evcilclub

Jako Papağanı

Jako Papağanı

Jako Papağanı tüm dünyada en yaygın beslenen papağan türlerinden biridir. Papağan denildiğinde ilk akla gelen papağan türlerinden biri olan Jako aynı zamanda çok yetenekli ve zeki bir papağan türüdür. Genellikle gri renklerde olsa da son yıllarda kırmızı renk yoğunluğu fazla olan Jako Papağanları görülmeye başlamıştır. 80 yaşına kadar yaşayabilen bu papağanların cinsiyeti 18 aylık olduktan sonra anlaşılabilir.

Jako Papağanı Hakkında

Jako Papağanı Türleri

Jako Papağanı’nın 2 farklı türü bulunur. Kongo kırmızı kuyruklu Jako ve Timneh gri kuyurklu Jako. İki türü birbirinden ayıran belirgin özellikleri vardır. Kırmızı kuyruklu Jako, 33 cm büyüklüğünde, 430-500 gr ağırlığında ve adından da anlaşılacağı gibi kırmızı kuyruk tüyleri bulunur. Gri kuyruklu Jako ise, 22 cm boyunda, 300-375 gr ağırlığında ve gri yada kestane renginde kuyruğu bulunur.

Jako PapağanıNe ile Beslenir

Jako papağanları hazır, tahıllı yemlerin dışında taze sebze ve meyveler ile de beslenmelidir. Günlük olarak taze ve sert bir meyve veya yeşil sebzelerden herhangi birini verebilirsiniz. Ayrıca Jako papağanı için özel diyet gerektirebilecek durumlar olabilir. Tüy değişimlerinde, fazla yağlanmaları halinde veya iştahsız olduklarında özel diyetler uygulanabilir. Bu tür diyetler için veteriner ile görüşmek faydalı olacaktır.

Konuşma Yeteneği

Jako Papağanları En Konuşkan Papağanlar arasındadır. Konuşma yetenekleri oldukça fazladır. Yalnızca taklitle yetinmeyip, iyi eğitilen bazı Jako Papağanları sorulan sorulara cevap verebilirler. Harvard Üniversitesi tarafından araştırma konusu olan bir Jako Papağanı 50’den fazla nesneyi tanıyabilmekte, tanımlayabilmekte ve 7 farklı rengi ayırt edebilmekteydi.

Kafes Seçimi

Jako Papağanı büyük bir kuş türü olduğu için kafeslerininde büyük olması gerekmektedir. Kafes boyutları, kanat açıklığının en az 1.5 katı genişlikte ve kafes tellerine gagası ile tutunarak tırmanabileceği yükseklikte olmalıdır.

Cinsiyet Ayrımı

Jako Papağanı için cinsiyet ayrımı çok zor yapılır. Kesin sonuç için birçok ülkede DNA testi yapılmaktadır. Kırmızı kuyruklu Jako Papağanı cinsiyeti için kuyruk tüyleri ipuçları verebilir. Kırmızı kuyruklu erkek Jako Papağanı’nın kuyruk tüyleri tamamen kırmızıdır. Dişilerde ise kuyruk tüylerinin damarlı kısımları gri görünümde olur. Ancak bu görünüm yanıltıcı olabilir.

“evcilclub”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Labart veteriner Teşhis Laboratuvarı diyor ki:

  Papağanlarda DNA testi ile cinsiyet tayini hizmetimiz başlamıştır. Moleküler alanda uzman veteriner hekimlerimiz tarafından kendi laboratuvarlarımızda gerçekleştirilen testler ile 3 ila 5 gün içerisinde %100 doğrulukta sonuç vermekteyiz.
  Detaylı bilgi için lütfen bize ulaşın.
  Adresimiz: Mürsel Uluç Mah., İlker Cad. 144/A, Dikmen, Çankaya, ANKARA
  Tel: 0312 490 00 45
  Mobil: 0506 217 34 97

BİR YORUM YAZ