evcilclub

Japon Balıkları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Japon Balıkları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Japon balıkları en çok tercih edilen ve en sevilen akvaryum balıklarıdır. Akvaryum bakımına başlayanların çoğu ilk olarak japon balıkları ile başlar. Bu konuda, japon balıkları bakımı hakkında gerekli bilgileri paylaşacağız. Çok tercih edilen bu balık türlerini çoğu kişi evcil hayvan isteyen çocuğuna, yada bir arkadaşına doğum günü hediyesi olarak alabiliyor. Balık bakımı hakkında yeterli bilgi sahibi olmayan bu kişilerin ellerinde, balıklar maalesef ortalama 1 hafta yaşayabiliyor. Sonrasında çocuklarımız da üzülüyor, hediye aldığımız arkadaşlarımız da. Bu konuya özellikle dikkat çekmekte fayda var.

Japon Balıkları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • Japon balıkları yeterli imkan sağlandığında 25 cm’ye kadar büyüyebilen balıklardır. Bu nedenle onlar için büyük bir akvaryum gereklidir.
 • Ömürleri ortalama 15 yıldır. Ancak istisnai durumlarda daha fazla yaşayabilirler. En uzun yaşayan japon balığı, 43 yaşında Guiness Rekorlar kitabına girmiştir.
 • Cam fanuslarda japon balıklarının ömrü kısa olur. Bilinenin aksine hiçbir fanus yada kavanoz akvaryum balıkları için uygun değildir. Bu şartlarda balıkları canlı ve sağlıklı tutmak zordur.
 • Japon balıklarının sağlıklı gelişimi ve büyümeleri için 10 litrelik bir akvaryumda iki balık en uygunudur. Küçük boylardaki balıklar için sayı artırılabilir ancak zamanla akvaryumu büyütmek gerekebilir. Eğer gerekli şartlar uygulanmaz ise japon balıkları ömürleri boyunca küçük kalabilir.
 • Yine sanılanın aksine japon balığı akvaryumlarında yoğun bir hava dolaşımı ve bol oksijen olmalıdır. Bu şartlar onların daha sağlıklı büyümelerini sağlar. Japon balıkları için hava motoruna gerek olmadığı doğru değildir.
 • Japon balıklarının bulunduğu akvaryum zemini, ince kum yada midye kırığı olarak bilinen özel zemin maddeleri ile döşenmiş olmalıdır. Japon balıkları gün boyu bu kum tanelerini ağızlarına alarak içlerinden kendilerine yiyecek taneleri toplamaya çalışırlar.
 • Genel olarak özel üretilmiş yemler verebilirsiniz. Ancak japon balıklarında yaygın bir kabızlık sorunu vardır. Bunu önlemek için haftada bir yada ayda 3-4 defa akvaryum suyu üzerine haşlanmış ıspanak, bezelye yada çiğ marul taneleri bırakabilirsiniz.
 • Yem konusunda dikkatli olmalısınız. Bu balıklar doymak bilmezler ve ne kadar yem verirseniz o kadar yerler. Daha sonra fazla yedikleri yemleri sindiremeyerek ölebilirler.
 • Su içerisindeki pH ve nitrat seviyesini ara sıra kontrol edin. Doğru pH seviyesi 6.5-7.5 arasıdır. Nitrat değeri ise normalde 40 olarak kabul edilir.
 • Japon balıkları her ısıda yaşayabilirler. Onlar için özellikle bir ısıtıcı kurmanıza gerek yoktur. Ancak uzmanlar ve özellikle japon yetiştiriciler, bu balık için en sağlıklı büyüme ve üreme ısısının 21 derece olduğu kanısında birleşmişlerdir.
 • Sularını düzenli olarak değiştirmelisiniz. Hiçbir zaman akvaryum suyunu tamamen değiştirmek önerilmez. Bunun yerine yaklaşık 10 günde, suyun %25 ‘ini temizlemek daha uygun olur.

Herkesin sağlıklı ve hızlı büyüyen, enerjik balıklar yetiştirebilmesi dileği ile. “evcilclub”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.