evcilclub

Jack Russell Terrier

Jack Russell Terrier

Jack Russell Terrier, minyatür boyutlu bir Av köpeği türüdür. Birçok televizyon programı ve filmde gördüğümüz o, akıllı, yaramaz, minik ve sevimli köpeğin ta kendisidir. Çok zeki ve insanlara karşı çok güçlü bağ kurabilen ve boyutlarından beklenmeyecek kadar cesur bir köpek türüdür.

Jack Russell Terrier

Genel Görünümü

Jack Russel Terrier küçük boyutlarda, çok hareketli bir köpek türüdür. Sırt uzunluğu bacak uzunluğundan daha fazla, dikdörtgen görünümdedir. İki farklı tüy yapısına sahiptir, kısa tüylü ve dalgalı tüylü. Kısa tüylü olanların tüm vücudunda eşit uzunlukta yumuşak tüyleri vardır. Dalgalı tüylü olanlar ise, göğüs, kuyruk ve çenesinde daha uzun olmakla birlikte gövdesi orta uzunlukta ve yumuşak tüylüdür. Rengi beyaz ve üzerinde kahverengi, siyah, kızıl, kestane rengi büyük parçalı desenler olur.

Karakteri

Jack Russell Terrier, tüm teriyer türleri gibi çok enerjik bir yapıya sahiptir. Ayrıca küçük boyundan beklenmeyecek kadar korkusuzdur. Tüm av köpekleri gibi bolca egzersize ihtiyaç duyar. Baskın karakterlidir ve doğru itaat eğitimi verilmez ise, sahibine karşı üstünlük kurabilir. Çok zeki bir köpektir. İnatçı ve baskın yapısı kırıldığında iyi derecede eğitilebilir.
Diğer evcil hayvanlarla uyumu pek iyi değildir. Avcılık içgüdüleri ve enerjik yapısı nedeniyle diğer evcillere karşı huysuz olabilir. Baskın karakteri nedeniyle de diğer köpek türleri ile kolay kavgaya tutuşabilir. Bu özelliklerini baskılamak için erken yaştan itibaren sosyalleştirilmesi gerekir.

Jack Russell TerrierBakımı

Jack Russell Terrier’ler çok iyi eğitilebilen köpek türlerindendir ve enerjik yapıları nedeniyle televizyon programları ve filmlerde sıkça kullanılırlar. Ancak unutulmaması gereken birşey vardır ki, onlar profesyonel olarak eğitim almış köpeklerdir. Eve yeni gelen köpeğin öyle olabilmesi için çok çalışılması gerektiği unutulmamalıdır. Bu beklenti ile sahiplenilen bir Juck Russell Terrier hayal kırıklığı yaratabilir. Baskın karakteri nedeniyle, ilk kez köpek besleyecek olanlar için uygun bir seçim olmayabilir. Ancak çok hareketli, oyuncu ve sevimli bir köpek arıyorsanız, bu tür tam size göre.
Enerjilerini boşaltmak için bol bol oyuna ihtiyaç duyabilirler. Günlük egzersileri için 30 – 45 dakika ayırmak yeterli olabilir. Özellikle uzun yürüyüşleri ve koşuyu severler. Jack, çok iyi bir koşu arkadaşı olabilir. Uzun nesnelerin üzerinden atlamayı severler. Bu nedenle, özellikle oyun oynarken, ev içerisinde bazı sakarlıklara ve ufak kazalara sebep olabilirler.
Jack Russell Terrier’ler sahiplerine çok düşkün olabilirler. Sahibinin evden ayrılacağını anladığı zaman, onu bırakmamak için elinden geleni yapar. Hergün aynı saatte işe giden insanların, işe gidişlerini öğrenip engel olmaya çalışabilir. Böyle zamanlarda onun dikkatini çekecek şeyler bulmak yararlı olabilir. O saatte verilecek bir ödül yiyeceği veya bir oyuncak faydalı olabilir.
Her iki tüy yapısında olan Jack Russell Terrier’inde, tüyleri haftada bir yumuşak fırçalar ile fırçalanmalıdır.

Tarihi

Jack Russell Terrier 1800 yılında İngiltere’de, tilki avlarında kullanılmak üzere hızlı ve cesur bir köpek arayışları ile ortaya çıkmış köpek ırkıdır. 1900’lü yıllarda Avrupa’nın diğer ülkelerine ve Amerika’ya yayılmıştır. Başlangıçta av köpeği olan tür, bugün tüm dünyada ev köpeği olarak beslenir.

Genel Özellikleri

(Ölçü değerleri, erkek köpekler içindir.)
Boyu: 25-30 cm

Ağırlığı: 5-6 kg

Rengi: Beyaz renk üzerinde baskın parçalı desenleri vardır. Bu desenler, kahverengi, kızıl, kestane ve siyah olabilir.

Tüy Yapısı: 2 Farklı tüy yapısı vardır. Kısa ve yumuşak tüylü, dalgalı ve orta uzunlukta tüylü.

Eğitimi: Zeki ve iyi eğitim alan bir köpek ırkıdır. Ancak baskın karakteri nedeniyle zor eğitilir.

Hastalık Yatkınlığı: Sağlam yapılı bir köpektir. Sık görülen kronik veya genetik bir hastalığı yoktur. Ancak çok hareketli oldukları için sık sık yaralanabilirler.

Yaşam Ömrü: 14-17 yıl

“evcilclub”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ