir. Dikey olarak dizilmiş tellere tırmanmaları daha zor olur.

Yuvarlak Yapılı Papağan Kafesleri

yuvarlak-kafesPapağan türleri için en ideal kafes yapısıdır. Genel olarak normal kafeslerden daha büyük olurlar. Yuvarlak yapıları, çevresine meraklı papağanlar için doğru bir seçimdir. Ancak yürümek yerine zıplayarak hareket eden, kanarya, ispinoz gibi türler için, yuvarlak kafeslerde ideal kafes düzeni oluşturamazsınız.

Taşıma Kafesleri

tasima-kafesiTüm kuş türleri için taşıma kafesleri vardır. Bazı yetiştiriciler özel olarak kendi taşıma kafeslerini tasarlar veya yaptırırlar. Taşıma kafeslerinde tünek,suluk,yamlik yada herhangi bir aksesuar bulunmaz. Taşıma kafesleri, adından da anlaşılacağı üzere kuşların taşınma işlemi sırasında kullanılırlar. Genelde bir yada iki kuşun sığacağı küçük boyutlarda olur.

Yarışma Kafesleri

yarisma-kafesiDernekler yada kulüpler tarafından sık sık düzenlenen yarışmalarda, kuşların sergilendiği ve tanıtıldığı kafesler yarışma kafesleridir. Yarışma kafesleri, içerisindeki kuşu ön plana çıkartacak şekilde tasarlanır. Genelde altı, üstü ve çevresi kapalıdır. Kuşlar yalnızca kafesin ön kısmından görünür. Yarışma kafeslerinin dış rengi dikkat çekmeyen, iç rengi ise kuşu ön plana çıkartacak şekilde olur.

Çifthaneler

cifthaneÇifthaneler adından da anlaşılacağı gibi iki kafesin, çift olarak bir arada tutulabildiği kafeslerdir. Dikdörtgen şekilde ve uzun olurlar. Arasında bulunan bir bölme ile iki kafes birbirinden ayrılır. İstenildiğinde bu bölme çıkarılarak, geniş bir kafes olarakta kullanılabilir. Muhabbet kuşları ve küçük papağan türleri için, ideal yapıda üretim kafesidir.

Salma Kafesler

salma1Salma kafesler tüm kafes kuşları için en ideal kafestir. Ancak büyük yapıları nedeniyle evlerde pek kullanılmazlar. İçlerinde tüm kafes kuşları beslenebilir. Geniş ve büyük yapıları nedeniyle, kuşlar çok rahat hareket eder, çok rahat egzersiz yapar ve stressiz yaşarlar. Salma kafesler genelde özel olarak yaptırılır. Çoğu yetiştirici salma kafeslerini kendisi tasarlar. Ancak birçok farklı yapıda ve modelde, ev eşyalarına uyumlu salma modelleri hazır olarak satılmakta.

Kafes Yapıları

Kafes çeşitleri ahşap, pvc ve metal olarak 3 farklı yapıda olabilir.

Ahşap Kafesler

ahsap-kafes1Ahşap kafesler görsel olarak çok güzel yapıda olabilir ve dekoratif yapıları ile bulundukları ortamda şık görünürler. Ahşap kafesler doğal malzemelerden üretildikleri için, kuşlar için oldukça sağlıklıdır. Sadece tabanı ve tavanı ahşap yapıda olan kafeslerin yanı sıra tamamen ahşap yapıda olan kafesler de vardır. Tek dezavantajları, temizliğinin zor olmasıdır. Ayrıca ilaçlama yapılmadığı takdirde kolaylıkla parazit ve haşere üretebilir.

Ahşap kafesler kanarya, ispinoz ve bülbül türleri için oldukça idealdir. Muhabbet kuşları ve papağan türleri ise güçlü gagaları ile ahşap malzemeleri kemirdikleri için bu tür kafeslere zarar verirler.

Pvc Kafesler

pvc-kafesPvc kafesler, temizliği en kolay olan kafes türüdür. Özellikle pratik kullanımı nedeniyle, kuş sayısı çok olan üreticiler tarafından tercih edilir. Pvc kafeslerin genel olarak alt tepsisi, tavanı, yan duvarları ve arka kısmı plastik, ön kısmı ise ön tel ile kaplıdır. Bu tür pvc kafesler dolap görünümünde olduğu için box kafes olarakta bilinir. Pvc kafeslerin dezavantajı ise, nem tutmasıdır. Plastik malzemelerde hava dolaşımı olmadığı için, kafes içerisinde zamanla rutubetlenme oluşur. Bu rutubet kanarya ve ispinoz gibi kuş türlerinin gelişimini olumsuz etkileyebilir. Ancak pvc kafesler, muhabbet kuşları için en ideal kafeslerdir.

Metal Kafesler

Metal kafesler en yaygın kullanılan kafes türüdür. İçlerinde tüm kuş türleri beslenebilir. Genel olarak kafesin tabanı dışında tüm çevresi metal tellerden oluşur. Sadece alt tepsisi plastik malzeme olan metal kafeslerin yanı sıra tamamı metal olan kafeslerde vardır. Tamamı metal olan kafeslerin alt tepsileri galvaniz yada alüminyum malzemeden yapılır. Metal kafesler, tüm kuş türleri için uygundur. Sadece dikkat edilmesi gereken, tel kaplamalarının oksitlenip, paslanmamasıdır. Bununla ilgili olarak aşağıdaki, “Kafes Telleri” konusunu mutlaka okuyunuz!

evcilclub

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ