evcilclub

İrlanda Kurt Köpeği

İrlanda Kurt Köpeği

İrlanda Kurt Köpeği uzun boyu ve kendine has duruşu ile ilk bakışta ayırt edilebilen bir köpektir. Kökeni İrlanda ve İskoçya olan bu köpekler en az yaşayan köpek ırkı olma özelliğine sahiptir. Kısa ömürlerine birçok hastalık sığdırabilirler. İri yapısına rağmen iyi bekçi olmayan İrlanda Kurt Köpeği, ailesine çok bağlı, duygusal bir köpek ırkıdır.

İrlanda Kurt Köpeği Özellikleri

 

Genel Görünümü

İrlanda Kurt Köpeği uzun bacaklı, ince yapılı, başı her zaman yukarıda ve kuyruğu her zaman aşağıda olan bir köpektir. Büyük ve koyu renk gözleri, yukarı daoğru kalkık, uçları kıvrık ve küçük kulakları vardır. Tüyleri, baş, bacaklar, sakal ve kuyruk kısmında daha uzun olmak üzere, orta uzunlukta ve serttir. Rengi genelde gri, siyah, kahverengi veya beyazdır.

Karakteri

İrlanda Kurt Köpeği sakin bir karaktere sahiptir. İnsanlara kaşı her zaman nazik ve duygusaldır. Sahibi tarafından sert davranılması, bu köpeklerde sorunlara neden olur. Çok yönlü bir köpektir ve bu özelliğini doğru kullanabilmesi için erken yaşta sosyalleşmesi gerekir. İri yapısı caydırcı olsada, iyi bir bekçi değildir. Hareketli tüm nesneler ve canlılar onların ilgisini çeker. Bu nedenle diğer evcillerle pek iyi anlaşamaz.

İrlanda Kurt KöpeğiBakımı

İrlanda Kurt Köpeği için en ideal bakım alanı bahçelerdir. Büyük bacaklı bu köpeklerin eklemleri çok hassastır ve merdiven inerken yaralanma ihtimalleri çok yüksektir. Bunun dışında İrlanda Kurt Köpeği kısa ömrüne birçok hastalık sığdırabilir. En az yaşayan köpek ırkı olarak bilinir. Ortalama yaşam ömrü 6 – 8 yıldır. Dışarıda dolaşırken tasma ile kontrol edilmelidir. Çünkü diğer evciller ve kedilere karşı, yoğun bir kovalama içgüdüsü vardır. Uzun tüyleri ayda en az 2 kez fırçalanmalıdır.

Tarihi

İrlanda Kurt Köpeği’nin kökeni, adından da anlaşılacağı gibi İrlanda ve İskoçya’dır. En eski köpek ırklarından biridir. MS 391 yılında Roma imprartoruna gönderilen 7 adet İrlanda Kurt Köpeği tarih kitaplarında yer alır. Tarihte genellikle savaş köpeği olarak kullanılmışlardır. Görevleri, atlar üzerindeki savaşçıları atlardan düşürmektir. Ataları Rus Tazısı Borzoi ve Danua‘dır. İlk İrlanda Kurt Köpeği kulubu 1885 yılında kurulmuştur.

Özet

(Ölçü değerleri erkek köpekler içindir.)

BOYU: 81-86 cm
AĞIRLIĞI: 52-60 kg
RENGİ: Genelde gri siyah, kahverengi veya beyazdır
TÜY YAPISI: Baş, bacaklar, sakal ve kuyruk kısmında daha uzun olmak üzere, orta uzunlukta ve serttir.
EĞİTİMİ: Zordur.
HASTALIK YATKINLIĞI: Eklem çıkıkları, kalp yetmezliği, kan şekeri ve anestesi hassasiyeti sık görülen hastalıklarıdır.
YAŞAM ÖMRÜ: 6-8 yıl

Kaynaklar:
Karakter analizi, bakım önerileri:
dogtime.com
Ölçü değerleri, tarih:
fci.be
akc.org
Çeviri ve Derleme:
Evcilclub

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ